Skandaliczny transparent i flaga ZSRR na proteście rolników w Gorzyczkach. Sprawą zajmuje się już prokuratura

Około 100 rolników wzięło udział w proteście przy węźle autostrady w Gorzyczkach (powiat wodzisławski), sprzeciwiając się niekontrolowanemu napływowi produktów z Ukrainy i polityce klimatycznej UE. Na jednym z ciągników pojawił się skandaliczny transparent wzywający interwencji Putina. Sprawą zajmuje się już prokuratura.

Policja Śląska
Skandal w gorzyczkach protest rolnikow 20 lutego 2024

Skandaliczny transparent i flaga ZSRR na proteście rolników w Gorzyczkach

Do zdarzenia doszło we wtorek 20 lutego 2024 r. na proteście rolników w Gorzyczkach, którzy blokowali dojazd do autostrady A1. Na jednym z ciągników nie dość, że pojawiła się flaga Związku Sowieckiego, to jeszcze skandaliczny transparent wzywający interwencji Władimira Putina. - Putin zrób porządek z Ukrainą, Brukselą i naszymi rządzącymi - taki napis widniał na transparencie. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).

Chwilę po wjeździe rolników na drogę, zainterweniowali obecni na miejscu funkcjonariusze wodzisławskiej policji. Transparent został zdjęty i zabezpieczony. Czynności podjęła już Prokuratura Okręgowa w Gliwicach, która bada sprawę pod kątem naruszenia przepisów art. 256 kodeksu karnego. Artykuł określa wymiar kary za propagowanie faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa i nawoływanie do nienawiści.

- Nie ma zgody na łamanie prawa i nawoływanie do nienawiści. Śląska Policja natychmiast zareagowała na zdarzenie, do którego doszło dzisiaj na terenie powiatu wodzisławskiego, gdzie jeden z uczestników protestu prezentował transparent ze skandalicznymi hasłami nawołującymi do nienawiści - informuje Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.

Reakcja MSWiA i MSZ

Organizatorzy protestu potępili zachowanie rolnika, dziękując policji za czujność. We wtorek wieczorem skandal skomentował minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński.

- Informacyjnie - skandaliczny transparent, którego zdjęcie obiegło sieć, został od razu usunięty i zabezpieczony. Policja i prokuratura prowadzą czynności wobec jego autora. Nie będzie zgody na takie przestępcze działania - napisał na portalu X szef MSWiA.

W środę 21 lutego komunikat wydało także Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jak ocenił resort dyplomacji, takie zdarzenia stawiają Polskę w złym świetle i kompromitują organizatorów protestów. - Oceniamy, że jest to próba przejęcia rolniczego ruchu protestacyjnego przez ugrupowania skrajne i nieodpowiedzialne, być może będące pod wpływem rosyjskiej agentury.

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych z najwyższym zaniepokojeniem odnotowuje pojawienie się w trakcie ostatnich blokad rolniczych haseł antyukraińskich oraz wysławiających Władimira Putina i prowadzoną przez niego wojnę - czytamy w komunikacie MSZ.

MSZ wezwał organizatorów rolniczych protestów, by w imię polskiej racji stanu i szansy realizowania swoich postulatów, sami reagowali na podobne prowokatorskie akcje.

Dariusz Wójtowicz

Może Cię zainteresować:

W Mysłowicach karnawału nie będzie. Inwestycje? Miasto nie ma na wkład własny. Wójtowicz: ,,Mieszkańcy się dla radnych nie liczą"

Autor: Szymon Karpe

21/02/2024

Kopalnia Pniowek Wypadek

Może Cię zainteresować:

Związkowcy z Sierpnia 80 chcą nadzoru ministra sprawiedliwości nad śledztwem w sprawie katastrofy na KWK Pniówek

Autor: Michał Wroński

21/02/2024

Buzek popiera spiewoka

Może Cię zainteresować:

Jerzy Buzek popiera Mariusza Śpiewoka w wyborach na prezydenta Gliwic? Były premier: „To zdecydowane nadużycie”

Autor: Szymon Karpe

21/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon