Sąd Rejonowy w Bytomiu i jego wspaniały dziedziniec - klejnot architektury miasta i część jego historycznego dziedzictwa

Jedno z najpiękniejszych miejsc Bytomia to arkadowy, kryty przeszklonym dachem wewnętrzny dziedziniec Sądu Rejonowego. Ten bez mała cud miejskiej architektury zachwyca każdego jej miłośnika. Dziś prezentujemy jego najnowsze zdjęcia.

Za twórcę imponującego kompleksu bytomskiego sądu i aresztu na ogół uważa się Paula Jackischa. "Na ogół" - to znaczy, o ile ktoś w ogóle zna nazwisko tego wybitnego, śląskiego architekta i budowniczego. Paul Jackisch, mimo iż zaprojektował i wznosił wiele znaczących budowli na Śląsku, jest obecnie w dużej mierze zapomniany i na dobrą sprawę kojarzą go głównie znawcy historii i architektury.

Ratusz w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Paul Jackisch. Zapomniany śląski architekt, budowniczy i honorowy obywatel Bytomia

Autor: Tomasz Borówka

02/05/2022

Jednak obecny Sąd Rejonowy jest tylko w części dziełem Jackischa. Zaprojektował on jedynie jego obecne skrzydło zachodnie. W latach 1891-1895 bytomski sąd został rozbudowany o nowe, wschodnie skrzydło. A to w nim znajduje się wspaniały dziedziniec. Za projektanta rozbudowy uważa się J. Heisego, nie Jackischa. Jednak jeżeli chodzi o autorstwo projektu dziedzińca, nie koniec na tym. Z dokumentacji budowy wynika, że ów Heise nie mógł być jego autorem, jako stosunkowo późno zaangażowany w jego budowę. Wiele wskazuje na to, że projektantem był jeszcze inny architekt - Karl Friedrich Endell.

Jakkolwiek było - polecamy Państwa uwadze cały ten skarb architektury Bytomia, a w szczególności jego koronny klejnot - dziedziniec Sądu Rejonowego.

Sąd Rejonowy w Bytomiu to miejsce historyczne nie tylko z racji swej architektury, ale i sądowej przeszłości. To tutaj na przykład odbył się w 1932 roku proces sprawców głośnej zbrodni w Potempie - SA-manów, którzy zamordowali tam komunistę Konrada Piecucha.

Sąd rejonowy (Amtsgericht) i wyższej odeń rangi sąd krajowy (Lendgericht) w Bytomiu utworzono w roku 1879. Sąd krajowy w Bytomiu był wyższą instancją dla sądów rejonowych w Katowicach, Królewskiej Hucie, Mysłowicach, Tarnowskich Górach i w samym Bytomiu.

Rynek z lotu ptaka

Może Cię zainteresować:

Bytom. Miasto starsze od Krakowa. Wycieczka po średniowiecznym Bytomiu

Autor: Patryk Osadnik

30/07/2022

Byt muzeum gornoslaskie

Może Cię zainteresować:

Jak dobrze znasz historię Bytomia? Rozwiąż ten quiz i przekonaj się

Autor: Tomasz Borówka

05/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Katowice 150 lat temu i dziś

Katowice 150 lat temu i dziś. Archiwalne i aktualne zdjęcia

Synagoga Bytom

Co zbudował Paul Jackisch? Jego dzieła widujecie codziennie

Katowicka Moderna

Szlak Moderny w Katowicach. Fotowycieczka

Nowy Bytom Huta Pokój

Kiedyś peryferia, dziś centrum. Urodzinowa podróż w czasie

15 najważniejszych dzieł moderny na Śląsku

15 najwybitniejszych dzieł moderny na podzielonym Śląsku

Katowice na przełomie lat 70. i 80. XX wieku

Katowice lat 70. na kolorowych zdjęciach

Pomnik Powstańców Śląskich, Katowice

Jak wyglądały Katowice bez Spodka i jak go budowano