Ruch Autonomii Śląska organizuje powelunkowy wōszt na Sztauwajerach. Można będzie grillować Gorzelika

Ruch Autonomii Śląska nie popisał się zdolnościami politycznymi, zdobywając okrągłe 0 mandatów w Sejmiku, ale poczucia humoru i dystansu nie można im odmówić. Dzisiaj, w sobotę 27 kwietnia, działacze zapraszają na grilla na Sztauwajerach. Można będzie grillować Gorzelika i spółkę do woli.

Wuszt

Powelunkowy wōszt RAŚ na Sztauwajerach

Powelunkowy wōszt Ruchu Autonomii Śląska odbędzie się w sobotę 27 kwietnia 2024 r. na Sztauwajerach (czyli w Dolinie Trzech Stawów, w części bliżej osiedla Paderewskiego i ul. Granicznej) w Katowicach.

- Od godziny 10:00 zapraszam na powyborczą kiełbasę z Ruchem Autonomii Śląska na katowickich Sztauwajerach. Będzie to okazja do rozmów o kondycji i przyszłości ruchu śląskiego w niezobowiązującej atmosferze - zachęca Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska.

Jak czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku: "Bydymy robić na grillu wōszty, a Wy możecie grillować nos. Możecie nos sprzezywać, spytać, co dalij, doradzić. We welōnku niy szafli my tego zaś, ale nakormić Wos poradzymy".

Klęska śląskich ruchów w wyborach samorządowych w woj. śląskim (bo w opolskim - sukces)

W województwie śląskim dwa największe regionalne ugrupowania, czyli Ruch Autonomii Śląska i Ślonzoki Razem, ponownie wystartowały w wyborach samorządowych 7 kwietnia z osobnych list. Tegoroczny wynik regionalistów obu komitetów wygląda nieciekawie: zero mandatów do sejmiku województwa (tylko tam swoich sił próbowali Ślonzoki Razem), jeden przegrany kandydat RAŚu na burmistrza w Łaziskach Górnych, kandydaci na radnych wystawieni przez RAŚ tylko w Wyrach i w Łaziskach Górnych - z czego mandat uzyskał tylko jeden, w Wyrach. Wychodzi na to, że śląscy regionaliści są reprezentowani w województwie śląskim tylko przez jednego 19-letniego samorządowca, Mikołaja Justa w małej, ośmiotysięcznej gminie. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Za to w woj. opolskim głównym regionalnym ruchem politycznym, który wystawił swoich kandydatów w wyborach samorządowych w 2024 roku, jest KWW Śląscy Samorządowcy. Komitet może pochwalić się imponującym wynikiem: 5 radnych w sejmiku województwa, 15 kandydatów na wójtów i burmistrzów (12 wybranych w I turze), radni w radach 6 powiatów (aż 9 radnych w powiecie Opolskim), imponujący wynik w gminie Biała (przewaga w radzie miasta z 11 radnymi). Śląscy samorządowcy są trzecią siłą w województwie opolskim i jedyną pozapartyjną organizacją w całej Polsce, która posiada radnych sejmikowych, a ich komitet powstał zaledwie cztery miesiące temu.

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Marsz Autonomii

Może Cię zainteresować:

Klęska RAŚ i Ślonzoków Razem w wyborach samorządowych. Śląskim regionalistom lepiej poszło w woj. opolskim

Autor: Arkadiusz Szymczak

09/04/2024

Jezyk slaski

Może Cię zainteresować:

Henryk Mercik: Język regionalny to jedyna droga dla ocalenia języka śląskiego, wyprowadzenia godki ze skansenu

Autor: Redakcja

27/04/2024

Jerzy Gorzelik

Może Cię zainteresować:

RAŚ się przegrywa, RAŚ się też przegrywa. Gorzelik: ,,Partie chwalą się sukcesami w śląskich sprawach, ale nie mówią co dalej". Lider RAŚ nie wierzy w jedność

Autor: Szymon Karpe

12/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon