Twitter/ Wołodymyr Zełenski
Wołodymyr Zełenski

Pylyp Bilyi dla ŚLĄZAGA: „W ostatnich dniach w ukraińskich mediach najczęściej mówiło się o potencjalnym użyciu broni chemicznej w Mariupolu”

Pylyp Bilyi dla ŚLĄZAGA: „W ostatnich dniach w ukraińskich mediach najczęściej mówiło się o potencjalnym użyciu broni chemicznej w Mariupolu”

autor artykułu

Pylyp Bilyi

– W ostatnich dniach w ukraińskich mediach najczęściej mówiło się o potencjalnym użyciu broni chemicznej w Mariupolu – mówi Pylyp Bilyi, który od początku wybuchu wojny w Ukrainie prowadzi transmisje na YouTube, tłumacząc w nich wiadomości rosyjskie i ukraińskie na język polski. Urodził się w Gliwicach, ale większość życia spędził w Kijowie. Obecnie mieszka w Katowicach.

W ostatnich dniach w ukraińskich mediach najczęściej mówiło się o potencjalnym użyciu broni chemicznej w Mariupolu. Były osoby, które miały odczuwać zawroty głowy i mdłości, miały też trudności z oddychaniem.

Te doniesienia, jeśli są prawdziwe, są głęboko niepokojące i odzwierciedlają obawy, jakie mieliśmy co do możliwości użycia na Ukrainie różnych środków kontroli zamieszek, w tym gazu łzawiącego zmieszanego ze środkami chemicznymi – napisał w komunikacie John Kirby, rzecznik Pentagonu.

To na razie tylko spekulacje, ponieważ służby wywiadowcze nie mają możliwości dokładnego zbadania terenu – Rosjanie wciąż ostrzeliwują „podejrzany” rejon. Tymczasem zdaniem prezydenta Zełeńskiego, rosyjska armia posuwa się do radykalnych kroków, ponieważ jest na skraju desperacji.

Dzisiaj okupanci oświadczyli, że przygotowują nowy etap terroru przeciwko Ukrainie i naszym żołnierzom. Jeden z ich rzeczników powiedział, że mogą użyć broni chemicznej przeciwko obrońcom Mariupola. Traktujemy to tak poważnie, jak tylko jest to możliwe – powiedział prezydent Ukrainy, podczas poniedziałkowego przemówienia.

„Co kropelka sklei, żadna siła nie rozklei”

10 kwietnia w sieci został opublikowany filmik, w którym ukraiński żołnierz pokazuje wnętrze zestrzelonego drona typu Orłan-10 (podstawowy, bezzałogowy statek powietrzny wykorzystywany przez siły zbrojne armii rosyjskiej). Cena takiego drona waha się pomiędzy 87 tys. a 120 tys. dolarów.

Na filmiku Ukrainiec rozmontowuje Orłana-10. Widać na nim, że zbiornik paliwa wykonany jest z plastikowej butelki po napoju, przymocowanej drutem, a głowica drona nie jest profesjonalną kamerą, a zwyczajnym aparatem. Całość miała zostać wykończona klejem i rzepami. Według Ukraińca wbudowany akumulator ma pozwalać na zrobienie na wykonanie około 600 zdjęć, a ich prędkość w serii to zaledwie 6 kl./s.

Cytując Sałtykowa-Szczedrina...

Rosyjski pisarz Michaił Sałtykow-Szczedrin już w XIX wieku rzucał obelgi w stronę swojego narodu. Napisał kiedyś: „Jeśli zasnę i obudzę się za sto lat, a ktoś mnie zapyta, co się dzieje teraz w Rosji, odpowiem: piją i kradną”. Od momentu wybuchu wojny wzrosła liczba sprzedawanych aut na ukraińskich rejestracjach. Na targowiskach pojawił się sprzęt AGD, biżuteria i inne wartościowe rzeczy.

Na Krym na sprzedaż trafia bardzo dużo samochodów na ukraińskich numerach. Oprócz tego obok targów stoją ciężarówki z używanymi lodówkami, telefonami, iPhone'ami, telewizorami (...) Ludzie z chęcią kupują, bo ceny są bardzo niskie – relacjonuje w rozmowie z portalem Ukrinform Mustafa Dżemilew, deputowany Rady Najwyższej w Ukrainie.

Od początku kwietnia docierają informacje, iż Rosjanom zaczyna brakować podstawowych produktów, w tym m.in. środków czystości. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała w mediach społecznościowych nagranie, na którym rosyjski żołnierz w rozmowie z żoną przyznaje się do kradzieży. W odpowiedzi żona prosi go, by brał co się da. Żołnierz ukradł więc... kilka paczek podpasek.

Coraz częściej w sieci pojawiają się nagrania mieszkań opuszczonych przez rosyjską armię. Na takich filmikach widać stojące w pomieszczeniach puste butelki po wódce. Często jest ich nawet kilkadziesiąt....

Bilyi Rosjanie po raz kolejny uciekają od odpowiedzialności

Może Cię zainteresować:

Pylyp Bilyi: „Masowy grób w Buczy – ponad 340 ciał, a Rosjanie palcem wskazują na ukraińską armię. I kolejny raz uciekają od odpowiedzialności”

Autor: Pylyp Bilyi

07/04/2022

Rosja piractwo w internecie

Może Cię zainteresować:

Pylyp Bilyi: Nieoczekiwany skutek sankcji wobec Rosji: brak reklam oznacza... problemy piractwa w rosyjskim internecie

Autor: Pylyp Bilyi

31/03/2022

Program w publicznej telewizji Rossija 1

Może Cię zainteresować:

Pylyp Bilyi: "W rosyjskiej telewizji mówią, że Warszawę można by podbić w 30 sekund. Bombą atomową"

Autor: Pylyp Bilyi

24/03/2022

Pylyp Bilyi o zakończeniu wojny w Ukrainie

Może Cię zainteresować:

Pylyp Bilyi: Kiedy koniec wojny? Tylko konflikt rosyjskich elit może uratować życie na tej ziemi

Autor: Pylyp Bilyi

18/03/2022

Russia Today

Może Cię zainteresować:

Pylyp Bilyi: Zdaniem Rosjan, operacja przebiega zgodnie z planem. Żołnierze wchodzący do ukraińskich miast... witani są z otwartymi rękami

Autor: Pylyp Bilyi

10/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon