Sejm przyjął ustawę o dopłatach dla sprzedawców węgla. Mogą dostać 1073 zł do każdej tony

Sejm przyjął ustawę o dopłatach dla autoryzowanych dystrybutorów węgla, którzy zdecydują się go sprzedać indywidualnym klientom po ustalonej przez rząd cenie. Po dokonanej przez posłów korekcie, pośrednicy mogą liczyć na 1073 zł do każdej sprzedanej tony, o ile skasują od nabywców nie więcej niż 996,60 zł brutto.

PGG
Węgiel kamienny

Rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw w iście ekspresowym tempie przetoczył się przez Sejm. Jeszcze w środę, 22 czerwca, pierwsze czytanie projektu odbyło się na forum Komisji do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych, a już dzień później Ministerstwo Klimatu i Środowiska triumfalnie doniosło o przyjęciu ustawy przez Sejm.

Dzięki nowym przepisom odbiorcy indywidualni będą mieli możliwość nabycia go po gwarantowanej ustawowo cenie – podkreślała minister Anna Moskwa.

Nie tylko klienci indywidualni

Najważniejszą zmianą dokonaną w trakcie krótkich prac nad ustawą było zwiększenie kwoty rządowej dopłaty dla tych dystrybutorów węgla, którzy sprzedają go za nie więcej niż 996,6 zł brutto za tonę. Pierwotnie rząd proponował im 750 zł brutto za każdą tonę sprzedawanej w tej cenie paliwa; po wniesionej przez posłów poprawce kwota ta wzrosła do 1073 zł. W praktyce oznacza to zatem, że – aby uzyskać rządową dopłatę – dilerzy będą musieli sprzedawać węgiel po nie więcej niż 2069,60 zł za tonę (tyle łącznie skasują od klientów i od państwa). Czy pójdą na to, biorąc pod uwagę, że – jak przekonują – sprowadzenie importowanego węgla na składy kosztuje obecnie ich więcej? Kluczem do rozwiązania sytuacji na rynku węgla w dalszym ciągu pozostaje zwiększenie jego podaży.

Rządowy program obejmie klientów indywidualnych, ale też kotłownie zbiorcze i wspólnoty mieszkaniowe, przy czym po wyznaczonej przez rząd cenie (czyli z dopłatą dla dilera) mogą kupić maksymalnie 3 tony węgla rocznie. Za wszystko ponad ten limit nabywcy zapłacić będą musieli według stawek rynkowych. Warunkiem skorzystania ze wsparcia będzie udokumentowanie wykorzystywanego przez gospodarstwo domowe źródła ogrzewania zgłoszonego do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Liczba sprzedawców wciąż rośnie

Jak zastrzega Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dystrybutorzy, którzy zdecydują się na współpracę w programie, zobowiązani będą do zarejestrowania się, co ma zagwarantować, że faktycznie sprzedawać będą odbiorcom indywidualnym węgiel za cenę wskazaną w ustawie. Jak podał resort, liczba autoryzowanych sprzedawców węgla Polskiej Grupy Górniczej sięgnęła już 250 i rośnie, gdyż spółka zawiera kolejne umowy.

Kiedy program wejdzie w życie? Zgodnie z projektem nastąpi to 14 dni po jego publikacji w Dzienniku Ustaw. Na razie przyjętą przez Sejm ustawą zajmie się Senat.

Przy okazji przyjęcia ustawy MKiŚ przypomina, że odbiorcy indywidualni mają możliwość składania wniosku o dodatek osłonowy. W jego ramach gospodarstwa domowe, używające węgla do opalania, mogą uzyskać wsparcie w kwocie do ponad 1400 zł. Wnioski o jego przyznanie można składać do 31 października 2022 r.

Węgiel

Może Cię zainteresować:

Rządowa propozycja oznacza dziś dla dilerów węgla sprzedaż ze stratą. Nie pójdą na to

Autor: Michał Wroński

21/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Sasin Moskwa

Półprawdy i bajki obrażonych na samorząd ministrów

Chimneys gcd793e96a 1920

Dodatek na węgiel czyni cuda: piece się ludziom rozmnożyły

Węgiel

Trzy tony węgla po promocyjnej cenie. Za tyle dopłaci rząd

Węgiel

Rząd dopłaci dilerom do każdej tony węgla. Ale jest warunek

Węgiel kamienny

Ceny węgla? Związkowcy ostrzegają, ministrowie uspokajają

Węgiel miał

Cały polski węgiel trafi do Polskiej Grupy Górniczej

Wegiel miał

Odsiecz nadciąga, węgiel płynie do Polski. Ani słowa o cenie