W Mysłowicach karnawału nie będzie. Inwestycje? Miasto nie ma na wkład własny. Wójtowicz: ,,Mieszkańcy się dla radnych nie liczą"

W Mysłowicach budżet przygotuje RIO, ale karnawału nie będzie. Przez całą kadencję nie było współpracy między Radą Miasta a prezydentem. Mimo sporych środków zewnętrznych na inwestycje, nie wiadomo czy będą zrealizowane, bo miasto nie ma na wkład własny. ,,Dla radnych nic się nie liczy, mieszkańcy, inwestycje, tylko wyborczy sukces w kwietniu" - mówił Dariusz Wójtowicz w Rozmowie Dnia Radia Piekary. Prezydent Mysłowic liczy na pomoc nowego rządu i Urzędu Marszałkowskiego w uratowaniu zaplanowanych projektów.

arc
Dariusz Wójtowicz

Dariusz Wójtowicz o sytuacji finansowej Mysłowic

Prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz był jednym z nielicznych samorządowców w województwie śląskim, który pozostawał w dobrych relacjach z byłym premierem Mateuszem Morawieckim. Nazywał go nawet ,,najlepszym posłem w historii Mysłowic". Jeden z jego zastępców, Mateusz Targoś, wywodzi się z PiS. Marcin Zasada pytał prezydenta Mysłowic o konsekwencje prowadzonej przez niego polityki, biorąc pod uwagę opłakany stan finansów miasta.

Jak podkreślił Dariusz Wójtowicz, Mysłowice pozyskały ponad 400 mln zł wsparcia ze środków zewnętrznych. Chodzi o rządowe programy inwestycyjne, bezpośrednie dofinansowania ze środków ministerialnych czy pieniądze z metropolii GZM.

- Nie ma nic złego w sięganiu po środki zewnętrzne. W 2018 r. w Mysłowicach nie było nawet koszy na śmieci przy głównych ulicach, to był symbol upadku miasta, które nic nie miało. Nam się udało przez te kilka lat zrobić dwa pierwsze parki, żeby ludzie mieli gdzie przyjść. Mamy dwa parki, osiem przedszkoli, dwie szkoły w pełnym termo, zrewitalizowaliśmy kilkanaście kamienic w centrum miasta. Roboty jeszcze przed nami na 30 lat - mówił prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz.

Miasto nie ma na wkład własny

Mysłowice pozyskały dofinansowanie m.in. na schronisko dla zwierząt, kąpielisko Słupna, czy dojazdy do terenów pogórniczych. Spora część zaplanowanych inwestycji stoi jednak pod znakiem zapytania, bo miasto nie ma na wkład własny, nawet jeśli mowa o zaledwie 5-10% kosztów danego projektu. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).

- Nie wiem jaki będzie schemat wsparcia nowego rządu dla samorządów. Liczę na to, że te samorządy które pozyskały środki gdzie trzeba dołożyć do inwestycji, w tej bardzo trudnej sytuacji to może rząd lub Urząd Marszałkowski pokusi się to uzupełnić, bo inaczej te miasta stracą - mówił.

Dariusz Wójtowicz przyznał, że miasto straciło na inżynierii podatkowej tzw. Polskiego Ładu ponad 100 mln zł. Jego zdaniem samorządowcy nie mają żadnego wpływu na politykę rządu, mogą jedynie ,,delikatnie pokazywać", że uszczuplenie środków na wydatki bieżące jest ,,zabójstwem dla samorządów", które przez taką politykę nie mają z czego realizować zadań społecznych, kulturalnych, czy sportowych.

Budżet przygotuje RIO, radni przeciwko Wójtowiczowi. ,,Mieszkańcy się dla nich nie liczą"

Przez całą kadencję na 23 radnych Mysłowic politykę prezydenta wspierało zaledwie 4 z jego ugrupowania Wspólnie dla Mysłowic. Przeciwko sobie miał 10 radnych PO, 6 PiS i 3 związanych z poprzednim prezydentem Edwardem Lasokiem. Na sesji 25 stycznia 2024 r. Rada Miasta odrzuciła projekt budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej. Do końca lutego nowy awaryjny budżet przygotuje Regionalna Izba Obrachunkowa.

- Boli mnie to, że radni nie przyjęli budżetu z uśmiechem na twarzy. To było widać po relacjach w kuluarach co mówili. Była wielka radość, bo będę miał kłopoty. Twierdzili, że nie dotrwam do kwietniowych wyborów. Dla nich nic się nie liczy, ani mieszkańcy, ani inwestycje, tylko wyborczy sukces - ocenił.

W projekcie budżetu RIO nie należy spodziewać się uwzględnienia środków na zdecydowaną większość zaplanowanych inwestycji, podobnie jak wpisania do projektu dochodów ze sprzedaży majątku czy pieniędzy z Unii Europejskiej. Urzędnicy Izby zabezpieczą jedynie środki na obligatoryjne zobowiązania i wydatki. O jakichkolwiek działaniach rozwojowych raczej nie ma mowy.

Carnival

Może Cię zainteresować:

RIO w Mysłowicach nie oznacza karnawału. Tegoroczny budżet może ustalić Regionalna Izba Obrachunkowa

Autor: Michał Wroński

29/01/2024

Buzek popiera spiewoka

Może Cię zainteresować:

Jerzy Buzek popiera Mariusza Śpiewoka w wyborach na prezydenta Gliwic? Były premier: „To zdecydowane nadużycie”

Autor: Szymon Karpe

21/02/2024

Bogusław Zietek o cenach węgla jesienią

Może Cię zainteresować:

Szef Sierpnia 80 przestrzega przed... kolejnymi podwyżkami wynagrodzeń w PGG. "Zarobki czy likwidacja"

Autor: Michał Wroński

20/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon