Tauron rozpoczął montaż paneli na terenie farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach

Na terenie budowanej przez Tauron farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach rozpoczął się montaż paneli. W sumie mają pokryć powierzchnię 16 hektarów. Pierwsze z nich mają zacząć produkować prąd już w przyszłym roku.

mat. pras. Tauron
Farma fotowoltaiczna Taurona w Mysłowicach Wizualizacja

Mająca powstać na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych w Mysłowicach farma fotowoltaiczna ma być czwartą tego typu instalacją w Grupie Tauron (jedna z trójki już istniejących znajduje się po sąsiedzku w Jaworznie, dwie kolejne na Pomorzu zachodnim). Jej docelowa moc ma sięgać 100 MW, przy czym realizacja inwestycji ma przebiegać w dwóch etapach: w pierwszym do eksploatacji oddanych zostanie 37 MW, drugi przewiduje budowę instalacji o mocy około 60 MW. W sumie, do końca obecnej dekady Tauron chce mieć farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 1400 MW.

Jak podaje spółka w ramach przedsięwzięcia w Mysłowicach zainstalowanych zostanie ponad 82,5 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 16 ha. To tyle, co 22 boiska do piłki nożnej! Farma w ciągu roku wyprodukuje 39 tys. MWh energii. To mniej więcej tyle ile wynosi roczne zapotrzebowanie na energię 50-tysięcznego miasta.

Tauron zapowiada, że pierwsze dostawy energii z mysłowickiej farmy popłyną już w przyszłym roku. Obecnie montowane są tam stalowe stoły fotowoltaiczne. Takich konstrukcji docelowo ma być 4266.

- Rozpoczęliśmy już także montaż paneli, każdy o mocy 450 Wp. Zakontraktowano większość dostaw i usług. Jeszcze w tym roku ruszy budowa głównego punktu odbioru wraz z przyłączem do sieci dystrybucyjnej – mówi Andrzej Kaczmarek, prezes zarządu Tauron Inwestycje.

- Budowa elektrowni słonecznej na terenach poprzemysłowych to najkorzystniejsze ze środowiskowego punktu widzenia rozwiązanie, dzięki któremu obszary, przez lata niezagospodarowane, zyskują nowe życie. W tym przypadku dodatkowym atutem jest wykorzystanie terenu na potrzeby proekologicznego projektu - dodaje prezes Kaczmarek.

Komin

Może Cię zainteresować:

Śląskie liderem „Czystego Powietrza”. Właściciele domów rzucili się na pompy ciepła

Autor: Michał Wroński

20/09/2022

Żarówka

Może Cię zainteresować:

Tauron podpowiada gospodarstwom domowym, jak sprawdzić zużycie energii

Autor: Michał Wroński

26/09/2022

Elektrownia Jaworzno III

Może Cię zainteresować:

Fatalny węgiel przyczyną kłopotów w najnowszym bloku Jaworzno III? Iskrzy między Rafako a Tauronem

Autor: Michał Wroński

30/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon