Przed nami drugi weekend Letniego Ogrodu Teatralnego 2025
W Katowicach trwa 27. edycja Letniego Ogrodu Teatralnego. Coroczny cykl weekendowych spektakli dla dzieci i dorosłych wychował już dwa pokolenia katowickich miłośników spektakli. LOT od lat korzysta ze sprawdzonej formuły - w każdą sobotę (w lipcu o godz. 21, w sierpniu o godz. 20) jest spektakl dla dorosłych. W każdą niedzielę o godz. 15 wystawiane jest przedstawienie dla dzieci w ramach Letniej Grządki Teatralnej (wstęp darmowy). Jednak w tym roku w niektóre weekendy spektakle dla dorosłych lub koncerty odbędą się również w niedziele.
Spektakle odbywają się w podcieniach Katowice Miasto Ogrodów przy placu Sejmu Śląskiego 2. To zadaszona, ale otwarta z trzech stron przestrzeń. Widzowie siedzą na schodach, ale organizatorzy zapewniają poduchy i siedziska. Można oczywiście zjawić się z własnym krzesełkiem. Warto zabrać też koc.
Pulę biletów na wszystkie płatne wydarzenia organizatorzy udostępnili do sprzedaży internetowej 9 czerwca - ta tradycyjnie wyczerpała się w ciągu paru dni od rozpoczęcia akcji. Ale - również zgodnie z tradycją - przed każdym spektaklem czy koncertem w sposób tradycyjny, stojąc w kolejce, można nabyć jeden ze specjalnie odłożonych biletów na dany spektakl. Kasa otwiera się pół godziny przed każdym spektaklem i przyjmuje jedynie płatności gotówką.
Bilety na płatne wydarzenia kosztują 30 złotych lub 24 złote dla posiadaczy Katowickiej Karty Mieszkańca (KKM).
Wydarzenia w weekend 12 i 13 lipca w ramach LOT-u 2025:
Sobota 12 lipca, godz. 21.00, "Bez hamulców" - Wydział Produkcji, Warszawa
Główny bohater cierpi na nietypowy problem – mówi dokładnie to, co myśli o innych ludziach, bez cenzury. Bez hamulców to rewelacyjna komedia autorstwa Laurenta Baffie, znanego z przebojowej Nerwicy natręctw.
Główny bohater ma jeden problem – nie potrafi powstrzymać się przed powiedzeniem tego, co mu ślina na język przyniesie. Aby poradzić sobie z tą przypadłością, decyduje się na wizytę w klinice psychiatrycznej. Na miejscu okazuje się, że lekarze, którzy mają mu pomóc, sami potrzebują wsparcia. Nasz bohater postanawia więc wziąć sprawy w swoje ręce i pomóc im na swój sposób – bez hamulców.
- Tekst: Laurent Baffie
- Przekład: Witek Stefaniak
Reżyseria: Artur Barciś - Występują: Karolina Sawka, Katarzyna Ankudowicz, Joanna Kurowska, Artur Barciś/Piotr Szwedes, Paweł Deląg, Lesław Żurek/Paweł Ciołkosz, Hiroaki Murakami
- Czas trwania: 80 minut
Niedziela 13 lipca, godz. 21.00, Koncert Edyty Geppert
Edyta Geppert znana jest z tego, że z wielką starannością buduje swój repertuar. Jej precyzyjnie wyreżyserowane recitale są rzadką okazją usłyszenia prawdziwych perełek polskiej piosenki literackiej.
Wśród autorów tekstów odnajdujemy: Magdę Czapińską, Agnieszkę Osiecką, Jacka Cygana, Marka Dagnana, Jerzego Ficowskiego, Jonasza Koftę, Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Kazimierza Siwka, a wśród kompozytorów: Henryka Albera, Włodzimierza Korcza, Seweryna Krajewskiego, Andrzeja Rybińskiego.
Bardzo wiele piosenek z repertuaru Edyty Geppert wytrzymało próbę czasu i stało się evergreenami. Z tych prostych, melodyjnych, małych form słowno-muzycznych artystka wydobywa wielkie emocje, które udzielają się publiczności.
Recital Edyty Geppert to znakomita okazja do spotkania z jej niezwykłym kunsztem interpretatorskim i, z tak rzadką już dziś, umiejętnością budowania ostro skontrastowanych nastrojów: piosenki liryczne zderzone z dramatycznymi, a dramatyczne z zabawnymi, tzw. kabaretowymi, reprezentowanymi przez teksty klasyka gatunku – Mariana Hemara. To niezwykła okazja przeżycia emocji, jakich mogą dostarczyć publiczności tylko nieliczni, obdarzeni prawdziwą charyzmą, artyści.
- Recital wg scenariusza i w reżyserii Piotra Loretza
- Czas trwania: 80 minut
Niedziela, 13 lipca, godz. 15.00, Letnia Grządka Teatralna, "Nie tylko o Brzydkim Kaczątku", Teatr CoNieco, Białystok
Spektakl złożony z czterech baśni Andersena: Brzydkie Kaczątko, Dzielny ołowiany żołnierz, Księżniczka na ziarnku grochu i Świniopas. Baśnie przedstawione są za pomocą różnych form teatru lalek: kukiełek, marionetek sycylijskich, lalek stolikowych, planszowych i teatru przedmiotu. Opowiadają o sile marzeń, wrażliwości, poświęceniu dla innych oraz miłości lub jej braku.
Wszystkie baśnie, a szczególnie Brzydkie kaczątko, są związane z trudnymi doświadczeniami autora, o czym w części narracyjnej wspominają aktorzy.
- Opracowanie baśni i tekst: Marian Ołdziejewski
- Występują: Ewa Ołdziejewska, Marian Ołdziejewski
- Czas trwania: około 50 minut
- Spektakl dla dzieci od 3 lat
- WSTĘP WOLNY
A co za tydzień?
Jeśli nie macie czasu wyjść do "teatru pod chmurką" w najbliższy weekend, może zainteresują was spektakle przygotowane na 19 i 20 lipca. Na widzów czekają:
- NASTĘPNEGO DNIA RANO, Teatru Capitol z Warszawy - spektakl z tekstem Petera Quiltera, w reżyserii Eweliny Pietrowiak, sobota 19 lipca, godz. 21
- PRZYJACIELE, Teatru Dzieci Miłość z Poznania w ramach Letniej Grządki Teatralnej - w reżyserii i wg. scenariusza Katarzyny Pawłowskiej i Macieja Adamczyka, niedziela 20 lipca, godz. 15

Może Cię zainteresować:
"Bilet na basen… zamiast mandatu". Trwa wakacyjna akcja świętochłowickich służb

Może Cię zainteresować: