Skarb Państwa kupi od Grupy Tauron trzy kopalnie. Zapłaci symboliczną złotówkę

Grupa Tauron sprzeda za złotówkę trzy swoje kopalnie Skarbowi Państwa. Pozbycie się przez koncern zakładów górniczych „Brzeszcze”, „Janina” oraz „Sobieski” ma ułatwić pozyskanie finansowania na inwestycje w „zieloną” energetykę.

M. Wroński
ZG Brzeszcze

- Wydzielenie aktywów górniczych jest jednym z istotnych warunków realizacji Zielonego Zwrotu Taurona. Pozwoli to na zwiększenie możliwości pozyskiwania finansowania na transformację Grupy w zakresie rozbudowy portfela OZE i inwestycji w sieci elektroenergetyczne – tak Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron tłumaczy powody, dla których kierowany przez niego koncern sprzeda Skarbowi Państwa 100 proc. akcji w spółce Tauron Wydobycie. W efekcie tego Skarb Państwa stanie się właścicielem trzech kopalń: „Brzeszcze”, „Janina” i „Sobieski”.

- Konieczność wydzielenia kopalni ze struktur Grupy jest konsekwencją zaostrzającej się polityki instytucji finansowych w obszarze finansowania firm posiadających aktywa węglowe. Część instytucji odmawia przekazywania środków z uwagi na posiadanie w strukturach Grupy kopalni i elektrowni węglowych lub ogranicza ich finansowania zakazując kierowania pożyczonych środków na jakiekolwiek finansowanie takich aktywów – wyjaśnia prezes Szczeszek.

Jak podkreśla koncern zbycie na rzecz Skarbu Państwa spółki Tauron Wydobycie zwiększy możliwości w zakresie poszerzenia bazy inwestorów i pozyskiwania funduszy na realizację inwestycji, co docelowo ułatwi realizację zielonej transformacji. Zanim transakcja ta jednak dojdzie do skutku konieczne będzie wcześniejsze całkowite oddłużenie spółki Tauron Wydobycie.

A skąd wycena na poziomie symbolicznej złotówki? Jak tłumaczy Tauron została ona ustalona przez strony w następstwie wyceny akcji spółki wydobywczej przeprowadzonej przez zewnętrzny, niezależny podmiot doradczy i opierającej się na „długoterminowych projekcjach finansowych obejmujących lata 2022-2049”.

- Oszacowana na „symboliczną złotówkę” wartość oferty złożonej przez Ministerstwo Aktywów Państwowych jest podyktowana wycenami uwzględniającymi kondycję zakładów oraz niezbędne nakłady inwestycyjne, konieczne do przeprowadzenia w dłuższej, zgodnej z rządowymi planami perspektywie – stwierdza prezes Szczeszek.

Farma fotowoltaiczna Taurona w Mysłowicach Wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Tauron rozpoczął montaż paneli na terenie farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach

Autor: Michał Wroński

29/09/2022

Elektrownia Jaworzno III

Może Cię zainteresować:

Fatalny węgiel przyczyną kłopotów w najnowszym bloku Jaworzno III? Iskrzy między Rafako a Tauronem

Autor: Michał Wroński

30/08/2022

Przeładunek węgla w porcie

Może Cię zainteresować:

Po apelu Jacka Sasina dilerzy tłumaczą samorządowcom, co potrzeba do handlu węglem

Autor: Michał Wroński

06/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon