Ruda Śląska w filmie z końca lat 80. Czyste złoto i nostalgia level 100 [WIDEO]

Jak wyglądała Ruda Śląska u schyłku lat 80. ubiegłego stulecia? Na unikatowym filmie pokazującym dzielnicę Wirek w tym czasie możemy dostrzec Pewex, cukiernię u Drożańskiego i wiele budynków, których dziś już nie ma. Zobaczcie na przykład jak wyglądał teren, przy którym stoi dziś Ruda Śląska Plaza. Łezka się w oku kręci.

Ruda Śląska wirek

Pięć minut czystego złota. Tak można określić film, który pojawił się kilka dni temu w serwisie YouTube. Załączone wideo prezentuje Rudę Śląską z roku 1988, a konkretnie dzielnicę Wirek. Sierpień, czasy tuż przed transformacją ustrojową w Polsce. Na ulicach zabytkowa dziś motoryzacja. Głównie fiaty 126p. Mężczyźni ubrani w białe koszule włożone w spodnie, a kobiety kolorowe sukienki. Nostalgia mocno.

Sam Wirek też zmienił się przez 35 lat. Na filmie widać budynki, których już tu nie ma. Jest też Pewex, cukiernia u Drożańskiego, w przebitkach miga nam afisz horroru "Zagadka nieśmiertelności" z Catherine Deneuve i Davidem Bowie oraz zapowiedź meczu Szombierki Bytom - Widzew Łódź. Co ciekawe ten mecz zakończył się remisem 3:3. To był sezon, w którym Szombierki spadły z ligi. Mistrzem był Ruch Chorzów, który w tabeli wyprzedził Górnika Zabrze oraz GKS Katowice. Królem strzelców był Krzysztof Warzycha z Ruchu.

Zobaczcie Rudę Śląską Wirek z 1988 roku.


Cieszymy się, że przeczytałeś nasz tekst do końca. Mamy nadzieję, że Ci się spodobał. Przygotowanie takich materiałów wymaga mnóstwo pracy i czasu od autorów. Chcemy, żeby zawsze były dostępne dla Was za darmo, jednak aby mogło tak pozostać, potrzebujemy Twojego wsparcia. Zostań patronem Ślązaga na Patronite.pl i dołóż swoją cegiełkę do rozwoju dobrego dziennikarstwa w regionie.

Stara kopalnia Pokój w Rudzie Śląskiej

Może Cię zainteresować:

Nieistniejąca kopalnia, którą pokochali filmowcy: KWK Pokój na zdjęciach tuż sprzed rozbiórki

Autor: Michał Wroński

23/11/2023

Rynek w Bytomiu w latach 90.

Może Cię zainteresować:

Bytomskie "Google Street View" z końca lat 90.: zielony Rynek, niebieska biblioteka... Nostalgiczna przejażdżka

Autor: Maciej Poloczek

26/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon