Rozpoczął się Tydzień Śląska w ramach 50. Tygodni w Mieście Nauki Katowice. Będą wycieczki, wykłady i wyprawa do źródeł Rawy

Wyprawa do źródeł Rawy do jej ujścia, możliwość wykonania własnej torby z bebokiem, wykłady i spotkania z artystami, a także unikatowa wystawy fotografii pokazujących jak nasz region wyglądał 30 lat temu – to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowano w ramach rozpoczynającego się właśnie Tygodnia Śląska. Tydzień ten trwa w ramach 50. Tygodni Miasta Nauki Katowice od 24 do 30 czerwca 2024 r.

M. Wroński
Bytom Herb Bytomia

Cykl „50 Tygodni w Mieście Nauki” już na półmetku. W poniedziałek (24 czerwca) rozpoczął się – jako 25. w ramach tego cyklu – Tydzień Śląska. Składać będzie się on z kilku autonomicznych bloków tematycznych, których motywem przewodnim jest właśnie Śląsk. I tak 24 czerwca będzie dominować wątek „czwartej przyrody”, 25 czerwca (wtorek) – podziemi Śląska, 26 czerwca (środa) - „serca” Śląska, 27 czerwca (czwartek) - słynnych postaci ze Śląska, 28 czerwca (piątek) - krajobraz Śląska, 29 czerwca (sobota) - wód Śląska, zaś 30 czerwca (niedziela) - kultury Śląska.

Chcących osobiście przeanalizować punkt po punkcie cały program Tygodnia Śląska odsyłamy na stronę internetową www.program.miastonauki.pl. Dla tych natomiast, którzy gotowi są zdać się na nasze rekomendacje przedstawiamy 10 wybranych przez nas atrakcji, w których będzie można wziąć udział w najbliższych dniach.

 • Spotkanie z Anną Dziewit-Meller. Urodzona w 1981 roku w Chorzowie pisarka i dziennikarka będzie w Bibliotece Śląskiej będzie promować swoją najnowszą książkę Juno. Spotkanie poprowadzi Artur Madaliński – filolog, krytyk literacki, aktywista czytelniczy i menadżer kultury, wykładowca akademicki w Uniwersytecie Śląskim, a zarazem dyrektor Biblioteki Śląskiej.
  Termin: 24 czerwca (poniedziałek), godz. 17
 • Rajza po CINiB-ie”, czyli oprowadzanie po katowickim Centrum Informacji Naukowej i Bibliotecznej. Uwaga, oprowadzanie w języku śląskim! Uczestnicy tego wydarzenia będą mieli możliwość zajrzeć w zakamarki i przestrzenie na co dzień niedostępne dla czytelników oraz poznać elektroniczne ułatwienia, urządzenia i gadżety, z których mogą korzystać użytkownicy CINiB-y.
  Terminy wycieczek: 25 czerwca (wtorek) o godz. 15 i 26 czerwca (środa) o godz. 10. Wymagana rejestracja (poprzez stronę internetową).

 • Spacer po uroczysku Buczyna. Położone na terenie Chorzowa, w pobliżu Katowic i Rudy Śląskiej uroczysko Buczyna stanowi część Leśnego Pasa Ochronnego dla aglomeracji śląskiej. Porastają je lasy bukowe – w tym starodrzewy w wieku 140 -160 lat, ale można w nim zobaczyć też ślady wpływu człowieka i jego gospodarki na przyrodę – pokopalniane zapadliska, tworzące zbiorniki wodne oraz drzewa z widocznymi uszkodzeniami wynikającymi z immisji przemysłowych. Spacer poprowadzą Joanna Staszewska z Nadleśnictwa Katowice oraz Anna Tarkowska-Moczulska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Zbiórka okolice ul. Ogrodowej, Katowice.
  Termin: 25 czerwca (wtorek), godz. 10 – 13

 • Wykład konwersatoryjny poświęcony śląskiemu językowi literackiemu. Prowadzony przed dr Krystiana Węgrzynka wykład będzie poświęcony śląskiemu językowi literackiemu. Na przykładach różnych tekstów z XIX, XX i XXI wieku przedstawione zostaną charakterystyczne tematy oraz słowa-klucze wydobyte z tekstów twórców tworzących na Górnym Śląsku w tym czasie.
  Termin: 25 czerwca (wtorek), godz. 14. Biblioteka Śląska w Katowicach (ul. Ligonia 7)

 • Wykład „Śląscy arystokraci – śląscy milionerzy”. Dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki opowie o najbogatszych rodach śląskich magnatów: Henckel von Donnersmarcków, Schaffgotschów, Tiele-Wincklerów, Ballestremów, Strachwitzach. Prelegent przedstawi najważniejsze informacje, m.in. skąd pochodzili, jak wielkie były ich fortuny, gdzie mieli swoje rezydencje, ich koligacje z europejskimi dynastiami panującymi. Wykład będzie ilustrowany pokazem slajdów ze starymi zdjęciami, herbami.
  Termin: 26 czerwca (środa), godz. 16 – 17. Biblioteka Śląska w Katowicach (ul. Ligonia 7)

 • Spotkanie poświęcone spektaklowi "Matka Boska Szopienicka" oraz postaci Jolanty Wadowskiej-Król. W trakcie spotkania Agnieszka Cygan, wnuczka Jolanty Wadowskiej-Król i reżyserka spektaklu opowie m.in. o sposobach przedstawienia historii z 1974 roku poprzez ruch i bez użycia słów (wydarzenia przedstawione są językiem tańca przy wykorzystaniu technik tańca współczesnego, jazzu czy hip hopu) oraz wyzwaniach związanych z realizacją spektaklu o własnej babci. Każdy uczestnik spotkania otrzyma bilet na spektakl "Matka Boska Szopienicka," który odbędzie się we wrześniu.
  Termin: 26 czerwca (środa), godz. 17. Wydział Humanistyczny UŚ w Katowicach (sala kinowa CO.), ul. Uniwersytecka 4.

 • Etnospacer po skansenie i warsztaty wykonywania toreb z linorytem beboków. „Śladami dawnej magii czyli opowieść o południcy, zmorach i utopcach” – to tytuł etnospaceru, jaki odbędzie się na terenie Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie. Jego uczestnicy poznają postacie ze śląskiej demonologii ludowej. Przewodnik opowie o ich pochodzeniu, znaczeniu w kulturze ludowej oraz o roli, jaką pełniły w życiu codziennym dawnych mieszkańców wsi. Po spacerze będzie można wziąć udział w warsztatach artystycznych i wykonać własną torbę z linorytem beboków - postaci z ludowych wierzeń.
  Termin: 28 czerwca (piątek), godz. 15 – 17. Wymaga rejestracja (poprzez stronę internetową).

 • Rzeka Rawa – od źródeł do ujścia, od przeszłości do teraźniejszości. Uczestnicy wyjazdu, poruszając się wzdłuż od „źródła” Rawy aż do jej ujścia poznają jej historię i jej przekształcenia związane z transformacją przemysłową w obszarze Aglomeracji Górnośląskiej. Odwiedzą najważniejsze miejsca położone nad brzegiem Rawy, dowiedzą się, jak przebiegała regulacja jej koryta w przeszłości i dowiedzą się, czy Rawę nadal możemy określać mianem rzeki. O wszystkim tym opowie im dr Kinga Ślósarczyk - hydrogeolog, adiunkt w Instytucie Nauk o Ziemi Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego.
  Termin: 29 czerwca (sobota), godz. 9 – 13. Wymaga rejestracja (poprzez stronę internetową).

 • Szukając śladów. Spacer po Bytomiu. Zbiórka przed dworcem kolejowym (pomiędzy wejście głównym a przejściem dla pieszych na ul. Dworcową). Po zakończeniu spaceru możliwość przejazdu zabytkowym tramwajem typu Konstal N – jednym z symboli Bytomia.
  Termin: 30 czerwca (niedziela), godz. 13. Wymaga rejestracja (poprzez stronę internetową).

 • Wystawa fotografii Franco Zeccina „Śląsk jakiego nie chcemy oglądać”. Na wystawie prezentowane są wykonane w okresie od września 1990 roku do maja 1991 roku zdjęcia autorstwa włoskiego fotografa Franco Zeccina. - Odwiedzałem szpitale, kliniki, centra rehabilitacji, fabryki, kopalnie, wysypiska śmieci, szkoły, domy robotników, więzienia, stadiony, kościoły, cmentarze. Wędrowałem przez miasteczka regionu, mijając ludzi, wstępując do piwiarni, sklepów, jeżdżąc tramwajami i autobusami. Pracowałem w kontakcie z lekarzami, terapeutami, epidemiologami, naukowcami, policją i kryminologami, księżmi, nauczycielami, etnografami, administracją miejską i wojewódzką. Aby lepiej udokumentować moje zdjęcia, zebrałem i połączyłem informacje oraz dane statystyczne z różnych naukowych i oficjalnych źródeł” – tak sam napisał o swoim przedsięwzięciu. Efekty można oglądać w Bibliotece Śląskiej.
  Termin: od 24 do 30 czerwca (niedziela)
Byt kulik

Może Cię zainteresować:

Grzegorz Kulik: Wszystkim nam potrzebne jest dowartościowanie, wzrost prestiżu języka śląskiego

Autor: Marcin Zasada

23/02/2024

Mural jolanta wadowska krol

Może Cię zainteresować:

Dr Jolanta Wadowska-Król, czyli śląska Erin Brockovich. O wielkiej lekarce, która leczyła ołowicę szopienickich dzieci

Autor: Katarzyna Pachelska

14/02/2024

Jan miodek ruch chorzow

Może Cię zainteresować:

Grzegorz Kulik: Archanioł nigdzie nie przyfurgoł, czyli jak bardzo prof. Miodek mylił się w sprawie języka śląskiego

Autor: Grzegorz Kulik

17/05/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon