Premiera teledysku „Banita” w katowickim Teatrze Korez. O śląskiej tożsamości i duszy wygnańca

O śląskiej tożsamości, duszy wygnańca i polityce historycznej państwa polskiego – w sobotę, 21 stycznia 2023 r., odbędzie się premiera teledysku „Banita”, śląskiego rapera Marcina „Kierona” Kierońskiego. W klipie występuje m.in. śląski europoseł Łukasz Kohut.

fot. FB/Łukasz Kohut
Banita Na planie teledysku
Za co mnie tak nienawidzisz? Odpowiedz mi Polsko. Ukradłaś mi tożsamość, bawisz się historią. Nigdy nie akceptowałaś mojej odmienności. Udajesz, że mnie nie ma, ignorować jest ci prościej.

To fragment utworu „Banita”, do napisania którego Kierona zainspirowało pierwsze w historii Parlamentu Europejskiego wystąpienie w języku śląskim.

"Stoja tukej, chocioż we Warszawie godajom, że Ślonzoków i Ślonzoczek niy ma"

Jego autorem był śląski europoseł, Łukasz Kohut, który przeszedł na śląski podczas przemówienia dotyczącego ochrony praw mniejszości narodowych, etnicznych i językowych.

- I stoja tukej, chocioż we Warszawie godajom, że Ślonzoków i Ślonzoczek niy ma, że niy ma prawa być ślonskij godki, że niy ma ślonskij nacyje. A to niy ma gańba być ze myńszości - powiedział.

Te słowa znalazły się w utworze „Banita”, który Kieron wysłał Łukaszowi Kohutowi jako prezent na 40. urodziny. - I to on stwierdził, że musi do tego powstać klip, który pokaże to, co chcemy przekazać – mówił Kieron w wywiadzie dla ŚLĄZAGA.

Teledysk jest już gotowy, a jego premiera odbędzie w sobotę, 21 stycznia 2023 r., o godz. 11.00 w katowickim Teatrze Korez, przy placu Sejmu Śląskiego 2. Premierze będzie towarzyszyć konferencja prasowa o śląskiej tożsamości, duszy wygnańca i polityce historycznej państwa polskiego.

Kieron

Może Cię zainteresować:

„Jak mogę być Ślązakiem i Polakiem, skoro Polska twierdzi ze Ślązaków nie ma?” Raper Kieron o tym, co w śląskiej duszy gra. I o śląskiej polityce

Autor: Maciej Poloczek

15/01/2023

Grażyna Bułka

Może Cię zainteresować:

„Mianujom mie Hanka” w Parlamencie Europejskim. „Nie jest to tylko nasza fanaberia”

Autor: Patryk Osadnik

13/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon