Kierunek GZM: To miasto kiedyś było potęgą. Przekonali się o tym na krótkim spacerze po Bytomiu

100 lat temu dla tego miasta projektowali ci sami architekci, którzy tworzyli we Wrocławiu, czy Berlinie. Tutejsza architektura do dziś zachwyca i przypomina o dawnej potędze gospodarczej Bytomia. Dziś przekonali się o tym uczestnicy spaceru z Teresą Ebis.

Dziś Katowice są niekwestionowanym numerem 1 w metropolii, lecz dawniej nie było to wcale takie oczywiste. Na przełomie XIX i XX wieku to właśnie Bytom wiódł prym w tej części Górnego Śląska, o czym świadczy wspaniała zabudowa miasta z tamtego okresu. Węgiel i stal dały Bytomiowi i jego mieszkańcom ogromne bogactwo, dlatego to tutaj powstawały okazałe kamienice i wille, które często w niczym nie ustępowały gmachom budowanym w największych ośrodkach gospodarczych Europy.

Śladami złotego wieku Bytomia podążyli w sobotę 1 lipca uczestnicy spaceru z Teresą Ebis - projektantką zafascynowaną od lat architekturą swojego miasta. Miejsca na to wydarzenie wyczerpały się w krótkim czasie, choć zwiedzanie podzielono na trzy osobne grupy. Wygląda więc na to, że niedoceniany w ostatnich latach Bytom powoli zaczyna wzbudzać ciekawość swoją długą, 770-letnią historią.

Spacer ograniczył się wyłącznie do obrębu średniowiecznego układu urbanistycznego Bytomia. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. którędy niegdyś przebiegały mury miejskie, gdzie stała synagoga, czy którą ulicę nazywano Długą, a którą Krótką. Przede wszystkim jednak zajrzeli do różnych zakamarków. W podwórzu kamienicy przy ul. Korfantego Teresa Ebis pokazała zebranym kunszt przedwojennych snycerzy na przykładzie bogato zdobionej, drewnianej zabudowy balkonów, we wnętrzach kamienic przy Rynku 12 i 26 oraz Jainty 18 można było zobaczyć imponujące dekoracje klatek schodowych: płaskorzeźby, drewniane boazerie, kute balustrady, ceramikę, mozaiki itp.

Zwieńczeniem spaceru były warsztaty mozaikowe w Pracowni Stalowe Anioły. Uczestnicy przy wsparciu zawodowych artystek własnoręcznie wykonali dekoracje według własnych pomysłów. Teraz te dzieła zapewne staną się ozdobą ich domów i pamiątką po wizycie w Bytomiu.

Święto Kierunek GZM wystartowało na Wzgórzu Zamkowym w Będzinie

Może Cię zainteresować:

Kierunek GZM: inauguracja święta Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na Wzgórzu Zamkowym w Będzinie

Autor: Redakcja

01/07/2023

Kierunek GZM: wycieczka po Osiedlu nad Jamną

Może Cię zainteresować:

Kierunek GZM: Zwiedziliśmy Osiedle nad Jamną w Mikołowie. Podziwialiśmy i rozszyfrowywaliśmy genialne dzieło wielkiego architekta

Autor: Redakcja

01/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Osiedle nad Jamną

Najpiękniejsze osiedle końca PRL. W sobotę oprowadza ŚLĄZAG!

Pałac Kultury Zagłębia

Dąbrowski pałac, czyli architektoniczna perła socrealizmu

Pyskowice. W tym starym mieście za PRL rozgościł się socrealizm

Pyskowice city. Prowincja, ale elegancka. Fotki!

Palac w plawniowicach

Ten pałac to Ballestremów czy Obajtka? QUIZ na Kierunek GZM

Plany nowego centrum Bytomia z lat 70.

Zemsta architektów w Bytomiu: pół śródmieścia do kasacji

Uchodźcze domy Ruda Śląska Wirek

„Uchodźcze domy” stanęły na Śląsku blisko 100 lat temu

15 najważniejszych dzieł moderny na Śląsku

15 najwybitniejszych dzieł moderny na podzielonym Śląsku