Rajza Ikarusem to jeden z hitów festiwalu „Kierunek GZM”. Węgierski autobus znów na trasie

Rajza Ikarusem okazała się jednym z hitów festiwalu „Kierunek GZM”. Miejsca na przejazd kultowym węgierskim autobusem rozeszły się w mgnieniu oka.

W sobotę i niedzielę (1 i 2 lipca) Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia obchodziła szóste urodziny. Z tej okazji zorganizowano kolejną edycję festiwalu „Kierunek GZM”, w ramach którego można było wziąć udział w 134 mikrowyprawach, aby poznać różne oblicza Metropolii.

Jedną z atrakcji, która cieszyła się największą popularnością, okazała się "Rajza Ikarusem z PKM Świerklaniec". Miejsca na cztery zorganizowane przejazdy rozeszły się w mgnieniu oka. Trasa prowadziła z dworca w Tarnowskich Górach, przez zajezdnię PKM w Świerklańcu, Międzynarodowy Port Lotniczy w Pyrzowicach i centrum przesiadkowe w Świerklańcu, z powrotem na tarnogórski dworzec.

Na Ikarusy starsi turyści spoglądają z sentymentem, młodsi z zaciekawieniem. Te Węgierskie autobusy, które w latach PRL-u jeździły w niemal każdym mieście w Polsce, mają status kultowych. Woziły pasażerów przez dekady, a w XXI wieku zaczęły być zastępowane nowszymi pojazdami. Co ciekawe, część taboru na początku lat 90. była montowana w Centralnych Warsztatach Autobusowych w Mikołowie.

Galeria odrestaurowanych kamienic w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Kierunek GZM: To miasto kiedyś było potęgą. Przekonali się o tym na krótkim spacerze po Bytomiu

Autor: Daniel Lekszycki

02/07/2023

David bowie zespol slask

Może Cię zainteresować:

„Śląsk” śpiewa „Heloo”, David Bowie słyszy w tym wolność... i ma rację. Niezwykła geneza legendarnego utworu

Autor: Marcin Zasada

02/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon