Ernest Pohl

Reprezentacja Śląska wszech czasów. Z takim składem bylibyśmy mistrzami świata

Jerzy Gorgoń neutralizuje zagrożenie pod własną bramką, podaje do Łukasza Piszczka, który zaczyna kontratak skrzydłem. Piłka wędruje w kierunku Gerarda Cieślika, a ten od razu oddaje na skrzydło do naszego bocznego obrońcy. Futbolówka mija obrońców, dośrodkowanieee! Ernest Wilimowski! Tak! Tak! Tak! 1:0 dla Śląska!

Reprezentacja Śląska to nie farmazon. Piłkarze wielokrotnie reprezentowali nasz region i to już w dwudziestoleciu międzywojennym. Zadebiutowali w 1920 roku, zbierając srogie baty od Czarnych Lwów (3:8). Mecz miał przede wszystkim wymiar propagandowy - chciano podkreślić polskość ziem, które były w samym środku dziejowej zawieruchy.

To nie wszystko, ponieważ w późniejszych latach reprezentacja Śląska podejmowała m.in. Wolverhampton Wanderers, czyli ówczesnych wicemistrzów Anglii, ale to temat na osobną historię...

Dlaczego w ogóle o tym piszemy? Ponieważ wkrótce na deskach Teatru Korez w Katowicach pojawi się „Weltmeister“, czyli najnowsza sztuka Zbigniewa Rokity, autora książki „Kajś“, za którą zdobył w ubiegłym roku podwójną Literacką Nagrodę NIKE. „Weltmeister“ opowiada o Ślōnzokach, ftōrzy siedzą w barze i oglądają mistrzostwa świata w piłce nożnej, na których gra reprezentacja Śląska. Mało tego, że gra, to jeszcze dochodzi do finału! Co dalej? Będzie można zobaczyć w Teatrze Korez.

Stadion Śląski

Może Cię zainteresować:

Śląsk mistrzem świata? Tak mogłaby wyglądać nasza reprezentacja w piłce nożnej

Autor: Patryk Osadnik

08/05/2022

Reprezentacja Śląska wszech czasów

W ramach pierwszego odcinka naszej zabawy przedstawiliśmy najlepszych piłkarzy, spośród których można by było aktualnie sformować reprezentację Śląska w piłce nożnej. Tym razem przedstawiamy jedenastu największych futbolowych gigantów w historii śląskiej piłki.

BRAMKARZE

• Jerzy Dudek. Triumfator Ligi Mistrzów z Liverpoolem. W pamiętnym finale obronił trzy rzuty karne. Wystąpił w 60 meczach reprezentacji Polski.
  • Edward Szymkowiak. Pięciokrotnie zdobył mistrzostwo Polski w barwach: Ruchu Chorzów (2), Legii Warszawa (2) oraz Polonii Bytom (1). Między słupkami reprezentacji Polski stanął 53 razy.

OBROŃCY

• Łukasz Piszczek. Dwukrotny mistrz, trzykrotny zdobywca Pucharu i Superpucharu Niemiec. 66-krotny reprezentant Polski. Jako prawy obrońca został wybrany do jedenastki stulecia Polskiego Związku Piłki Nożnej.
  • Jerzy Gorgoń. Mistrz olimpijski z 1972 roku. Dwukrotny mistrz i pięciokrotny zdobywca Pucharu Polski z Górnikiem Zabrze. Przez Anglików nazywany ponoć „The Telephone Booth”, ponieważ w czerwonej koszulce i z 192 centymetrami wzrostu przypominał charakterystyczną budkę. W reprezentacji Polski zagrał 55 razy. Znalazł się w jedenastce stulecia Polskiego Związku Piłki Nożnej.
  • Zygmunt Anczok. Złoty medalista olimpijski z 1972 roku, który w reprezentacji Polski rozegrał 48 meczów. Zdobywca mistrzostwa i Pucharu Polski z Górnikiem Zabrze. Piłkarz Roku 1966 „Sportu”.
  • Kamil Glik. Mistrz Francji z AS Monaco, który w reprezentacji Polski wystąpił 106 razy. Członek Klubu Wybitnego Reprezentanta.
  • Marek Jankulovski. Czech, Macedończyk i Ślązak w jednym. Zwycięzca Ligi Mistrzów, Superpucharu Europy, Klubowych Mistrzostw Świata oraz Serie A w barwach AC Milanu. 78-krotny reprezentant Czech.

POMOCNICY

• Gerard Cieślik. Trzykrotny mistrz Polski w barwach Ruchu Chorzów. W czasie II wojny światowej został powołany do Wehrmachtu i wzięty do niewoli. Grał w reprezentacji Śląska, a także Polski, dla której w 45 meczach zdobył 27 goli.
  • Zygmunt Maszczyk. Brązowy medalista mistrzostw świata z 1974 roku, srebrny medalista olimpijski z 1976 roku. Dwukrotny mistrz Polski. W reprezentacji kraju wystąpił 61 razy. Znalazł się w jedenastce stulecia Polskiego Związku Piłki Nożnej.
  • Erwin Wilczek. Z Górnikiem Zabrze zdobył dziewięć tytułów mistrzowskich i sześć Pucharów Polski. Wystąpił w 193 meczach, zdobywając 96 goli. W koszulce reprezentacji Polski wyszedł na boisko 16 razy.
  • Tomáš Galásek. W reprezentacji Czech wystąpił 69 razy. Dwa razy zdobył mistrzostwo i Puchar Holandii. Sięgnął także po Puchar Niemiec.
  • Michael Ballack. Wicemistrz i zdobywca trzeciego miejsca na mistrzostwach świata, a także wicemistrz Europy z reprezentacją Niemiec. Czterokrotny mistrz Niemiec, trzykrotny zdobywca Pucharu Niemiec oraz Pucharu Anglii. Mistrz Anglii z Chelsea FC. Trzy razy wybierany najlepszym piłkarzem w Niemczech. Pochodzi z Goerlitz, to Dolny Śląsk, prawda?
  • Jens Jeremies. Rozegrał 55 meczów w reprezentacji Niemiec oraz 160 w Bayernie Monachium. Sześć razy sięgał po mistrzostwo Niemiec i cztery razy po puchar. Został wicemistrzem Europy. Podobnie jak Ballack, urodził się w Goerlitz.

NAPASTNICY

• Ernest Wilimowski, a właściwie Ernst Otto Pradella. Grał dla reprezentacji Polski, Śląska oraz Niemiec (III Rzeszy). W każdej z nich był wyjątkowo skuteczny, bo w 36 meczach zdobył 41 goli. W Ruchu Hajduki Wielkie wystąpił 86 razy i zdobył 117 goli oraz cztery mistrzostwa Polski. Trzy razy został królem strzelców.
  • Ernest Pohl. Dwukrotnie sięgał po mistrzostwo Polski z Legią Warszawa i aż ośmiokrotnie z Górnikiem Zabrze. W 46 występach dla reprezentacji Polski zdobył 39 bramek.
  • Włodzimierz Lubański. Najlepszy strzelec w historii Górnika Zabrze (228 goli). Czterokrotny zdobywca tytułu króla strzelców. Najmłodszy debiutant w reprezentacji Polski i najmłodszy strzelec gola dla tejże. Mistrz olimpijski z 1972 roku.
  • Lukas Podolski. Mistrz świata i dwukrotny brązowy medalista tej imprezy. Wicemistrz Europy. Mało? Zdobywca mistrzostwa i Pucharu Niemiec. W 130 meczach dla reprezentacji Niemiec zdobył 61 goli.
  • Miroslav Klose. Mistrz, wicemistrz i dwukrotny brązowy medalista mistrzostw świata. Wicemistrz i brązowy medalista mistrzostw Europy. Najskuteczniejszy strzelec mistrzostw świata i rekordzista reprezentacji Niemiec - 71 goli w 137 meczach.