Ruch Samorządowy TAK Dla Polski zasypany wnioskami. Jest pierwszy klub radnych w śląskim mieście

Ruch Samorządowy TAK Dla Polski nabiera na Śląsku wiatru w żagle. Po tym jak doczekał się pierwszego marszałka w swoich szeregach, teraz doczekał się też pierwszego klubu radnych w regionie. Powstał on właśnie w Siemianowicach Śląskich, gdzie stworzyła go trójka radnych.

fot. P. Osadnik
Jakub Chełstowski

Ruch Samorządowy TAK Dla Polski niebawem świętować będzie pierwszy rok istnienia. Gdy powstawał w połowie grudnia zeszłego roku zrzeszał 306 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z całej Polski. Od samego początku zapowiadano, że jego szeregi będą rosły i ostatnie tygodnie pokazały, że nie były to deklaracje na wyrost. Ale po kolei.

W naszym regionie najbardziej znanymi twarzami nowego ruchu są prezydenci Tychów i Sosnowca – Andrzej Dziuba i Arkadiusz Chęciński. W regionalnych strukturach ruchu obecni są jednak także m.in. Piotr Kuczera (prezydent Rybnika), Marcin Krupa (prezydent Katowic), Adam Neumann (prezydent Gliwic), Mariusz Wołosz (prezydent Bytomia), Krzysztof Matyjaszczyk (prezydent Częstochowy) i Jarosław Klimaszewski (prezydent Bielska – Białej), Kazimierz Karolczak (przewodniczący zarządu Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii), zaś sekretarzem generalnym jest burmistrz Wojkowic Tomasz Szczerba.

Najpierw pierwszy marszałek, teraz pierwszy klub radnych

Jak widać, reprezentację ruchu w naszym regionie tworzą przede wszystkim prezydenci oraz burmistrzowie miast (względnie ich zastępcy). Od kilku dni w swoich szeregach ruch ma także marszałka województwa i jest to zarazem pierwszy marszałek w całej Polsce, który przystąpił do TDP.

- Czuję rytm samorządu inaczej, byłem samorządowcem przed objęciem funkcji marszałka i myślę, że dojrzałem, że razem z kolegami wracamy do macierzy, wracamy do samorządu – tam jest rozsądnie i racjonalnie – tak przekonywał marszałek Jakub Chełstowski, który do TDP przeszedł wraz z trójką radnych sejmiku wywołując tym samym polityczną rewolucję w strukturach władzy województwa.

Na tym jednak lista jesiennych transferów do drużyny TDP w naszym regionie się nie zakończyła. Ruch podał właśnie, że do jego struktur dołączyła trójka miejskich radnych z Siemianowic Śląskich i tym samym w mieście tym zawiązał się pierwszy w Polsce klub radnych Ruchu Samorządowego TAK Dla Polski. Tworzą go Adam Cebula (przewodniczący Rady Miejskiej), Grzegorz Jurkiewicz (przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji) oraz Paweł Siegel, który jednocześnie będzie przewodniczącym klubu. Jaka jest ich przeszłość? Adam Cebula oraz Grzegorz Jurkiewicz zaczynali tą kadencję samorządu jako członkowie Klubu Radnych „Samorządowcy 2018”, zaś Paweł Siegel początkowo należał do klubu radnych Koalicji Obywatelskiej (od stycznia tego roku już go tam jednak nie było).

Chętni są, choć nie wszyscy chcą się już ujawnić

- Województwo śląskie wytycza kierunek! - skomentował w mediach społecznościowych Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i zarazem prezes Ruchu Samorządowego TAK dla Polski.

- Głos samorządów musi być słyszalny, bo samorządy to przecież mieszkańcy. Jesteśmy najbliżej Polaków. Po Sejmiku i Siemianowicach Śląskich, mamy sygnał z innych miast, a kolejni samorządowcy dołączają do naszych struktur – mówi Arkadiusz Chęciński, prezes zarządu Ruchu Samorządowego TAK Dla Polski w województwie śląskim.

Co ciekawe, w rządzonym przez Chęcińskiego Sosnowcu, podobnie zresztą jak w Tychach, gdzie prezydentem jest Andrzej Dziuba (obaj samorządowcy uważani są za „architektów” zmiany frontu dokonanej przez marszałka Chełstowskiego) klubu radnych TDP nie ma. Podobno zalecenia dla samorządowców spod znaku TDP są takie, aby budując struktury nie powodować jednak szkód i ewentualnych niesnasek po stronie opozycji (czyt. nie zabierać działaczy PO). Być może to jest wyjaśnieniem tej sytuacji.

Mimo tego - jak można usłyszeć - tylko w ostatnich dniach chęć dołączenia do regionalnych struktur TDP miało wyrazić ponad 20 chętnych. Nowym nabytkiem ruchu jest m.in. burmistrz Radzionkowa Gabriel Tobor. Rozmowy mają toczyć się także w pobliskich Tarnowskich Górach. O niektórych zakulisowych negocjacjach nawet nieoficjalnie członkowie Ruchu nie chcą jeszcze rozmawiać, aby „nie spalić tematu”.

Arkadiusz Chęciński

Może Cię zainteresować:

Ruch Samorządowy TAK dla Polski przedstawił swój zarząd w woj. śląskim. Znacie te nazwiska

Autor: Arkadiusz Nauka

01/07/2022

Sejmik Województwa Śląskiego

Może Cię zainteresować:

Będzie osobna lista ruchu „Tak! Dla Polski” w wyborach do sejmiku województwa? Chce tego prezydent Tychów, Andrzej Dziuba

Autor: Maciej Poloczek

24/11/2022

Jakub Chełstowski

Może Cię zainteresować:

Polityczny przewrót w woj. śląskim. Przewodniczący sejmiku odwołany. Opozycja zabiera władzę PiS

Autor: Patryk Osadnik

21/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Arkadiusz Chęciński Bezpartyjni Samorządowcy to oszustwo wyborcze i przystawka Pi S

„Bezpartyjni Samorządowcy to przystawka PiS”

Tak Dla Polski Śląskie

Prezydenci ze Śląska i Zagłębia mają ruch. "To samoobrona"

Arkadiusz Chęciński

Chęciński: Tusk pokazał, że Polska jest ważniejsza

Dawid Kamiński

Kamiński: "Ostatnie wydarzenia przelały czarę goryczy"

Tramwaj zimą

Będą cięcia w zbiorkomie? Miasta nie chcą dołożyć do ZTM-u

Sejmik Województwa Śląskiego

Osobna lista „Tak! Dla Polski” w wyborach samorządowych?

Tak Dla Polski

Samorządowcy z "Tak! Dla Polski" chcą wejść do sejmików