Pszczyna to zbyt wytworna dama, by oglądać ją w czerni i bieli. No to pokolorowaliśmy jej zdjęcia sprzed 100 lat

Pszczyna - jedno z najpiękniejszych miast Śląska. Czy w ogóle trzeba o tym przekonywać? Pokolorowaliśmy przedwojenne zdjęcia starej Pszczyny i szczerze mówiąc, rozumiemy tych, którzy na pytanie, czy to jedno z najpiękniejszych miast na Śląsku, mówią: "Jak to jedno z...?". Najpiękniejsze!

Pszczyna. Jedna z najstarszych miejscowości Górnego Śląska, matka wielu naszych miast, które w dawnych wiekach były wioskami na odwiecznej ziemi pszczyńskiej, do dziś pozostającej matecznikiem górnośląskich tradycji i zwyczajów.

Miejsce wielkiej historii

Siedziba śląskich rodów arystokratycznych, z najsłynniejszymi z nich, książętami Hochberg von Pless. Miejsce Kwatery Głównej niemieckiego cesarza Wilhelma II podczas I wojny światowej, znaczące także w historii Polski, gdyż to tutaj narodził się Akt 5 Listopada 1916, czyli deklaracja dwóch cesarzy zapowiadająca utworzenie Królestwa Polskiego. Rejon jednej z najważniejszych bitew września 1939, być może rozstrzygającej o wyniku całej kampanii.

Bogata historia Pszczyny legła u podstaw jej walorów turystycznych. Perłami Pszczyny są zamek ze wspaniałymi wnętrzami i eksponatami Muzeum Zamkowego, starówka z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym, Zabytkowy Park Pszczyński, skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej, Pokazowa Zagroda Żubrów, Muzeum Prasy Śląskiej, Izba u Telemanna.

"Wszechmocny bramy strzeże"

Już sam rynek w Pszczynie, który powstał w miejscu średniowiecznego placu targowego, to wręcz całe wieki historii. Jego kształtowanie – w obecnej formie – rozpoczęło się już przecież w XIV-XV wieku. Ma formę prostokąta. Pierwszymi murowanymi budowlami przy rynku były ratusz (1658 r.) i ewangelicko-augsburski kościół (1743-46). Zabudowa pochodząca z XVIII-XIX wieku dobrze zachowała się w części południowej, w północnej zaś duże wrażenie robi barokowa kamienica zwana „Frykówką”, która, poprzez ulicę Ratuszową, sąsiaduje właśnie z miejskim ratuszem. Innym z wielu zabytków przy rynku jest rzymskokatolicki kościół Wszystkich Świętych; pierwsza wzmianka o nim pochodzi już z 1326 roku. Kościół, dodajmy, był dwukrotnie odbudowywany po pożarach.

Na zamek prowadzi, pochodząca z XVII wieku, „Brama Wybrańców”. To najstarszy, zachowany w niezmienionej formie element całego kompleksu zamkowego. Na zlecenie ówczesnego właściciela, Baltazara Prominitza, wybudował ją Consilio Milius. Łaciński napis na wmurowanej w bramę tablicy głosi „Wszechmocny nieba, ziemi, morza Twórca niech wartą swoją tejże bramy strzeże”. Zamek, dawną rezydencję książąt Hochberg von Pless, a dziś Muzeum Zamkowe, zwiedzać można sześć dni w tygodniu, oprócz poniedziałków. Zobaczyć warto także Stajnie Książęce, gdzie znajdują się muzealne ekspozycje.

Na archiwalnych fotografiach można zobaczyć jak pszczyńskie zakątki wyglądały w okresie międzywojnia. Przeglądając stare zdjęcia uznaliśmy, że czerń i biel nie oddają nawet w połowie uroków tego śląskiego miasta. Pokolorowaliśmy je więc i efekt... Zresztą, sami zobaczcie.

Mikołów starówka

Może Cię zainteresować:

Mikołów: Nastrojowe miasteczko, które nie załapało się na rewolucję przemysłową. Zobaczcie zdjęcia z drona

Autor: Katarzyna Pachelska

23/06/2023

Książę Bolko von Hochberg

Może Cię zainteresować:

Bolko von Hochberg (1936-2022). Głowa rodu książąt pszczyńskich von Pless

Autor: Redakcja

31/10/2022

Familoki Czerwionka Leszczyny 30

Może Cię zainteresować:

15 hektarów najpiękniejszych śląskich familoków. Nie, to nie Nikisz. To Czerwionka-Leszczyny. Zobaczcie, jak wyglądają zimą

Autor: Katarzyna Pachelska

22/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Dabrowa miejska kosciol

Następny przystanek Kolonia Amandy. Zaginiony Śląsk

Mysłowice Huta Zofia

Od górnictwa srebra i ołowiu do Szlaku Zabytków Techniki

Panteon Górnośląski

Byliśmy w Panteonie Górnośląskim. Tam Grażyński jest wieczny

Stacja kolejowa Myslowice Myslowice 7834782

Górniczy marsz na drogę i wielka emigracja przez Mysłowice

Zamek książąt raciborskich

Śląsk: powstania i kopalnie. A średniowieczna historia?

Średniowieczni kochankowie wg ryciny w "Codex Manesse"

Katalog Magii Rudolfa, czyli seks na średniowiecznym Śląsku

Palac w Brynku

W krainie pałaców. Nie Oxfordshire, nie nad Loarą. Bliżej!