"ŚKUP. Rozstanie, którego nie będziesz żałować". Metropolii serdecznie gratulujemy autoironii

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przygotowuje się do rozstania z kartą ŚKUP. "ŚKUP. Rozstanie, którego nie będziesz żałować" oraz "ŚKUP. Nie będziemy za nim tęsknić" - zapowiada GZM. Fakt. Nie ma za czym tęsknić, bo ŚKUP był kompletną porażką. Wkrótce ma zostać uruchomiona nowa aplikacja.

Karta skup ztm plakaty

Wielkimi krokami zbliża się rozstanie ze ŚKUP. Pamiętacie jeszcze w ogóle rozwinięcie tego skrótu? Tak naprawdę "karta ŚKUP" to pleonazm (tzw. masło maślane) - "karta Śląska Karta Usług Publicznych". Legenda głosi, że ktoś kiedyś zapłacił nią za bilety w Teatrze Śląskim lub wstęp do Domu Kultury Zagłębia, bo przecież miała nam zapewnić kieszonkowy dostęp do wszelakich usług. Skończyło się na biletach transportu publicznego.

Czy o karcie ŚKUP można powiedzieć coś dobrego? Na pewno była trendsetterką. Kiedy weszła do obiegu w 2015 roku, autobusy i tramwaje były pełne ludzi, którzy dumnie nosili swoje karty zawieszone na smyczach. Stało się to całkiem przypadkowo elementem miejskiej mody, a było związane m.in. z faktem, że karta ŚKUP od samego początku była całkowicie niefunkcjonalna. Nagle bilety miesięczne, zazwyczaj schowane w portfelach, trzeba było odbijać na wejściu i wyjściu, więc pojawiły się smycze, aby robić to szybciej i wygodniej. Z tego rozwiązania KZK GOP wycofał się dopiero po kilku latach.

Dźwięk odrzucającego kartę ŚKUP kasownika, który jeszcze nie zaktualizował się przed kolejnym przejazdem, to klasyk jak pierwsze nuty "Still D.R.E.". Z kolei poziom skomplikowania hasła, które trzeba było nadać podczas zakładania karty, jest dziś uważany za wyższy od Enigmy. Ba! Gdyby Enigma była zabezpieczona hasłem wymaganym przy zakładaniu karty ŚKUP, to losy II wojny światowej mogłyby potoczyć się zupełnie inaczej.

Być może gdyby sam system ŚKUP był zabezpieczony tak skomplikowanym hasłem, to hakerom nie udałoby się przebić przez jego zabezpieczenia, co niedawno spowodowało jego paraliż. Przestały działać kasowniki w pojazdach, automaty biletowe, strona internetowa, system informacji pasażerskiej oraz aplikacja Mobilny ŚKUP. Pasażerowie mieli niepowtarzalną okazję, aby cofnąć się w czasie i kasować bilety papierowe przy użyciu dziurkaczy oraz długopisów.

Katowice Pociąg PKP Intercity

Może Cię zainteresować:

Więcej pasażerów to sposób na tańsze bilety. Szansa dla marszałka, by sprawdzić Koleje Śląskie

Autor: Michał Wroński

28/02/2023

"ŚKUP. Rozstanie, którego nie będziesz żałować"

System pożegnał się z fajerwerkami - gigantyczną awarią. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia od dawna przygotowuje się do rozstania ze ŚKUP. Firma Asseco Poland jest na ostatniej prostej, aby oddać do użytku nową aplikację mobilną. Tak, to ten sam wykonawca, który odpowiadał za ŚKUP. Tym razem ma być jednak dużo lepiej.

Aplikacja Transport GZM ma m.in. wprowadzić naliczanie opłat jedynie za rzeczywisty czas podróży, a także ułatwić jej planowanie. W ofercie ma być także możliwość zrobienia sobie "przerwy" w czasie trwania przejazdu na jednym bilecie. Metropolia zapewnia także, że ułatwiony zostanie sposób płatności. Plastikowe karty jednak nie znikną. Chętni nadal będą mogli z nich korzystać.

Kiedy wprowadzone zostaną zmiany? Jeszcze nie wiadomo. Na pewno opóźniła je ostatnia awaria systemu ŚKUP. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia w środę, 1 marca, rozpoczęła jednak jej akcję promocyjną, zaczynając od haseł "ŚKUP. Rozstanie, którego nie będziesz żałować" oraz "ŚKUP. Nie będziemy za nim tęsknić". Dobre? Bo nie będziemy tęsknić, prawda?

Plakaty dziś pojawiły się w miastach GZM: najłatwiej zobaczyć je w Katowicach (w okolicach dworca PKP, przy Chorzowskiej, Sokolskiej czy Gliwickiej). Są też m.in. w Bytomiu, Chorzowie, Rudzie Śląskiej i Gliwicach.

Parkingi w strefie kultury Katowice

Może Cię zainteresować:

Prof. Tomanek: 750 samochodów na 1000 mieszkańców w miastach Metropolii. Wcale nie oznacza to bogactwa

Autor: Robert Tomanek

27/02/2023

Automat ŚKUP

Może Cię zainteresować:

Zostawcie dziurkacze i długopisy w domach. System ŚKUP znów działa. Tymczasowe rozwiązania znikają

Autor: Patryk Osadnik

20/02/2023

Autobus ZTM

Może Cię zainteresować:

Awaria systemu ŚKUP to był cyberatak. ZTM potwierdza nasze doniesienia

Autor: Arkadiusz Nauka

09/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kazimierz Karolczak

"Część miast od dawna funkcjonuje jako dzielnice Katowic"

Północne śródmieście Bytomia

"Jajka sadzone" zamiast "jajecznicy" w Metropolii

Katowice

Konferencja „Warto zamieszkać w Katowicach!” 15 listopada

Tramwaj na rynku w Katowicach

Tramwaje bez prądu? Znów nikt nie zgłosił się do przetargu

Gaz Tablica

Gminy liczą na interwencję rządu. Cena gazu powyżej budżetu

Katowice

Kurczymy się, najbardziej Zabrze. Wyniki spisu powszechnego

Siedziba CD Projekt, Warszawa

Śląska Medusa Group projektuje nową siedzibę CD Projekt