Prezes GUS przed sejmową komisją. Czy w końcu dowiemy się ilu Ślązaków mieszka w Polsce?

Czy w końcu dowiemy się ilu Ślązaków mieszka w Polsce? We wtorek, 13 grudnia 2022 r. przed sejmową Komisją Mniejszości Narodowych i Etnicznych ma stanąć prezes Głównego Urzędu Statystycznego i poinformować o wstępnych wynikach spisu powszechnego w zakresie struktury narodowo-etnicznej. Interwencje w sprawie opóźniania przekazania danych na ten temat zapowiedział też Andrzej Gawron, poseł PiS z Lublińca.

Ślązacy

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań zakończył się 30 września 2021 r. Przeprowadzany był w formie elektronicznej, a wyników dotyczących narodowości śląskiej nadal nie ma. Po 14 miesiącach dowiedzieliśmy się jedynie, że w woj. śląskim i opolskim narodowość „niepolską” zadeklarowało około 213 tysięcy osób, w całej Polsce 391 tysięcy. Jest też olbrzymia grupa osób o narodowości „nieustalonej” – w całym kraju to ponad 3,7 mln osób, a w województwie śląskim 440 tys. osób.

Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych o wynikach spisu

Czy czegoś więcej dowiemy się we wtorek, 13 grudnia 2022 roku? Tego dnia w porządku posiedzenia sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych znalazło się „rozpatrzenie informacji Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na temat wstępnych wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 r., w zakresie struktury narodowo-etnicznej”.

Może przed sejmową komisją prezes GUS wytłumaczy co oznacza narodowość „niepolska” czy „nieustalona”? Może wreszcie dowiemy się dlaczego tak trudno doliczyć się Ślązaków mieszkających w Polsce? Może? Choć chyba szanse na to są nikłe.

Interwencję w sprawie wyników spisu zapowiada poseł PiS

W sprawie opóźniania publikacji wyników spisu dotyczących narodowości interweniował już m.in. Łukasz Kohut, europoseł Nowej Lewicy z Rybnika. Teraz takie działania zapowiedział Andrzej Gawron, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Lublińca. W spisie zadeklarował narodowość polską oraz śląską i - jak podkreśla - czeka na wyniki.

- Sprawdzam raporty, które przedstawia GUS i nie widzę tych wyników – mówił w Rozmowie Dnia Radia Piekary. - Dużo osób na Śląsku czeka na te wyniki. Deklaruję, że podejmę, jako poseł, działania, żeby się dowiedzieć dlaczego tak to opornie idzie. Zwrócę się do GUS dlaczego te terminy są odkładane. Nie rozumiem tego. To jest system elektroniczny – podkreślił.

Te opóźnienia prowokują różne domysły, że może Ślązaków jest tak dużo, iż ktoś w Warszawie się tego przeraził. W związku z tym trzeba tę sprawę wyjaśnić. - Przecież te dane są i prędzej czy później będą musiały być pokazane. Oby to było prędzej, bo niepotrzebnie są jakieś takie domysły czy komentarze. Najlepiej po prostu te dane upublicznić – podkreślił poseł Gawron.

Marsz Autonomii 2022 65

Może Cię zainteresować:

Spis Powszechny. Są wyniki. Ilu jest Ślązaków? Nie wiadomo. GUS podał tylko liczbę „niepolaków"

Autor: Arkadiusz Nauka

03/12/2022

Marsz Autonomii

Może Cię zainteresować:

Ile można czekać na wyniku spisu powszechnego? Ekspert: "Gdybym miał być adwokatem GUS..."

Autor: Patryk Osadnik

21/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon