Probierz wygrał z Papszunem? Wiceprezes PZPN: "Sam może wybrałbym jeszcze inaczej i postawił na Urbana"

Nominacja dla Michała Probierza to efekt analizy i decyzji prezesa Kuleszy. Rozmawialiśmy o tym, dyskutowaliśmy, ale decyzję podjął prezes. Najwyraźniej uznał, że to jest najlepszy trener dla reprezentacji Polski. Jedno jest pewne: od Probierza bije pewność siebie, ona niesie ze sobą pewien optymizm: nowy trener chce i wie jak od nowa ułożyć reprezentacje - mówi Henryk Kula, prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej, wiceprezes PZPN.

Michal probierz trener reprezentacji polski

Ślązak dumny ze Ślązaka, który poprowadzi reprezentację Polski?
Tak, dumny. To czwarty trener ze Śląska na tym stanowisku (po Antonim Piechniczku, Henryku Apostelu i Franciszku Smudzie – przyp. red.). Cieszy mnie wszystko, co dobrego dzieje się w śląskiej piłce, sukcesy naszych trenerów, rozwój naszych talentów, jak Michał Skóraś z Jastrzębia, Kuba Kiwior i Arek Milik z Tychów. Albo synek z Bytomia Kuba Kamiński, czy synek z Rybnika Bartek Slisz. Ale nie to jest najważniejsze. Trener Michał Probierz został wynajęty do jakieś zadania. Niezależnie, czy jest Ślązakiem, czy nie będzie musiał to zadanie wykonać i jak mówi Pismo Święte: „po owocach ich poznacie”.

Henryk Kula, prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej, wiceprezes PZPN.
Henryk Kula, prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej, wiceprezes PZPN.

Jakie to będą owoce?
Jeśli wygramy trzy najbliższe mecze, to wszyscy kibice w Polsce powiedzą, że dokonaliśmy dobrego wyboru. Jeśli przegramy eliminacje, wszyscy powiedzą, że trzeba było postawić na kogoś innego. Nasza sytuacja jest trudna, a jak wspominam reprezentację Adama Nawałki, to nasi najważniejsi zawodnicy: Szczęsny, Milik, Lewandowski, Glik byli w wielkiej formie. Czy znów będą tak grać dla trenera Probierza? Będziemy mądrzejsi za 2 miesiące.

Jakiego Michała Probierza pan zna?
Pamiętam go z Górnika Zabrze. Grał na prawej stronie, był boiskowym zadziorem, nie bał się niczego. Antoni Piechniczek powiedział mi kiedyś, że najważniejszą cechą dobrego trenera jest odwaga i Michał tę odwagę miał zawsze. Jako trener nie obawiał się ryzyka, trudnych decyzji. To się przyda, bo musi zbudować drużynę narodową i to szybko, przekonać zawodników do swojej wizji.

Ta nominacja to bardziej nagroda za trenerskie dokonania, czy potrzeba chwili po fiasku z Fernando Santosem?
To efekt analizy i decyzji prezesa Kuleszy. Rozmawialiśmy o tym, dyskutowaliśmy, ale decyzję podjął prezes. Najwyraźniej uznał, że to jest najlepszy trener dla reprezentacji Polski. Jedno jest pewne: od Probierza bije pewność siebie, ona niesie ze sobą pewien optymizm: nowy trener chce i wie jak od nowa ułożyć reprezentacje.

Prezes Kulesza wolał postawić na kogoś, kogo dobrze zna z pracy w Jagiellonii?
Nie do końca. Jak mówię: długo rozmawialiśmy o kandydatach. Marek Papszun ma za sobą świetną pracę w Rakowie Częstochowa. Michał pracował w kilku klubach, zaliczył wzloty i upadki, jako trener prowadził swoje drużyny bodaj w 500 meczach na szczeblu ekstraklasy. Zaraz pan powie pewnie: „Ale w tych klubach grał zagranicznymi piłkarzami!”. Taka jest dziś nasza piłka, tak działa skauting w Europie, że nasi piłkarze już w bardzo młodym wieku wyjeżdżają do zagranicznych klubach. Michał ma kilka znakomitych decyzji w swojej karierze – gdy odkrywał wielkie talenty, jak choćby Bartłomieja Drągowskiego.

A sukcesy?
Dwa Puchary Polski, dwa Superpuchary… Wicemistrzostwo z Jagiellonią Białystok… Ciężko to tak jednoznacznie ocenić, bo nie prowadził nigdy topowych zespołów w naszej lidze. Grzegorz Lato przypomniał ostatnio, że Kazimierz Górski też zaczynał reprezentacyjną karierę od kadry młodzieżowej. I wiemy, co było później. Tego samego życzę Michałowi.

Pytanie o tę dyskusję o kandydatach. Pan wybrałby kogoś innego? Papszuna?
Był najlepszym trenerem w ekstraklasie. Nie wiem, co bym zrobił, gdyby decyzja należała do mnie. Może wybrałbym jeszcze inaczej i postawił na Janka Urbana. Ale nie wiem, bo na szczęście tego wyboru nie musiałem dokonywać.

Jak Probierz poradzi sobie z gwiazdami i gwiazdeczkami tej reprezentacji?
Trener Santos powiedział, że gwiazdy to są na niebie. Tu trzeba zbudować relacje z zawodnikami. Żeby wszyscy byli dumni z gry dla Polski. Trener nie gra. Grają piłkarze. Nie zaprzeczy pan, że drużyny Probierza zawsze były charakterne, zawsze walczyły. A ich zawodnicy zawsze grali dla swojego trenera. Na to samo liczę w reprezentacji.

Michał Probierz

Może Cię zainteresować:

Po Portugalczyku kadrę ratować będzie bytomianin. Michał Probierz został selekcjonerem polskiej reprezentacji

Autor: Grzegorz Lisiecki

20/09/2023

Michal Probierz

Może Cię zainteresować:

Bytomianin na ratunek piłkarskiej reprezentacji. Michał Probierz: „Nie chcemy budować oblężonej twierdzy. Chcemy się otworzyć na media i ludzi”

Autor: Patryk Osadnik

20/09/2023

Podolski

Może Cię zainteresować:

Lukas Podolski o polskiej kadrze. "Problemem na pewno nie jest tylko selekcjoner. Byłaby haja, gdyby Lewandowskiemu odebrano opaskę kapitana"

Autor: Martyna Urban

19/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon