Rośnie ranga Rajdu Śląska. W 2023 roku impreza będzie częścią cyklu FIA European Rally Trophy. „Chcemy zaproponować kibicom i załogom imprezę na światowym poziomie”

Rajd Śląska w sezonie 2023 będzie nie tylko rundą mistrzostw Polski, ale również FIA European Rally Trophy, czyli cyklu rozgrywanego w 15 krajach na Starym Kontynencie. Przyszłoroczną edycję rajdu zaplanowano na 8-10 września.

Fot. Maciej Niechwiadowicz/ Rajd Śląska
Rajd Śląska 2022

FIA World Motor Sport Council, czyli Światowa Rada Sportów Motorowych FIA zatwierdziła przyszłoroczne kalendarze międzynarodowych wydarzeń, przede wszystkim Formuły 1, WRC czy Formuły E, ale nie tylko. Potwierdzono także kalendarz FIA European Rally Trophy, w którym znalazł się także Rajd Śląska. Zawody organizowane przez Fundację Automobilistów będą w przyszłym roku 16. rundą cyklu.

Rywalizacja w FIA European Rally Trophy 2023 rozpocznie się 31 marca – 2 kwietnia Rajdem Valasska w Czechach (asfalt), a zakończy 2-4 listopada w Niemczech, Rajdem Lausitz (szuter). W przyszłym roku odbędzie się w sumie 20 rund w 15 krajach.

– Włączenie Rajdu Śląska do kalendarza uznanego, międzynarodowego cyklu pod egidą FIA to bez wątpienia spory sukces i dowód uznania dla rozwoju, jaki impreza przeszła w ciągu sześciu dotychczasowych edycji. Cieszę się, że nasz rajd, choć jest najmłodszą imprezą w kalendarzu, znalazł się w tym elitarnym gronie, w którym są także zawody z historią w mistrzostwach świata czy Europy – mówi Grzegorz Wróbel, prezes Fundacji Automobilistów, organizatora Rajdu Śląska.

Dołączenie do FIA European Rally Trophy przyniesie zmiany w Rajdzie Śląska. Wprawdzie zawody nadal będą jedną z rund Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, ale w 2023 roku ich trasa będzie dłuższa. Jak informują organizatorzy, łączna długość odcinków specjalnych wzrośnie do około 150 km. – Przed nami duże wyzwanie. Wiele elementów rajdu musimy zaplanować od nowa, więc już pracujemy nad przyszłoroczną edycją zawodów, by zaproponować kibicom i załogom imprezę na światowym poziomie – dodaje Grzegorz Wróbel.

Dodajmy, że przyszłoroczny Rajd Śląska odbędzie się w dniach 8-10 września (od piątku do niedzieli).

Rajd Śląska 2021

Może Cię zainteresować:

Prolog w Katowicach, meta w Chorzowie. Ponad 100 załóg i historyczne pojazdy. Rajd Śląska to już międzynarodowa impreza

Autor: Grzegorz Lisiecki

17/08/2022

Rajd Śląska 2022, dzień 1. Prolog w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Ruszył Rajd Śląska 2022. To największa impreza motoryzacyjna w regionie

Autor: Tomasz Borówka

10/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon