Rawa Blues 2023 już w sobotę 7 października. Energia żywej muzyki i wiele atrakcji dla mniejszych i większych fanów bluesa

7 października, w sobotę, w katowickim Spodku odbędzie się już 41. edycja festiwalu Rawa Blues. W tym roku są nowości - więcej atrakcji (też dla dzieci, bo to rodzinny festiwal) na antresoli Spodka i możliwość wychodzenia i wchodzenia ze Spodka w trakcie imprezy. Irek Dudek, twórca i szef imprezy, zapowiada też - jak zwykle - emocje muzyczne i spotkanie z żywą muzyką, nie tylko bluesem, ale też rock'n'rollem.

Materiały prasowe
Altered Five Blues Band

7 października w katowickim Spodku odbędzie się 41. edycja festiwalu Rawa Blues. To najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie i największy na świecie odbywający się "in-door" (pod dachem).

Organizatorzy spodziewają się ponad 3 tysięcy osób w Spodku

- Podkreślam za każdym razem, że Rawa Blues jest festiwalem rodzinnym - mówi Irek Dudek, pomysłodawca i szef imprezy. - Dzieci i młodzież do 15. roku życia ma wstęp wolny, podobnie jak osoby z niepełnosprawnością, poruszające się na wózku. Przewidzieliśmy dużo atrakcji na antresoli Spodka - dla dzieci i dla dorosłych. Warto przyjść na Rawę Blues z dzieckiem. Pokazać mu siłę żywej muzyki - dodaje.

W antresoli przygotowano dodatkowe atrakcje mające na celu stworzenie atmosfery rodem z lat 50. W strefie pin-up stylistki będą darmowo wykonywać fryzury i makijaże, a także prowadzić sprzedaż ubrań vintage z drugiej ręki. Miłośników starych nagrań ucieszy sklep z płytami winylowymi. Dostępna będzie strefa dla dzieci, gdzie pod okiem plastyka nauczą się przekładać wyobraźnię na płótno. Za największą atrakcję można uznać wystawę Indian Motorcycle, najstarszej amerykańskiej firmy motocyklowej, której maszyny nie tylko zachwycą oko, ale również ducha, gdyż będzie można załapać się na rundkę wokół Spodka!

- Zachęcamy gorąco do przybycia na festiwal w stylizacjach retro/vintage/rock’n’roll! Zwycięzców najlepszych stylizacji czeka nagroda - dodaje Agata Dudek, córka Irka i współorganizatorka Rawy Blues.

Bilety na Festiwal do nabycia wyłącznie w sieci Ticketmaster. Ceny biletów:

Loża VIP350 PLN
Strefa Czerwona (H,J)180 PLN
Strefa Czerwona (G,K)160 PLN
Strefa Niebieska (J,K)120 PLN
Strefa Niebieska (H,L)110 PLN
Płyta140 PLN

Gwiazdy bluesa i rocka na scenie Spodka

Na legendarnej katowickiej scenie zaprezentują się:

 • Altered Five Blues Band,
 • Restless,
 • Philip Sayce,
 • Troy Redfern,
 • Albert Cummings,
 • Boogie Boys,
 • Shaki’n Dudi,
 • Blueset,
 • Robert Kordylewski,
 • Teksasy & Wojtek Cugowski,
 • laureat konkursu na Małej Scenie.

Największą gwiazdą tegorocznej edycji Rawa Blues będzie grupa Altered Five Blues Band. Modny kwintet z Milwaukee słynie z mieszanki mocnego, oryginalnego bluesa i zjawiskowych występów na żywo. Blues Blast zachwyca się frontmanem Jeffem Taylorem, który posiada „gładki, ciepły głos, równie monumentalny i niezaprzeczalny jak Howlin’ Wolf z rozmachem B.B. Kinga”. Downbeat deklaruje, że gitarzysta Jeff Schroedl, „osiąga wysoką poprzeczkę mieszania inwencji i płynności”. Pięciu bluesowych blasterów uderzyło w ziemię 20 lat temu i nie wykazuje żadnych oznak spadku formy,

Kolejną gwiazdą, która wystąpi na scenie katowickiego Spodka będzie Albert Cummings - piosenkarz i gitarzysta, który grał z wieloma najwybitniejszymi muzykami współczesnej ery. Wychowany w Massachusetts i samouk gry na banjo, to właśnie koncert Steviego Raya Vaughana i Double Trouble w 1987 roku otworzył Cummingsa na nowy świat współczesnego bluesa i zainspirował go do zajęcia się gitarą.

Wielbicieli gitarowych popisów z pewnością przyciągną do „Spodka” Philip Sayce oraz Troy Redfern. Pierwszy z nich, a swoim nowym albumie „Spirit Rising” Sayce odważnie potwierdza swój status jednego z najlepszych gitarzystów elektrycznych na świecie w tej chwili.

- Dla mnie rock, blues, jazz i hip-hop wywodzą się z tego samego drzewa genealogicznego - mówi Sayce. - Więc najczęściej określam swoje brzmienie jako muzykę korzeni, ponieważ zawiera wpływy wszystkich tych elementów. Jednocześnie chcę poprowadzić moje brzmienie w nowych kierunkach, które odzwierciedlają to, kim jestem, gdzie jestem i dokąd zmierzam

Podejmując grę na gitarze jako nastolatek, Troy Redfern szybko wchłonął muzyczne wpływy wczesnych pionierów bluesa i energię ikon rocka lat 70. i 80. Punkt zwrotny nastąpił, gdy odkrył gitarę slide. „Od razu poczułem się, jakbym był w domu. Gdy tylko założyłem bottleneck na palec i zacząłem grać slide, wydało mi się jakby było to dla mnie całkowicie naturalne. Ten styl gry pomógł mi odnaleźć swój prawdziwy głos” Świat muzyki gitarowej szybko zdał sobie sprawę z jego talentu.

W tym roku, podczas Rawa Blues Festival nie zabraknie dobrej zabawy w rytmie rockabilly. Przedstawicielem nurtu będzie brytyjska formacja Restless założona w 1978 roku. Po trzech latach kwarantanny, z nowym poczuciem celu i entuzjazmem, Restless powraca na festiwale w całej Europie, wykonując niesamowite sety świetnie dopracowanego Neo-Rockabilly dla entuzjastycznych fanów.

Na festiwalowej scenie nie zabraknie również mocnej ekipy przedstawicieli polskiego bluesa. Na scenie katowickiego Spodka wystąpią: Shakin’ Dudi, Boogie Boys, Blueset, Robert Kordylewski, Teksasy & Wojtek Cugowski.

Do składu Dużej Sceny dołączy jeszcze laureat Małej Sceny, na której zaprezentują się w tym roku:

 • Comin' To Town,
 • Curly Cale,
 • Duch Delta,
 • Her Memories,
 • Onus Blues,
 • RoseMerry,
 • Stonage Full of Sun.

Regulamin konkursu z biletami na Rawę Blues 2023 na Facebooku

§ 1 POSTANOWIENIA OGÓLNE

1. Konkurs jest organizowany pod nazwą „Wygraj bilety na festiwal Rawa Blues w Spodku”

2. Organizatorem konkursu jest firma Media Operator sp z.o.o. ul. W Roździeńskiego 2a, 41-946 Piekary Śląskie

3. Konkurs zostanie przeprowadzony wyłącznie w Internecie, na stronie https://www.facebook.com/slaza...

§ 2 WARUNKI I ZASADY UCZESTNICTWA W KONKURSIE

1. Uczestnikiem Konkursu („Uczestnik”) może być każda osoba fizyczna, która:

a) posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Osoby ograniczone w zdolności do czynności prawnych biorą udział w Konkursie za zgodą swojego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego.

b) nie jest pracownikiem Media Operator

c) nie jest członkiem rodziny pracownika Media Operator

§ 3 NAGRODY

1. Nagrodami w Konkursie są pojedyncze bilety na festiwal Rawa Blues 2023 w katowickim Spodku 7 października 2023 w liczbie 5.

  2. Zdobywcą nagrody w Konkursie jest Uczestnik, wyłoniony przez Komisję Konkursową, który w czasie trwania konkursu, pod postem konkursowym na profilu Facebookowym https://www.facebook.com/slaza... zamieści wpis, zawierający odpowiedź na temat zadany w poście konkursowym,

  3. Celem zapewnienia prawidłowej organizacji Konkursu, Organizator powołuje komisję konkursową. Wszelkie wątpliwości dotyczące zasad Konkursu, interpretacji i postanowień tego Regulaminu rozstrzyga Organizator.

  4. Laureaci Konkursu zostaną powiadomieni o wygranej i sposobie odbioru biletów poprzez serwis Facebook do maksymalnie 2 (dwóch) dni roboczych od zakończenia Konkursu.

  5. W myśl niniejszego regulaminu, każdy uczestnik zwalnia serwis Facebook z odpowiedzialności za konkurs prowadzony przez Media-Operator.

  6. Konkurs nie jest w żaden sposób sponsorowany, popierany, przeprowadzany przez serwis Facebook, ani z nim związany.

  § 4 DANE OSOBOWE UCZESTNIKÓW KONKURSU

  1. Warunkiem udziału w Konkursie jest podanie przez Uczestnika Konkursu prawdziwych danych osobowych, tj.: imienia, nazwiska, adresu, adresu konta poczty elektronicznej, numeru tel. kontaktowego niezbędnych do przekazania nagrody.

  2. Przystępując do Konkursu i akceptując niniejszy regulamin Uczestnik wyraża zgodę na przetwarzanie podanych przez niego danych osobowych przez Organizatora. Dane będą przetwarzane w celu przeprowadzenia Konkursu oraz w związku z wydaniem nagrody.

  § 5 POSTANOWIENIA KOŃCOWE

  Organizator ma prawo do zmiany postanowień niniejszego Regulaminu, o ile nie wpłynie to na pogorszenie warunków uczestnictwa w Konkursie. Dotyczy to w szczególności zmian terminów poszczególnych czynności konkursowych. Zmieniony Regulamin obowiązuje od czasu opublikowania go na profiluhttps://www.facebook.com/slaza...

  Irek Dudek

  Może Cię zainteresować:

  Irek Dudek: Na Rawa Blues przyjdą głównie ludzie młodzi, a to daje pewność, że festiwal przetrwa

  Autor: Teresa Semik

  08/10/2022

  Pawel dazzle kidon 01

  Może Cię zainteresować:

  Spodek wystrzelił go w kosmos koszykówki. Paweł „Dazzle” Kidoń jedynym Europejczykiem w The Harlem Globetrotters

  Autor: Katarzyna Pachelska

  30/09/2023

  Piekło i metal Nieautoryzowana biografia zespołu Kat

  Może Cię zainteresować:

  Ten zespół miał wszystko, by zrobić międzynarodową karierę. Gotowi na (nieautoryzowaną) biografię zespołu Kat?

  Autor: Maciej Poloczek

  10/09/2023

  Subskrybuj ślązag.pl

  google news icon

  czytaj więcej:

  Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

  Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

  Rawa Blues

  Kulturalno-rozrywkowy ŚLĄZAG na drugi weekend października

  Festiwal gorczycki

  Festiwal im. G. G. Gorczyckiego to 11 świetnych koncertów

  Teatr ruda slaska

  Miedzianka Po Drodze w Rudzie Śląskiej

  Przelamujac fale Przemysław Jendroska teatr slaski 2

  Sceniczna wersja "Przełamując fale" na deskach Śląskiego

  Kiermasz Piekary

  Świąteczny Kiermasz Zabawek na Placu Noblistów [ZDJĘCIA]

  Teatr Zagłębia, Sosnowiec

  Teatr Zagłębia w Sosnowcu szykuje na jesień...