Pszczyna sprzed lat na kolorowych zdjęciach. Jak kiedyś wyglądało to piękne miasto?

Pszczyna to jedno z najpiękniejszych miast Górnego Śląska. Historia, tradycja, atmosfera... Czy to w ogóle trzeba tłumaczyć? Jej wielbicielom, tych zaś jest mnóstwo - chyba nie. Może z wyjątkiem tych najbardziej zagorzałych spośród nich, którzy powiedzą wręcz: "Jak to jedno z najpiękniejszych? Najpiękniejsze i już"! Pszczyny mogą nie cenić chyba tylko ci, którzy nigdy jej nie widzieli. Z myślą o nich, ale też o wszystkich już w Pszczynie zakochanych, pokolorowaliśmy archiwalne zdjęcia tego górnośląskiego brylantu.

Pszczyna. Jedna z najstarszych miejscowości Górnego Śląska, matka wielu naszych miast, które w dawnych wiekach były wioskami na odwiecznej ziemi pszczyńskiej, do dziś pozostającej matecznikiem górnośląskich tradycji i zwyczajów.

Siedziba śląskich rodów arystokratycznych, z najsłynniejszymi z nich, książętami Hochberg von Pless. Miejsce Kwatery Głównej niemieckiego cesarza Wilhelma II podczas I wojny światowej, znaczące także w historii Polski, gdyż to tutaj narodził się Akt 5 Listopada 1916, czyli deklaracja dwóch cesarzy zapowiadająca utworzenie Królestwa Polskiego. Rejon jednej z najważniejszych bitew września 1939, być może rozstrzygającej o wyniku całej kampanii.

Bogata historia Pszczyny legła u podstaw jej walorów turystycznych. Perłami Pszczyny są zamek ze wspaniałymi wnętrzami i eksponatami Muzeum Zamkowego, starówka z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym, Zabytkowy Park Pszczyński, skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej, Pokazowa Zagroda Żubrów, Muzeum Prasy Śląskiej, Izba u Telemanna.

Na archiwalnych fotografiach można zobaczyć jak pszczyńskie zakątki wyglądały w okresie międzywojnia. Przeglądając stare zdjęcia uznaliśmy, że czerń i biel nie oddają nawet w połowie uroków tego śląskiego miasta. Pokolorowaliśmy je więc i efekt... Zresztą, sami zobaczcie.

współpraca: Tomasz Borówka

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Polsko-niemiecka granica w Bytomiu

Wymazana historia granicznych przejść w Bytomiu

Korfanty zajawka filmu

Co Katowice zawdzięczają Wojciechowi Korfantemu?

Tarnowskie Góry w PRL

Tarnowskie Góry jak zupa pomidorowa. Smacznie nawet w PRL

Pg wodehouse 1945

„Jeśli tak wygląda Górny Śląsk, to jaki jest Dolny?!”

Ujście Przemszy

Krak był ze Śląska? Szukamy legendarnego założyciela Krakowa

Bytom w kolorze

Fascynujące barwy Bytomia na zdjęciach sprzed lat

Nikiszowiec na dawnych fotografiach

Tak Nikiszowiec wyglądał przed wojną. Coś pięknego!