Przez lata w Tychach zmieniało się wszystko. Powstające w PRL miasto fotografował ten pan [ZDJĘCIA]

Jak głosiła PRL-owska propaganda, "w Tychach marzenia stawały się rzeczywistością". Idealne miasto budowano przez kilka dekad, w tym czasie zmieniały się filozofie, style i klimat polityczny, ale wszystkie procesy miały jednego ważnego świadka. Zygmunta Kubskiego, tyskiego budowlańca, który przez 28 lat skrupulatnie fotografował powstające i żyjące miasto.

Zygmunt Kubski fotografował budowę Tychów w latach 1954–1981. Jako pracownik Przedsiębiorstwa Budownictwa Miejskiego, został wysłany w 1954 roku do budowy Tychów w ramach powołanego Zjednoczenia Budownictwa Miejskiego – Nowe Tychy. Robił zdjęcia powstającemu miastu, dokumentował poszczególne etapy budowy miasta. Obiektyw jego aparatu śledził budowę tyskich osiedli B, C, D, E, F, M, N i O. Aparatem rejestrował też życie w mieście sypialni, którym docelowo miały stać się Tychy. Dzięki jego pracy dzisiaj można zobaczyć jak wyglądało powstające miasto, które już w momencie decyzji o rozbudowie posiadało długą historię. W zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach zachował się bogaty zbiór jego fotografii.

Co ciekawe, wnuczka fotografa - Barbara Kubska jest artystką wizualną, która w swoich pracach posługuje się głownie fotografią. Jest absolwentką i wykładowczynią Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2020 roku nakładem ASP w Katowicach ukazała się jej książka „Miasto, fotografia, archiwum”, która opiera się o fotografie jej dziadka – Zygmunta Kubskiego. W ubiegłym roku w Muzeum Miejskim w Tychach można było oglądać zdjęcia na wystawie „Barbara Kubska – Zygmunt Kubski. Czas nieutracony”.

Tychy to miasto, którego miejska historia liczy sobie niewiele ponad 70 lat - prawa miejskie otrzymały zaledwie w roku 1951. Są też miastem w województwie śląskim wyjątkowym: za wyjątkiem swojej przedmiejskiej części, powstały w wyniku urbanistycznej rewolucji. Zostały zaprojektowane i zbudowane, a następnie rozbudowane, w stosunkowo krótkim okresie czasu, jako nowoczesne w tamtej epoce miasto-sypialnia dla ludności pracującej w przemyśle Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Koncepcja budowy nowych Tychów powiązana była z panującą w PRL ideologią, czy wręcz w jakiś sposób z niej wypływała. Pierwsze osiedla miejskie były realizacjami socrealistycznymi. To jednak nie przeszkodziło architektom (generalnymi projektantami miasta według Projektu Nowe Tychy byli Kazimierz Wejchert i Hanna Adamczewska-Wejchert, projektantem osiedla A Tadeusz Teodorowicz-Todorowski) - a może nawet w jakiś paradoksalny sposób pomogło - racjonalnie zaprojektować estetycznie przestrzennie, przyjazne dla mieszkańców i po prostu ładne miasto.

Niemczyk ostatni buntownik plakat

Może Cię zainteresować:

"Niemczyk. Ostatni buntownik architektury". Tylko w ŚLĄZAGU: premiera filmu o wielkim śląskim projektancie

Autor: Marcin Zasada

01/01/2023

Stare Tychy

Może Cię zainteresować:

Zobaczcie jak zmieniły się Tychy. Porównaliśmy stare fotografie Zygmunta Kubskiego z dzisiejszymi

Autor: Redakcja

08/11/2023

Pawilon A-Z 1965 r.

Może Cię zainteresować:

Pamiętne zimy w Tychach na zdjęciach z czasów PRL, czyli miasto, którego dzisiaj już nie ma [GALERIA]

Autor: Redakcja

03/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon