Show-biznes i polityka: jak w wyborach poradzili sobie kandydaci znani z telewizji czy sceny? „Kto nie próbuje, ten szampana nie pije”

Show-biznes i polityka? Wyborcy najwyraźniej już się przyzwyczaili. W końcu nie pierwszy raz w wyborach wystartowali kandydaci znani z telewizji czy sceny. I może właśnie dlatego kilku z nich nie uzbierało wystarczającej liczby głosów, by znaleźć się w miejskich radach? Są też jednak i tacy, którzy zostali radnymi. Oto kilka przykładów.

Fot. FB/ Klaudiusz - Mój radny
Klaudiusz Ševković i Michał Probierz

Dla 53-letniego Klaudiusza Ševkovica wybory to nie pierwszyzna. I to nie tylko te samorządowe. Kiedyś wystartował w wyborach do Europarlamentu z komitetu KPEiR-PLD, ale bez powodzenia. Znacznie lepiej radził sobie w Chorzowie. Do czasu jednak.

„Człowiek godny zaufania, kumpel z pola golfowego”

Klaudiusz Ševković znany jest przede wszystkim z udziału w pierwszej polskiej edycji reality show Big Brother. Jako kucharz prowadził też swoje programy kulinarne, między innymi w TVN. W Chorzowie od 2003 roku jest prezesem Klubu Piłki Ręcznej Ruch. W 2006 roku został radnym Chorzowa z listy KWW Koalicja Wspólny Chorzów. W 2010 roku, startując także z tego komitetu, komitetu uzyskał reelekcję. Niedługo potem opuścił Wspólny Chorzów, ale w 2014 roku ponownie został wybrany do rady miejskiej, tym razem z listy Platformy Obywatelskiej. W 2018 roku znów został radnym – z listy Koalicji Obywatelskiej.

W tegorocznych wyborach Klaudiusz Ševković po raz kolejny wystartował z listy Koalicji Obywatelskiej. Jej liderem był dotychczasowy prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Ševković był drugi na liście w okręgu wyborczym nr 2, za byłym wiceprezydentem miasta Wiesławem Ciężkowskim. Miał 15-punktowy program – inwestycji dla swojego okręgu wyborczego.

Popierali go znani aktorzy, muzycy i sportowcy. Do głosowania na Ševkovica zachęcali chorzowian Piotr Gąsowski („Gdybym miał taką możliwość, głosowałbym na niego”), Krzysztof Skiba („To świetny organizator. Kocha Śląsk i kocha Chorzów – warto na niego głosować”), Mariusz Czerkawski („Jeżeli jeszcze nie wiecie, na kogo głosować w Chorzowie, polecam mojego przyjaciela”) czy obecny selekcjoner polskiej reprezentacji Michał Probierz („To człowiek godny zaufania, to też mój kumpel z pola golfowego”).

Tym razem jednak się nie udało. Klaudiusz Ševković otrzymał 405 głosów i nie dostał się do Rady Miasta. – Dzisiaj kończymy kampanie wyborczą. Miesiąc intensywnej pracy, spotkań z setkami mieszkańców Chorzowa. Dziękuje wszystkim za wsparcie i pomoc – napisał w mediach społecznościowych.

„Jak niy zrealizuja przynojmni jedny trzeci mojich łobietnic, to na koniec kadyncji zgola łepetyna na glaca”

Pochodzący z Rudy Śląskiej Marian Makula, satyryk i artysta estradowy, jest zwolennikiem autonomii Górnego Śląska, a w 2018 roku zasiadł w radzie politycznej Śląskiej Partii Regionalnej. Teraz wystartował w Rudzien Śląskiej w wyborach do Rady Miasta z listy Koalicji Obywatelskiej – w okręgu wyborczym numer 3, z numerem 9 na liście. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco: https://www.slazag.pl/newsletter).

Roztomili, za pora godzin cisza wyborczo, latarnie, bramki, słupy drzewa, ściany i płoty połobklejane wizerunkami kandydatów w tym i mie, no i hasłami w większości nie do zrealizowanio. No ale jak się udo zrobić 1/3 tego, to już bydzie srogi sukces. Jo moga łobiecać, że jak znojda się w Radzie Miasta, byda realizowoł swój cel, kerym jest Górnośląski Tyjater, jak i tyż próbowoł rozwionzywać Wasze bolączki, kere bydziecie zgłoszać. A jak sie niy znojda we ty Radzie, to byda robioł to samo co wyży, ale ze mniyjszym efektym, bo kto rzondzi mo zowdy wiynksze możliwości. Toż pyrsk do po wyborach – pisał przed wyborami w mediach społecznościowych Makula.

Na 72-letniego Makulę oddano 326 głosów. To wystarczyło, by dostał się do Rady Miasta. Dla porównania – Krzysztof Mejer dostał 425 głosów, a kandydat na prezydenta miasta Arkadiusz Pilarz – 995.

– Roztomili, jeżech wielce rod coście mi zaufali i jak niy zrealizuja przynojmni jedny trzeci mojich łobietnic, to na koniec kadyncji zgola łepetyna na glaca. Jak bych ło tym zapomnioł, to mi przypomnicie – zobowiązał się Marian Makula.

„Kto nie próbuje, ten szampana nie pije”

W Dąbrowie Górniczej w wyborach do Rady Miasta wystartował 46-letni Damian Krępa, znany jako Bas Tajpan – wykonawca muzyki z pogranicza reggae, hip-hopu i raggamuffin. Na YouTube prowadzi kanał Jaba De Bas, poświęcony eksploracji świata klocków Lego, co więcej, wziął udział w pierwszej polskiej edycji LegoMasters. A w Pałacu Kultury Zagłębia ma swoje „klockowe królestwo”. W wyborach startował z listy KWW Marcina Bazylaka Dąbrowianie Razem – był ostatni, dziewiąty na liście w okręgu wyborczym numer 3.

Jego start wywołał pewne kontrowersje – internauci przypominali wulgarny i agresywny tekst Damiana Krępy sprzed lat.

– To jest utwór, który powstał 20 lat temu. Uważnie obserwuję działalność Damiana od kilkunastu lat i mam wrażenie, że całą swoją postawą, wszystkim tym co robi, chce odkupić to, że kiedyś zaśpiewał jeden utwór, którego w krótkim czasie po nagraniu bardzo żałował – podkreślał jeszcze przed wyborami Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej wybrany 7 kwietnia na kolejną kadencję.

Bas Tajpan, który dziś udziela się także w szkołach, na zajęciach z dziećmi, podsumował w mediach społecznościowych swój start – dostał 262 głosy i nie dostał się do Rady Miasta. – Chciałem wam bardzo podziękować za wszystkie głosy, które oddaliście na mnie w wyborach do Rady Miasta. Do Rady Miasta się nie dostałem, ale niewiele to dla mnie zmienia. Jest jak jest: kto nie próbuje, ten szampana nie pije. Ja dalej robię swoje. Gratuluję tym, którzy się do Rady Miasta dostali – powiedział.

Zamiast Sejmu po raz kolejny Rada Powiatu

Pochodzący z Rudy Śląskiej, 62-letni dziś Henryk Czich znany jest przede wszystkim z tego, że był współzałożycielem zespołu Universe. Od kilku lat ten wokalista, gitarzysta, klawiszowiec, kompozytor i autor tekstów wciąż koncertuje, ale udziela się także politycznie. W niedawnych wyborach po raz kolejny dostał się do Rady Powiatu Mikołowskiego. Był drugi na liście Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 1. Zdobył 1009 głosów.

– Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom Mikołowa za zaufanie i kolejny mandat na pełnienie funkcji Radnego Powiatu Mikołowskiego w kolejnej kadencji. 1009 oddanych głosów to czwarte miejsce w skali całego powiatu, a drugie w Mikołowie. Jestem wdzięczny za każdy głos i dalej możecie na mnie liczyć – podsumował Czich.

Warto przypomnieć, że muzyk startował także – bezskutecznie – w zeszłorocznych, październikowych wyborach parlamentarnych – także z list PiS, z okręgu rybnickiego.

Z lombardu do polityki

W 2022 roku odbyła się premiera nagradzanego filmu dokumentalnego Łukasza Kowalskiego „Lombard” (Grand Prix na festiwalu Docs Against Gravity), nakręconego w bytomskim Bobrku. W filmie pojawiła się młoda dziewczyna – pracownica tytułowego lombardu, Agnieszka Kalinowska, która wystartowała w tegorocznych wyborach samorządowych z KWW Zjednoczeni dla Bytomia (okręg 1, drugie miejsce na liście).

– Mam 31 lat i jestem młodą mamą – pisała o sobie na profilu Zjednoczonych dla Bytomia. – Moje życie toczy się wokół mojej córki oraz mojej dzielnicy, jaką są Miechowice. Mam całkiem spore doświadczenie zawodowe. Moja praca to zawsze praca z drugim człowiekiem. (…) Przez 6 lat pracowałam w znanym lombardzie w dzielnicy Bobrek. To właśnie ten lombard jest najpopularniejszym lombardem w Polsce, o którym powstał niedawno film dokumentalny zdobywający wiele nagród filmowych. Dzięki filmowi o lombardzie popularna na całą Polskę stała się nie tylko dzielnica Bobrek, ale i cały Bytom.

Jak podkreślała, bliskie są jej „relacje kobiet, które nie radzą sobie w życiu samodzielnie albo skazane są na życie w najtrudniejszych i urągających ludzkiej godności warunkach”. Które uciekały z przemocowych domów. Jej zdaniem w Bytomiu brakuje „zaplecza socjalnego, miejsc społecznych, w których ludzie potrzebujący znajdą dostateczne wsparcie w kryzysie”.

Do Rady Miasta się nie dostała, ale podziękowała za wsparcie. – Jestem dumna, że mogłam poznać takich ludzi, cieszę się, że stanęli na mojej drodze. Wszystko jest po coś – napisała w mediach społecznościowych.

Katarzyna stachowicz foto

Może Cię zainteresować:

Wojciech Saługa kandydatem KO na marszałka województwa śląskiego. Katarzyna Stachowicz, która zdobyła najlepszy wynik w wyborach do sejmiku, przejmie po nim mandat poselski?

Autor: Szymon Karpe

10/04/2024

Ruda slaska urzad miasta

Może Cię zainteresować:

Pierończyk i Wesoły powalczą o fotel prezydenta Rudy Śląskiej. Na kogo w drugiej turze zagłosują wyborcy Pilarza i Grzywaczewskiego?

Autor: Szymon Karpe

10/04/2024

Katarzyna Stachowicz

Może Cię zainteresować:

Sejmik Śląski po wyborach. Już wiadomo, kto ma mandat. 20 miejsc dla KO, 18 dla PiS, 5 dla Trzeciej Drogi i 2 dla Lewicy

Autor: Katarzyna Pachelska

09/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon