Regionaliści trzymają Donalda Tuska za słowo. Licznik odlicza czas na spełnienie śląskich obietnic

Regionaliści uruchomili zegar, który odmierza czas na spełnienie obietnic złożonych Ślązaczkom i Ślązakom przez Donalda Tuska. – Cierpliwie czekamy na realizację przyrzeczonych mieszkańcom Górnego Śląska postulatów. Liczymy, że wraz z nowym rządem pojawi się faktycznie nowa jakość w polskiej polityce – traktująca Ślązaczki i Ślązaków na równi z innym i obywatelam i przy pełnym poszanowaniu ich tożsamości oraz idącej za nią kultury i tradycji – napisali działacze Stowarzyszenia REGIOS.

Patryk Osadnik
Donald Tusk w Radzionkowie

Uznanie języka śląskiego za język regionalny znalazło się w „stu konkretach na pierwsze sto dni nowego rządu”. To deklaracja, którą Donald Tusk złożył osobiście podczas wizyty w Radzionkowie.

Nazwaliśmy to deklaracją radzionkowską, ale czasem potrzeba dużych słów, kiedy mówi się o ważnych sprawach. To moja deklaracja, że dokończymy to, co ludzie stąd zaczęli bez powodzenia, czyli uznanie języka śląskiego jako języka regionalnego – zapowiedział Donald Tusk.

Politycy Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli nowe standardy, również wobec mniejszości, a więc cel środowisk regionalistycznych jest jasny – uznanie Ślązaczek i Ślązaków za mniejszość etniczną. Regionaliści trzymają Donalda Tuska za słowo, dlatego wraz z zaprzysiężeniem jego rządu (13 grudnia 2023 roku) uruchomili zegar, który odmierza czas na spełnienie obietnic złożonych Ślązaczkom i Ślązakom. Znajduje się on pod adresem https://czasnaslazakow.regios....

Zegar odmierza czas, a my cierpliwie czekamy na realizację przyrzeczonych mieszkańcom Górnego Śląska postulatów. Liczymy, że wraz z nowym rządem pojawi się faktycznie nowa jakość w polskiej polityce – traktująca Ślązaczki i Ślązaków na równi z innym i obywatelam i przy pełnym poszanowaniu ich tożsamości oraz idącej za nią kultury i tradycji napisali działacze Stowarzyszenia REGIOS do Donalda Tuska (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Za uznaniem Ślązaczek i Ślązaków za mniejszość etniczną na łamach portalu ŚLĄZAG opowiedział się Szymon Hołownia lider Polski 2050 i marszałek Sejmu RP. Wspierają tę inicjatywę także parlamentarzyści Nowej Lewicy. Z kolei Donald Tusk podczas Campusu Polska Przyszłości powiedział, że także poprze ten pomysł. Odpowiedni projekt ustawy złożył w poprzedniej kadencji poseł (obecnie senator) Maciej Kopiec (Nowa Lewica).

Borys budka

Może Cię zainteresować:

Borys Budka ma zrobić porządek w spółkach Skarbu Państwa. Donald Tusk ogłosił skład rządu

Autor: Patryk Osadnik

12/12/2023

Donald Tusk

Może Cię zainteresować:

Nie tylko język i mniejszość. Obietnice dla Śląska i Zagłębia, z których będziemy rozliczać rząd Tuska

Autor: Patryk Osadnik

12/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon