Pszczyński rynek, zamek i park jesienią. Najatrakcyjniejsze miejsca Perły Górnego Śląska wyglądają pięknie o tej porze roku

Perła Górnego Śląska, jesień, piękna pogoda. Aż się prosi o spacer. No, i może też trochę o polatanie dronem. Zobaczcie zatem, jak pięknie wyglądają pszczyński rynek, park i zamek w ostatni weekend października – także na zdjęciach z drona.

Już sam rynek w Pszczynie, który powstał w miejscu średniowiecznego placu targowego, to wręcz całe wieki historii. Jego kształtowanie – w obecnej formie – rozpoczęło się już przecież w XIV-XV wieku. Ma formę prostokąta. Pierwszymi murowanymi budowlami przy rynku były ratusz (1658 r.) i ewangelicko-augsburski kościół (1743-46). Zabudowa pochodząca z XVIII-XIX wieku dobrze zachowała się w części południowej, w północnej zaś duże wrażenie robi barokowa kamienica zwana „Frykówką”, która, poprzez ulicę Ratuszową, sąsiaduje właśnie z miejskim ratuszem. Innym z wielu zabytków przy rynku jest rzymskokatolicki kościół Wszystkich Świętych; pierwsza wzmianka o nim pochodzi już z 1326 roku. Kościół, dodajmy, był dwukrotnie odbudowywany po pożarach.

Na zamek prowadzi, pochodząca z XVII wieku, „Brama Wybrańców”. To najstarszy, zachowany w niezmienionej formie element całego kompleksu zamkowego. Na zlecenie ówczesnego właściciela, Baltazara Prominitza, wybudował ją Consilio Milius. Łaciński napis na wmurowanej w bramę tablicy głosi „Wszechmocny nieba, ziemi, morza Twórca niech wartą swoją tejże bramy strzeże”. Zamek, dawną rezydencję książąt Hochberg von Pless, a dziś Muzeum Zamkowe, zwiedzać można sześć dni w tygodniu, oprócz poniedziałków. Zobaczyć warto także Stajnie Książęce, gdzie znajdują się muzealne ekspozycje.

No i Park Zamkowy, do którego wejść można także od strony ulicy Katowickiej, przez „Bramę Chińską”. To jedyny zachowany fragment dawnego ogrodzenia. Sam park, obejmujący niemal 160 ha powierzchni, jest również zabytkowy. Tworzą go trzy części – Park Dworcowy, Zwierzyniec i właściwy Park Zamkowy. Ten ostatni ma ok. 50 ha i powstał w drugiej połowie XVIII wieku. Są tu między innymi stawy, malownicze mostki, wiele gatunków drzew. Dodajmy, że w Parku Zwierzynieckim znajduje się pokazowa zagroda żubrów.

Ale – dość o tym. Zobaczcie lepiej zdjęcia z Pszczyny, z rynku, parku, których autorem jest Tymoteusz Staniek.

Kolonia Amerykańska Katowice Giszowiec

Może Cię zainteresować:

Magiczna amerykańska osada ukryta w lesie gdzieś w Katowicach. Tak wygląda w jesiennej scenerii

Autor: Marcin Nowak

30/10/2022

Osiedle Nad Jamną w Mikołowie 14

Może Cię zainteresować:

Cud w Mikołowie. Osiedle "poza czasem i regionem", gdy bankrutowała PRL i konała architektura

Autor: Marcin Zasada

25/10/2022

Północne śródmieście Bytomia

Może Cię zainteresować:

Najpiękniejszy śródmiejski zakątek w Metropolii? Północne śródmieście Bytomia: tu się chodzi z podniesioną głową

Autor: Marcin Zasada

16/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kuźnica Małego Janisza w Kaletach

Tajemnicza osada na terenie Kalet?

Bytom ulica Dworcowa

Bytomska Dworcowa dziś u kresu wielkiego remontu. A kiedyś?

Zamek w Olsztynie

Najciekawsze zamki na Szlaku Orlich Gniazd. Byliście tam?

Dworzec PKP w Chebziu - Stacja Biblioteka

Industriada 2022. Chebzie, Muzeum Hutnictwa, Kopalnia Ignacy

Zamek w Chudowie

To trzeba zobaczyć w metropolii: Zamek w Chudowie

Las

Czy w Świętochłowicach są lasy?

Wakacje za mniej niż 2 tysiące

Biuro podróży Protravel z konkurencyjnymi cenami na rynku