Przed nami 31. finał Wielkiej Orkiestry świątecznej Pomocy. Co będzie działo się na Śląsku i w Zagłębiu?

To już 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem: "Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!". W wielu miastach województwa śląskiego z tej okazji zostaną zorganizowane wydarzenia towarzyszące - w Chorzowie alpiniści przebrani za superbohaterów pojawią się w oknach Zespołu Szpitali Miejskich, a w Sosnowcu odbędzie się Wojewódzki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej. Jakie inne akcje odbędą się w naszym województwie w ramach finału? Przeczytajcie.

WOŚP 2023

Zakup sprzętu do szybkiego rozpoznania bakterii, którymi zakażenie może doprowadzić do sepsy, to cel zbliżającego się 31. Finału WOŚP. Po raz pierwszy w historii fundacji zakupione urządzenia posłużą wszystkim, a nie tylko określonej grupie wiekowej. Kolejny raz z rzędu miasta województwa śląskiego zaangażowały się w organizację wydarzeń towarzyszących finałowi.

Bezpłatne badania, występy artystów i przejazdy WOŚPoBaną w Katowicach

Moc atrakcji będzie czekała na uczestników finału w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przy ul. Medyków 14. 29 stycznia między 10.00 a 16.00 szpital zaprasza na darmowe badania USG brzucha i tarczycy, UKG serca (na oba badania obowiązują zapisy) oraz podstawowe badania krwi, BMI, czy ciśnienia. Odbędą się pokazy ratownictwa medycznego, a na korytarzach UCK specjalnie dla dzieci pojawi się także Jeż Nikoś – bohater książeczek dla dzieci. Ale to nie koniec.

Dodatkowo na terenie zielonym Szpitala odbędą się występy zespołów muzycznych: THE TONACJA, HARMIDER, MIGOTKI ze Studia Piosenki Młodzieżowego Domu Kultury w Zespole Szkół i Placówek nr 2 w Katowicach, Orkiestry Policyjnej oraz zespołu Waitin'For. Zwieńczeniem wydarzeń w tej lokalizacji będzie Światełko do nieba, na które organizatorzy zapraszają o 16.00.

Magiczny spodek zaprasza na finał

Teren przy Spodku stanowić będzie miejsce kolejnych atrakcji związanych z 31. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizowanym w Katowicach. O godzinie 15.00 rozpoczną się animacje dla dzieci, a w tłumie można będzie spotkać iluzjonistę – Jakuba Czybę. Wśród atrakcji nie zabraknie również fotobudki, zwiedzania wozów strażackich, czy pojazdów rajdowych, a o zaostrzenie apetytu zadba strefa gastro z Food Truckami. Ci, którzy poszukiwać będą muzycznych wrażeń, też znajdą coś dla siebie. Od godziny 16.00 scena wypełni się masą fantastycznych brzmień, a wystąpią: Insekt, Janek, Dr Misio oraz gwiazda wieczoru – No Logo. Jak co roku, o godzinie 20.00 rozbłyśnie Światełko do nieba, podobnie jak w ubiegłym roku przyjmie ono formę wypuszczania balonów.

Oprócz tego moc atrakcji będzie czekać na uczestników wydarzenia w: filii MDK przy ul. Markiefki 44a, MDK „Bogucice-Zawodzie”, a ulicami Katowic na trasie Centrum Przesiadkowe Zawodzie – Plac Wolności przejedzie "WOŚPoBana". W ramach nadchodzącego finału należy przypomnieć, że Radni Katowic przyjęli uchwałę i nadali rondu w Piotrowicach nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Alpiniści dla WOŚP w Chorzowie

27 stycznia o godzinie 11:00 na terenie szpitala dziecięcego przy ul. Truchana w Chorzowie pojawili się alpiniści. „Technicy Dostępu Linowego" przebrani w stroje superbohaterów umyli okna placówek z oddziałami dziecięcymi. W trakcie wydarzenia pojawili się wolontariusze zbierający datki do puszek.

- Akcja „Alpiniści Dla WOŚP" Organizowana jest po raz trzeci, podczas poprzednich edycji odwiedziliśmy ponad 50 szpitali w całym kraju, myjąc okna i malując uśmiech na setkach twarzy małych i większych pacjentów - tłumaczą organizatorzy.

Bieg z sercem WOŚP w Parku Śląskim

Bieg wystartuje w niedzielę, 29 stycznia 2023 r. o godz. 11.00 sprzed bramy nr 1 Stadionu Śląskiego (obok Pól Marsowych). W tym samym miejscu zlokalizowana będzie meta. Do pokonania będzie dystans 7 km, a koniec zaplanowano na godz. 13.00. Nie ma limitu wiekowego, a każdy uczestnik biegu otrzyma pamiątkowy medal.Opłata startowa wynosi 40 zł, płatna w dniu imprezy do puszki WOŚP. Limit uczestników ustalono na 1000 osób. Organizatorem biegu jest Sztab WOŚP Chorzów ZST Nr 1.

Damian Dąbrowski dla WOŚP

Stacja Meteorologiczna, wraz z ogródkiem meteorologicznym, to część Planetarium Śląskiego na co dzień niedostępna dla zwiedzających. Ale przy okazji 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie można tam zajrzeć i to w towarzystwie wyjątkowego przewodnika. Zwiedzanie stacji meteo z Damianem Dąbrowskim to jedna z aukcji chorzowskiego sztabu WOŚP.

- Podczas indywidualnej wycieczki Damian Dąbrowski opowie o znajdujących się przyrządach, sposobach zbierania danych oraz odpowie na wszystkie nurtujące pytania – informują w sztabie.

Termin tej wycieczki zostanie ustalony ze zwycięzcą licytacji. Jednak, żeby wybrać się na takie zwiedzanie trzeba głęboko sięgnąć do kieszeni. W piątek, 27 stycznia 2023 r., cena wynosiła 3050 zł, a aukcja kończy się w dzień 31. finału WOŚP, czyli w niedzielę, 29 stycznia 2023 r.

Snowboardziści i narciarze na placu Sobieskiego w Bytomiu

Do 31. finału WOŚP dołączył również Bytom, w którym 29 stycznia pojawi się 200 w olontariuszy z puszkami. Na placu Sobieskiego odbędzie się pokaz ewolucji na nartach i snowboardzie przygotowany przez pasjonatów i zawodników tej dyscypliny sportowej. W tym celu na placu stanie specjalna konstrukcja, na której sportowcy wykonają niejeden trik.

Do organizacji finału dołączył również "lokal w Bytomiu". O 15.00 odbędzie się tam kiermasz przygotowany przez bytomskie organizacje, jednostki miejskie, przedsiębiorców oraz mieszkańców miasta, z którego dochód w całości przeznaczony zostanie na cele WOŚP, czyli w tym roku na oddziały zakaźne. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zobaczyć występ mażoretek, koncert Orkiestry Power Of Winds i wspólnie wypuścić Światełko do nieba.

- Na tegorocznych internetowych aukcjach WOŚP można już licytować przekazane przez darczyńców przedmioty i nie tylko - informuje bytomski urząd miejski. - Wśród przekazanych na szczytny cel rzeczy znalazły się m.in. treningi z bytomskim hokeistami i hokeistkami, roczny karnet do wykorzystania w obiektach Ośrodku Sportu i Rekreacji czy bon na tor kartingowy S-kart Bytom.

Orkiestra Jurka Owsiaka w Rudzie Śląskiej

Tegoroczna orkiestra Jurka Owsiaka zagra w Nowym Bytomiu w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury. Stamtąd również poleci światełko do nieba. Zabawa rozpocznie się o godzinie 14. koncertem orkiestry dętej. W trakcie wydarzenia wystąpią również: Lightnings. Anomalia. MusicALL, Jacek Dubicki z zespołem, Marta Mansfeld z zespołem, 17.15 Piff Parre, Covernostra oraz De Łindows. Oficjalnie wydarzenie zostanie zakończone o godzinie 20.00 pokazem laserowym i Światełkiem do nieba. Ciąg dalszy zabawy będzie kontynuowany w Pubie Druid.

Michał Kaczmarczyk, szef kuchni Pubu Druid postanowił wesprzeć tegoroczną Orkiestrę. W serwisie Allegro można wylicytować kolację dla czterech osób. Nie będzie to typowy posiłek, tylko przygotowany w formie live cooking - we własnym domu, z obsługą kucharską i kelnerską. I podglądaniem mistrza przy pracy. Cena licytacji w piątek, 27 stycznia wyniosła 880 zł.

Wioska Wikingów na gliwickim Rynku

W Gliwicach finał wydarzenia odbędzie się Rynku o godz. 13.00. Na gości czekać będzie mnóstwo atrakcji, wśród nich m.in. konkursy, pokazy, zabawy i strefa gastro. A oprócz tego uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć Wioskę Wikingów, WOŚP-ową ściankę zdjęciową, zabytkowe traktory z Górnośląskiego Stowarzyszenia Miłośników Starych Traktorów i Maszyn Rolniczych Silesia Traktor oraz wziąć udział w szkoleniu z pierwszej pomocy, pokazie tresury psów i licznych licytacjach.

  Część muzyczna finału rozpocznie się o godz. 16.00. Na scenie zobaczymy lokalnych wykonawców: Projekt 01 (hip–hop), Shashamane Sound Sytem (reggae) oraz Dominikę Kocur z zespołem Kalejdoskop (rock/pop). Gwiazdą wieczoru będzie zespół DŻEM. Wydarzenie zakończy się o godzinie 20.00 tradycyjnie światełkiem do nieba, które rozbłyśnie ze sceny w formie pokazu laserowego.

