Przewozy towarowe w Katowice Airport? Mają się całkiem dobrze. Miniony rok był najlepszy w historii pyrzowickiego lotniska

Miniony rok był rekordowy dla Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” im. Wojciecha Korfantego pod względem przewozów towarowych. W Pyrzowicach – od stycznia do grudnia 2022 – obsłużono ponad 40 tysięcy ton frachtu, co jest najlepszym wynikiem w historii lotniska.

Fot. Piotr Adamczyk/KTW PR
Lotnisko w Pyrzowicach obsłużyło w 2022 roku ponad 40 tysięcy ton frachtu

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, zarządzające pyrzowickim lotniskiem, – podsumowało segment cargo za 2022 rok. Jak się okazuje, w ciągu dwunastu miesięcy w Katowice Airport obsłużono 40 646 ton frachtu. To 8 542 ton więcej (wzrost o 26,6 proc.) niż w 2021 roku. – Jest to najlepszy roczny rezultat w historii lotniska – po raz pierwszy przekroczono granicę 40 tysięcy ton towarów. Dotychczasowy najlepszy wynik pochodził z 2021 roku – w tym czasie w terminalu cargo obsłużono 32 104 tony frachtu – podkreśla Piotr Adamczyk, rzecznik lotniska.

W 2022 roku w Pyrzowicach odnotowano 4 707 startów i lądowań frachtowców. Katowice Airport to lider wśród trzynastu polskich lotnisk regionalnych w obsłudze komercyjnych przewozów cargo.

Obsługa frachtu lotniczego jest ważną składową działalności pyrzowickiego lotniska – zaznacza Artur Tomasik, prezes zarządu GTL SA. – O jej znaczeniu świadczy to, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat przewozy frachtu lotniczego wzrosły w Pyrzowicach dwukrotnie – z dwudziestu tysięcy ton w 2020 roku, do ponad czterdziestu tysięcy ton w 2022 roku. Sprawne obsłużenie dynamicznie rosnących wolumenów możliwe było dzięki nowej strefie cargo, która została oddana do użytku ponad sześć lat temu. W 2023 roku spodziewamy się ustabilizowania komercyjnego ruchu cargo na poziomie z minionego roku, a to ze względu na trudną sytuację ekonomiczno-geopolityczną na świecie. W perspektywie średniookresowej prognozujemy dalszy wzrost, dlatego przygotowujemy się do budowy drugiego terminalu towarowego. W tym roku planujemy zakończyć prace nad projektem budowlanym, a w przyszłym wybrać wykonawcę.

Przypomnijmy, że w 2022 roku lotnisko w Pyrzowicach pełniło rolę hubu humanitarnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przylatywało tu wsparcie dla mieszkańców Ukrainy. – Na pokładach samolotów lądujących w Pyrzowicach znajdowała się m.in. wysokoenergetyczna żywność, koce, materace, łóżka polowe, a w jednym z transportów znalazło się 20 cywilnych ambulansów. Rejsy realizowane były na zlecenie Organizacji Narodów Zjednoczonych, rządów poszczególnych państw m.in. Kazachstanu, Uzbekistanu, czy też Islandii, a także amerykańskiej ewangelickiej organizacji humanitarnej Samaritan's Purse – podkreśla Piotr Adamczyk.

W 2022 roku samoloty z pomocą humanitarną dla Ukrainy lądowały w Pyrzowicach niemal 50 razy.

Nowy hangar w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Lotnisko w Pyrzowicach ma nowy hangar. I najlepiej rozwiniętą infrastrukturę do obsługi technicznej samolotów w Polsce

Autor: Grzegorz Lisiecki

07/07/2022

Nowa płyta postojowa w Pyrzowicach

Może Cię zainteresować:

Lotnisko w Pyrzowicach ma nową płytę postojową dla średniodystansowych samolotów. Trwa budowa trzeciego hangaru

Autor: Grzegorz Lisiecki

04/04/2022

Lotnisko w Pyrzowicach: zmiana oznakowania

Może Cię zainteresować:

Lotnisko w Pyrzowicach z nowym oznakowaniem drogi startowej. Powód? Zmiana położenia biegunów magnetycznych Ziemi

Autor: Grzegorz Lisiecki

16/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon