Śląscy architekci z najwazniejszą polską nagrodą architektoniczną. Przemo Łukasik i Łukasz Zagała otrzymali Honorową Nagrodę SARP za 2023 rok

W piątek, 13 grudnia 2024 roku założyciele bytomskiego biura architektonicznego Medusa Group odebrali Honorową Nagrodę SARP 2023. Słynni architekci ze Śląska zostali nagrodzeni za całokształt działalności, mającej wkład w rozwój polskiej architektury. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa projektów pracowni z Bytomia.

Medusa Group

Przemo Łukasik urodził się w Chorzowie w 1970 roku. Ukończył architekturę na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Studiował również w Ecole d’Architecture Paris-Villemin w Paryżu we Francji. Łukasz Zagała urodził się w 1972 roku w Zabrzu. Również ukończył studia na wydziale architektury Politechniki Ślaskiej. Obaj panowie pracowali w pracowni P.P. Pabel Architekten w Berlinie. W 1997 roku założyli autorską pracownię architektoniczną Medusa Group.

Biuro Medusa Group jest autorem takich projektów, jak: Biurowce .KTW w Katowicach, Osiedle Pierwsza Dzielnica, czy Bolko Loft – rewitalizacja obiektu dawnej lampiarni zakładów górniczo-hutniczych i adaptacja jej na dom własny Przemo Łukasika. Pracownia zaprojektowała także plan adaptacji zabytkowego Szybu Krystyna w Bytomiu.

Najbardziej prestiżowa polska nagroda architektoniczna

Wieczorem 13 grudnia 2024 roku w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Honorowej Nagrody SARP za 2023 rok. SARP, czyli Stowarzyszenie Architektów Polskich to założone w 1934 r. ogólnopolskie stowarzyszenie zawodowe zrzeszające polskich architektów. Honorowa Nagroda SARP to najbardziej prestiżowa polska nagroda architektoniczna. Przyznaje się ją za wybitne osiągnięcia w dziedzinie architektury oraz za wkład w rozwój polskiej architektury. W tym roku prestiżowe wyróżnienie trafiło do dwóch śląskich architektów Przemo Łukasika i Łukasza Zagały.

W laudacji wspomniano o ikonicznych projektach pracowni, takich jak Bolko Loft i adaptacja Szybu Krystyna oraz podkreślono, "jak ważne dla całego społeczeństwa są ich działania i długotrwałe zaangażowanie, zmierzające do zachowania dziedzictwa architektonicznego w całej jego różnorodności."

Przypomniano też o wielu polskich i zagranicznych nagrodach wcześniej przyznanych Medusa Group, jak np.: European Property Award, World Luxury Hotel Award, PLGBC Green Building Award, nominacja do European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award oraz Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy za najlepszy budynek użyteczności publicznej.

    Rewitalizacja szybu „Krystyna” i EC Szombierki z dofinansowaniem z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

    Może Cię zainteresować:

    Bytomska wieża Eiffla, czyli monumentalny Szyb Krystyna, zostanie uratowany. Za projekt odpowiada Medusa Group. Wizualizacje

    Autor: Katarzyna Pachelska

    04/04/2024

    Biurowiec Altus i KTW, 2022

    Może Cię zainteresować:

    Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z Medusa Group z Nagrodą Honorową SARP 2024

    Autor: Redakcja

    17/10/2024

    Rewitalizacja szybu „Krystyna” i EC Szombierki z dofinansowaniem z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

    Może Cię zainteresować:

    Rewitalizacja szybu „Krystyna” i EC Szombierki z dofinansowaniem z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

    Autor: Michał Wroński

    10/09/2024

    Subskrybuj ślązag.pl

    google news icon