  Zagłębie gra dla WOŚP

  W Sosnowcu ponownie odbędzie się Wojewódzki finał WOŚP. Tym razem impreza została przeniesiona do Parku Sieleckiego. O godzinie 10 rozpocznie się tam 8. Sosnowiecki Bieg Policz się z Cukrzycą, który organizują sztab WOŚP, Harpagan Sosnowiec i MOSiR. Zapisy już się rozpoczęły, a opłata startowa wynosi 30 złotych. Z kolei w hali przy ul. Braci Mieroszewskich – atrakcje przygotowane przez sosnowieckie sztaby WOŚP będą czekać głównie na rodziny z dziećmi. To między innymi kiermasze z rękodziełem, stoiska artystyczne, będą też konkursy, muzyczne występy czy pokazy pierwszej pomocy. A o godzinie 13.30 na Stadionie Zimowym mecz hokeja z udziałem UKS Zagłębie.

  Główna część finału rozpocznie się o godzinie 15 w Parku Sieleckim. Na scenie pojawią się Gabi Foksa, Holly Blue, Universe, zaś gwiazdą wieczoru będzie Roksana Węgiel. O godzinie 20 impreza zostanie zakończona światełkiem do nieba.

  Dodatkowo w ramach akcji organizowanej przez Urząd Miejski w Sosnowcu przygotowano około 30 aukcji internetowych. Zainteresowani mogą na jeden dzień wejść w buty Arkadiusza Chęcińskiego i pokierować miastem, ale nie tylko. W ramach innej aukcji można… zatrudnić na jeden dzień prezydenta miasta we własnej firmie. Oprócz tego zainteresowani mogą wziąć udział w licytacji specjalnego paszportu, który uprawnia do wjazdu na teren Sosnowca. Został on wykonany z ceramiki, która została poddana dwukrotnemu wypałowi w temperaturze 980 oraz 1050 stopni Celsjusza.

  Dąbrowski finał na Pogorii III i w Fabryce Pełnej Życia

  W Dąbrowie Górniczej na najwięcej atrakcji będzie czekało na Pogorii III i w Fabryce Pełnej Życia. Odbędą się tam: koncerty, atrakcyjne licytacje i tradycyjnie już wspólne morsowanie dla WOŚP. Miejskie instytucje i firmy przygotowały niezwykłe niespodzianki do wylicytowania przed i w trakcie finału. Aukcję tradycyjnie wsparł prezydent miasta Marcin Bazylak. Do wylicytowania wystawił przejażdżkę rowerową z lunchem, który przygotuje wraz z małżonką Katarzyną Gembicką-Bazylak.

  Ogrom atrakcji w Będzinie

  29 stycznia będzie to dzień pełen atrakcji także w Będzinie. – W repertuarze: występy muzyczne i taneczne, warsztaty prowadzone przez animatorów z biblioteki i Muzeum Zagłębia, pokazy i turnieje sportowe, występy dzieci z będzińskich szkół i przedszkoli oraz kiermasz placówek edukacyjnych. Ponadto spotkanie z Bractwem Rycerskim Zamku Będzin, nauka i wypożyczalnia gier planszowych, gry i zabawy dla dzieci, malowanie twarzy, warkoczyki i tatuaże, a także garkuchnia w wykonaniu OSP Grodziec – zapowiada Urząd Miasta.

  W trakcie wydarzenia wystąpią: dzieci z będzińskich szkół i przedszkoli, dzieci i młodzież Państwowej Szkoły Muzycznej, szkoła tańca StageART, grupy Frisky, Fifarafa i Lekko taneczne, dzieci i młodzież Będzińskiego Towarzystwa Muzycznego „Dominanta”, Siostry Wajs & Stonoga oraz Grzegorz Halama. Wydarzenie zostanie zakończone Światełkiem do nieba.

   WOŚP

   Może Cię zainteresować:

   W niedzielę, 29 stycznia darmowe przejazdy komunikacją miejską dla wolontariuszy WOŚP. Ale jest jeden warunek

   Autor: Michał Wroński

   26/01/2023

   Damian Dąbrowski

   Może Cię zainteresować:

   Damian Dąbrowski na aukcji chorzowskiego sztabu WOŚP. Można z nim zwiedzić Stację Meteorologiczną

   Autor: Maciej Poloczek

   26/01/2023

   Wośp aukcje 7

   Może Cię zainteresować:

   Chcesz zatrudnić u siebie prezydenta Sosnowca? Nic trudnego. Wylicytuj to w ramach WOŚP

   Autor: Patryk Osadnik

   25/01/2023

   Subskrybuj ślązag.pl

   google news icon