Przy lotnisku w Pyrzowicach będzie można ładować autobusy elektryczne. Powstanie stacja ładowania

Przy lotnisku w Pyrzowicach powstanie stacja ładowania autobusów elektrycznych. Mają z niej korzystać pojazdy obsługujące metropolitalne linie lotniskowe. Podobne punkty mają działać też w centrum przesiadkowym, jakie do roku 2028 zostanie wybudowane przed głównym terminalem pasażerskim.

UM Katowice
Autobus elektryczny PKM Katowice

Przymiarki do rozwoju infrastruktury dla ładowania pojazdów elektrycznych na terenie portu lotniczego w Pyrzowicach trwają już od kilku lat. Jeszcze w 2020 r. przedstawiciele zarządzającego portem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego i koncernu Tauron podpisali list intencyjny w tej sprawie – jak można było wówczas usłyszeć, wstępny plan zakładał budowę kilku punktów ładowania dla pojazdów dowożących pasażerów do lotniska i dwóch-trzech dla pojazdów samej obsługi portu.

Realia na dziś są jednak takie, że osobowego „elektryka” można naładować przy lotnisku w Pyrzowicach w jednej tylko stacji szybkiego ładowania, która znajduje się na parkingu premium za terminalem przylotowym C.

Stacja do ładowania elektrycznych autobusów powstanie przy lotnisku Katowice Airport

W lutym 2024 roku władze GTL podpisały natomiast list intencyjny z Górnośląsko- Zagłębiowską Metropolią. Obie strony zobowiązały się w nim do współpracy „na rzecz rozwoju wszystkich środków transportu oraz infrastruktury mobilnościowej”. I właśnie efektem tego ma być budowa jednostanowiskowej ładowarki dla autobusów elektrycznych GZM, obsługujących docierających na lotnisko metrolinii. Obecnie takich linii jest pięć, a kursujące na nich autobusy w ubiegłym roku przejechały ponad 2 miliony kilometrów.

Ładowarka (najprawdopodobniej będzie to szybka ładowarka pantografowa o mocy ok. 180kW) najpewniej powstanie w rejonie zatoki przystankowej, przed terminalem pasażerskim „C” – jej lokalizację ustalili przedstawiciele Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, GZM oraz PKM Świerklaniec.

Centrum przesiadkowe powstanie do 2028 roku przy lotnisku

- GTL chce wspierać elektromobilność i transport publiczny, dlatego podobne punkty zaplanujemy w projektowanym centrum przesiadkowym, które do 2028 roku powstanie przed głównym terminalem pasażerskim – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu GTL.

Wspomniane centrum przesiadkowe dla autobusów ma być połączone z nowym terminalem (w pierwszym etapie przejmie obsługę ruch spoza strefy Schengen, zaś docelowo w 2030 r. osiągnie poziom przepustowości 10 mln pasażerów), a ten poprzez tunel z działającym od grudnia przystankiem kolejowym.

- Będziemy wzorcowym portem jeśli idzie o integrację transportu – deklarował kilka miesięcy temu w rozmowie ze ŚLĄZAGIEM prezes Tomasik.

Autobus elektryczny w Jaworznie

Może Cię zainteresować:

W Jaworznie powstał magazyn energii wykorzystujący zużyte baterie elektrobusów. Źródłem jest... pierwszy autobus elektryczny kursujący w Jaworznie

Autor: Michał Wroński

20/12/2023

Autobus elektryczny

Może Cię zainteresować:

Pierwsze elektryczne autobusy w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Trafiają już do zajezdni PKM w Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach i Świerklańcu

Autor: Michał Wroński

04/06/2023

Katowice Airport

Może Cię zainteresować:

Do końca dekady nowy terminal na lotnisku w Pyrzowicach. Port spodziewa się... 10 mln pasażerów

Autor: Michał Wroński

30/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon