Siedziba Ministerstwa Przemysłu w budynku Polskiej Grupy Górniczej przy Powstańców 30 w Katowicach?

Siedzibą Ministerstwa Przemysłu będzie budynek przy ul. Powstańców 30 w Katowicach. Obecnie zajmuje go Polska Grupa Górnicza. Tak przynajmniej na antenie Radia TOK FM powiedział Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Z naszych ustaleń wynika, że „coś jest na rzeczy”. To by kończyło spekulacje na temat lokalizacji tego resortu.

M. Wroński
Siedziba PGG Katowice

- Na pewno będzie się mieściła na Śląsku – tak kilkakrotnie podczas grudniowego briefingu dla mediów zapewniała minister przemysłu prof. Marzena Czarnecka, pytana o lokalizację dla kierowanego przez siebie resortu. Jako że jednak nie padła wyraźna deklaracja o umieszczeniu ponad wszelką wątpliwość siedziby ministerstwa w Katowicach, więc pole do wszelkiego rodzaju spekulacji nadal pozostawało otwarte.

Jest siedziba Ministerstwa Przemysłu w Katowicach

Wiadomość o zlokalizowaniu siedziby Ministerstwa Przemysłu w budynku zajmowanym obecnie przez Polską Grupę Górniczą podał na antenie Radia TOK FM Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Oficjalnego dementi nie było, a z naszych ustaleń wynika, że „coś jest na rzeczy”, gdyż w budynku przy ul. Powstańców 30 w Katowicach ma podobno trwać przegląd pomieszczeń.

Gdyby faktycznie tak się stało, to byłby to swego rodzaju powrót do historii, gdyż budynek ten w przeszłości pełnił już funkcje ministerialne. Wzniesiony tuż przed wybuchem I wojny światowej gmach, wówczas mający mieścić siedzibę Dyrekcji Kopalń Księcia Pszczyńskiego, przez kilkadziesiąt lat po II wojnie światowej był siedzibą Ministerstwa Górnictwa i Energetyki (na przestrzeni lat różnie się ten resort nazywał).

Czym będzie się zajmowało Ministerstwo Przemysłu w Katowicach?

Nowe Ministerstwo Przemysłu ma się zajmować kopalinami, czyli górnictwem i energetyką w zakresie paliw kopalnych. Póki co resort dopiero powstaje, obsługę zapewnia Ministerstwo Aktywów Państwowych i Śląski Urząd Wojewódzki, zaś do faktycznego stworzenia Ministerstwa Przemysłu konieczna będzie zmiana ustawy dotyczącej działów administracji i przepisania części działów administracji z MAP do resortu przemysłu.

Marzena Czarnecka Minister Przemyslu

Może Cię zainteresować:

Ministerstwo Przemysłu to tak naprawdę "Ministerstwo Górnictwa i Energetyki Węglowej". Co jeszcze wiemy o resorcie, który poprowadzi prof. Marzena Czarnecka?

Autor: Michał Wroński

29/12/2023

Gornik w kopalni PGG

Może Cię zainteresować:

Rząd musi pomóc górnictwu, ale musi postawić warunki: uważa były prezes JSW, Jarosław Zagórowski

Autor: Michał Wroński

08/01/2024

Donald Tusk

Może Cię zainteresować:

Rząd Donalda Tuska. Politycy z województwa śląskiego pokierują trzema resortami: Ministerstwem Aktywów Państwowych, Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Przemysłu

Autor: Patryk Osadnik

11/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon