Będzie osobna lista ruchu „Tak! Dla Polski” w wyborach do sejmiku województwa? Chce tego prezydent Tychów, Andrzej Dziuba

W wyborach do sejmiku województwa śląskiego powinna być osobna lista Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski” – podkreśla Andrzej Dziuba, prezydent Tychów i członek ruchu. Jego zdaniem samorządowcy mogą być „języczkiem u wagi” w wojewódzkiej polityce i mają możliwość współpracy ze wszystkimi. Kilka dni temu do ruchu „Tak! Dla Polski” dołączył marszałek województwa, który opuścił szeregi Prawa i Sprawiedliwości.

Sejmik Województwa Śląskiego

Wybory samorządowe obędą się w kwietniu 2024 r. Prezydent Andrzej Duda dwa dni temu podpisał ustawę o przedłużeniu kadencji samorządów, więc wszystko jest już jasne. Największe polityczne znaczenie w tym przypadku mają wybory do sejmików wojewódzkich.

Ruch Samorządowy "Tak! Dla Polski" może być "języczkiem u wagi"

To w nich największe partie polityczne zawsze wystawiają swoje listy. W najbliższych wyborach do sejmiku województwa śląskiego powinna się także pojawić osobna lista Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski” – podkreśla Andrzej Dziuba, prezydent Tychów i członek ruchu.

- W wyborach do sejmiku nie uniknie się partyjności. Wiadomo, że ten rozkład sił w województwie śląskim jest zawsze mniej więcej po połowie, to tym „języczkiem u wagi” niech będzie ruch „Tak! Dla Polski” – podkreślił w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

- W sejmiku nie obowiązuje magia jednej, wspólnej listy opozycji? - dopytywał prowadzący rozmowę red. Marcin Zasada. Prezydent Dziuba odparł, że w ruchu samorządowym zabiegają o to, żeby nie traktowano ich jako przystawkę do jakiejkolwiek partii politycznej. - Jesteśmy samodzielnym ruchem. Mówimy otwarcie, że będziemy wspierać każdy dobry pomysł. Każdej partii – również PiS-u. A będziemy się przeciwstawiać złym pomysłom – zaznaczył.

Samorządowcy z PO będą konkurować z listą PO

Wiele wskazuje więc na to, że samorządowcy z Platformy Obywatelskiej, którzy są członkami ruchu „Tak! Dla Polski”, będą montować konkurencyjną wobec PO listę w wyborach do samorządu województwa. Prezydent Dziuba mówił, że – biorąc pod uwagę rozkład sił w województwie – warto to zrobić.

- Nie jest żadną tajemnicą, że w każdej partii są rożnego rodzaju układy czy relacje. A samorządowa płaszczyzna „Tak! Dla Polski” daje nieograniczoną możliwość współpracy ze wszystkimi. Najlepszy dowód – to co się stało w sejmiku. Kilku radnych przystąpiło do ruchu, co pozwoliło ustabilizować sytuację – podkreślił Andrzej Dziuba.

Wśród tych kilku radnych, o których wspomniał prezydent Tychów, jest m.in. marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. Opuścili oni szeregi Prawa i Sprawiedliwości i wstąpili oni do ruchu samorządowego, co pozwoliło dotychczasowej opozycji przejąć władzę w województwie. Wśród osób, które są wymieniane jako autorzy tego przewrotu jest m.in. Andrzej Dziuba.

- Ta decyzja w marszałku Chełstowskim dojrzewała już od dłuższego czasu. Jestem tego prawie pewien, bo – jako tyszanie – spotykaliśmy się bardzo często. Znamy się przecież kilkanaście lat. Wiem, że to nie była nagła decyzja – mówił prezydent.

Ze strony polityków Prawa i Sprawiedliwości słychać głosy, że po tej politycznej wolcie marszałek Jakub Chełstowski ma zostać następcą Andrzeja Dziuby na stanowisku prezydenta Tychów. - Skoro jesteśmy w jednym stowarzyszeniu „Tak! Dla Polski” to nie będziemy rywalizować o fotel prezydenta w Tychach – to jest logiczne. Ale to jest właśnie sposób myślenia działaczy partyjnych – że pewnie coś za coś, pewnie marszałek dostał obietnicę czegoś tam. To tak nie jest – uciął te spekulacje prezydent.

Andrzej Dziuba dodał, że o region powinni dbać wszyscy, bez względu na partyjne legitymacje. Powinni ze sobą rozmawiać i załatwiać problemy, a do tej pory trzech najważniejszych ludzi w województwie – marszałek, szef metropolii i wojewoda nigdy się w trójkę nie spotkało. - To nie jest normalne – podkreślił.

Kaczyński

Może Cię zainteresować:

Kaczyński o stracie władzy na Śląsku. „Nieprzyjemne zaskoczenie"

Autor: Arkadiusz Nauka

24/11/2022

Jakub chelstowski

Może Cię zainteresować:

Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego o rozstaniu z PiS: "Przesądziło spotkanie z Kaczyńskim"

Autor: Marcin Zasada

22/11/2022

Jakub Chełstowski

Może Cię zainteresować:

Polityczny przewrót w woj. śląskim. Przewodniczący sejmiku odwołany. Opozycja zabiera władzę PiS

Autor: Patryk Osadnik

21/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Jakub Chełstowski

Marszałek uruchomił lawinę? Samorządowy ruch rośnie w siłę

Śląska Partia Regionalna

„Skręciliśmy w stronę kabaretu". Mercik o przewrocie w ŚPR.

Gliwice

„Na Polskim Ładzie zyskuje głównie rząd. Tracą samorządy"

Rafał Piech prezydent Siemianowic

Prezydent Siemianowic zawierzył miasto miłosierdziu Bożemu

Marsz Autonomii

Śląski język regionalny? "Nie jest to... oficjalny postulat"

Grzegorz Długi

Konkubinat czy małżeństwo? Paweł Kukiz i PiS

Platforma Obywatelska konferencja w Katowicach

Idą wybory, bo wszyscy obiecują. PO: podwyżki w budżetówce