Rusza montaż nowych fotoradarów na Śląsku. Połowa starych urządzeń czeka na wymianę

Rozpoczęła się zakrojona na szeroką skalę wymiana stojących przy drogach fotoradarów. W skali całego kraju wymienionych ma zostać blisko 250 tego typu urządzeń. Pierwsze z nowych fotoradarów już pojawiły się w województwie śląskim.

mat. CANARD
Fotoradar

Jak informuje Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym w całej Polsce wymienionych ma zostać 247 najstarszych i najbardziej wyeksploatowanych fotoradarów. To ponad połowa z ogólnej liczby (470) obecnie działających urządzeń tego typu. Jak tłumaczy CANARD większość aktualnie użytkowanych fotoradarów to urządzenia Fotorapid CM, które są już wyeksploatowane i często ulegają awariom. Część z nich pracuje ponad dekadę. Dlatego w ramach rozbudowy i modernizacji systemu CANARD, w dotychczasowych lokalizacjach, zamontowanych zostanie 100 nowych fotoradarów Multaradar CD oraz 147 Mesta Fusion RN. Ma to zwiększyć skuteczności i jakość pracy systemu.

Nowe urządzenia mają zapewnić gwarancję ciągłości wykonywania pomiarów prędkości, a do tego wyższą jakość zarejestrowanych dowodów wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami. Jak podkreśla CANARD urządzenia z powodzeniem mogą pracować w trudnych warunkach pogodowych. Automatycznie zidentyfikują rodzaj pojazdu, czyli odróżnią np. samochód osobowy od ciężarowego. Mają również możliwość wykonywania pomiarów prędkości na kilku pasach ruchu jednocześnie, bez konieczności zmiany ustawień.

Proces wymiany już trwa. Zamontowano 7 pierwszych urządzeń Multaradar CD, m.in. w Orzeszu i Paniówki na terenie województwa śląskiego. Wykonawca, który dostarczy i zamontuje urządzenia Mesta Fusion RN, rozpocznie ich instalację w marcu. Prace potrwają do końca roku.

Odcinkowy pomiar prędkości na DK88

Może Cię zainteresować:

Na DK88 w Zabrzu i Gliwicach będzie odcinkowy pomiar prędkości

Autor: Arkadiusz Nauka

03/04/2022

Fotoradar w Rudzie Śląskiej zrobił rekord Polski

Może Cię zainteresować:

Ruda Śląska z niechlubnym rekordem. Fotoradar nacykał kierowcom ponad 2 tysiące zdjęć

Autor: Jacek Skorek

09/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon