Władze miast podpisały porozumienie w sprawie velostrady. Budowa ma się rozpocząć w przyszłym roku

W piątek 20 maja władze śląskich miast i GZM podpisały porozumienie w sprawie wybudowania velostrady. Docelowo ma powstać nawet 120 km szybkich dróg rowerowych.

Twitter/ Arkadiusz Chęciński
Velostrada na Śląsku

W ciągu kilku najbliższych lat na Śląsku i w Zagłębiu ma powstać nawet 120 km velostrad, czyli szybkich dróg rowerowych. Będzie ona stanowiła główny filar komunikacji rowerowej, do którego dojeżdżać będą wszystkie lokalne drogi rowerowe. Dziś (20 maja) władze miast i GZM podpisały porozumienie w tej sprawie.

Z Katowic do Zagłębia

Pierwsza trasa o długości około 9,7 km przebiegać ma od katowickich Bulwarów Rawy do centrum Sosnowca, przy Parku Dietla. Drugi fragment velostrady połączy Sosnowiec, Czeladź, Będzin i Dąbrowę Górniczą. Koncepcja zakłada budowę prawie 17 km odcinka z wykorzystaniem terenu po kolei piaskowej w Sosnowcu i Czeladzi, a następnie Będzinie i Czeladzi. Później ma zostać poprowadzona wzdłuż wzdłuż S86, a później DK94, aby można było nią dotrzeć do Dąbrowy Górniczej.

Velostradą przez Śląskie

Katowice mają również zostać połączone szybką drogą rowerową z północną częścią Metropolii. Rozpocznie się w okolicach pl. Alfreda w Katowicach, następnie poprowadzona zostanie przez Siemianowice Śląskie i Chorzów, a poprzez zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Żabie Doły” ma docierać do Bytomia. W pobliżu Drogi Wojewódzkiej 911 zostanie połączona z drogami rowerowymi w Piekarach Śląskich.

Bytom zostanie również połączony velostradą z Tarnowskimi Górami. Ostatnie połączenie znajdzie się między Katowicami a Tychami. W tym wypadku przygotowano dwie koncepcje rozwiązania: może powstać w południowych dzielnicach Katowic Podlesie i Kostuchę lub w tyskiej dzielnicy Czułów, katowickie Murcki i tereny leśne.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

IMG 8019

Nowe stawki za wywóz śmieci w Bytomiu

IMGW ostrzega przed burzami

Dziś burze z gradem! IMGW wydał ostrzeżenie

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Zdewastowane ławki Park Suble

Zniszczenie nowych ławek w Parku Suble

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy w Bytomiu

Bytom gości uchodźców. Przyjechało ponad 50 Ukraińców