Sejmowa Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Katowicach. Wrócą odebrane lekcje niemieckiego?

Mniejszość niemiecka wyszła pełna nadziei z obrad Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, która tym razem zebrała się na sesji wyjazdowej w Katowicach. Dyrektor Jacek Banaś z MEiN odpowiedział na zarzuty dotyczące ograniczenia nauki języka niemieckiego. Ewentualne zmiany legislacyjne przyniosą „oczekiwane przez mniejszość niemiecką rezultaty”.

fot. FB Przemysław Czarnek
Minister Przemysław Czarnek

Minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek wydał w lutym rozporządzenie, które tylko uczniom mniejszości niemieckiej zmniejsza dodatkowy wymiar godzin nauki języka niemieckiego z 3 do 1 godziny tygodniowo. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 września 2022 roku. Z tym wiąże Się także ograniczenie subwencji oświatowych dla samorządów.

Inne mniejszości nie zostały objęte taka zmianą. Posłanka Krystyna Szumilas komentowała, że decyzja ministra była bezprawna, bez konsultacji społecznych, ze złamaniem konstytucji. Przedstawiciele organizacji niemieckich, obecni na posiedzeniu Komisji Mniejszości, mówili wprost, że ta decyzja ministra ich dyskryminuje, a są lojalnymi obywatelami Polski.

Dyrektor Jacek Banaś z MeiN uspokajał nastroje. Niedawno w MEiN odbyło się spotkanie grupy roboczej z udziałem mniejszości niemieckiej i ambasady niemieckiej. – Myślę, że te spotkania będą się odbywać nadal, ale jeśli nawet będzie zmiana legislacyjna, przyniesie oczekiwane przez mniejszość niemiecką rezultaty – powiedział.

Na sali rozległy się brawa.

Najliczniejszą mniejszością narodową w woj. śląskim jest właśnie mniejszość niemiecka. Według spisu powszechnego z 2011 roku liczy 34.799 osób. Największe skupiska są w powiatach: raciborskim, gliwickim i lublinieckim. W tym roku szkolnym lekcje niemieckiego dla tej mniejszości prowadzi 214 szkół podstawowych i 21 przedszkoli. Uczniowie mogą korzystać z bezpłatnych podręczników, zatwierdzonych przez MeiN.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Polski Ład w Sosnowcu

Siedem nowych inwestycji w mieście. Co się zmieni?

Pomoc Ukrainie

Bieruń wspiera miasto partnerskie

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Nelson-Club-pomaga

Nelson Club pomaga Ukraińcom w potrzebie

Sklep społeczny Tychy

W Tychach powstanie pierwszy sklep społeczny

Nasadzenia Tychy

Mieszkańcy mogą posadzić drzewo dla swojego dziecka

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców