Śląscy policjanci mają swojego ulubieńca. Jest nim koń rasy śląskiej, zwany Blue Baker

Od ponad 100 lat policjantom w służbie pomagają konie. Mało kto wie, że w jednym pododdziale konnej policji - w Częstochowie - ulice patroluje koń rasy śląskiej. W naszym województwie do służby wykorzystywanych jest kilkanaście koni, a śląski "Blue Baker" jest jedyny.

Kilka dni temu na stronie policji śląskiej pojawił się komunikat dotyczący patroli konnej policji. Od lat 20. XX wieku liczba koni w szeregach policji maleje. Początkowo służyły jako środek transportu, obecnie są wykorzystywane do pilnowania porządku podczas imprez masowych i zgromadzeń. Policjanci na koniach pojawiają się latem m.in. w rejonie ulicy Mariackiej w Katowicach, gdzie często dochodzi do zakłócania porządku publicznego.

Koń śląski. Jaki jest?

W historii polskiej policji powołano zaledwie 7 pododdziałów konnych, z czego dwa znajdowały się na terenie naszego województwa. W 1998 roku utworzono pododdział w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie, a dwa lata później w Komendzie Miejskiej Policji w Chorzowie. Chorzowski pododdział w 2020 roku został połączony z częstochowskim. Komenda Główna Policji wyznaczyła siedzibę śląskiego pododdziału w Częstochowie.

Przez 20 lat funkcjonowania chorzowskiego pododdziału służbę pełniło 6 policjantów-jeźdźców i 6 koni służbowych. W obecnej strukturze służbę w pododdziale częstochowskim pełni 11 policjantów-jeźdźców i 12 koni służbowych, wywodzących się z sześciu różnych ras koni.

Są nimi:

  • koń śląski,
  • polski koń szlachetny półkrwi (obecnie polski koń sportowy),
  • koń wielkopolski,
  • koń małopolski,
  • niemiecki koń sportowy,
  • koń holsztyński.

Rodzynek Blue Baker

Warto podkreślić, że z łącznej liczby 12 koni w szeregach śląskiej policji zaledwie jeden to koń rasy śląskiej, nazwano go Blue Bakerem. Do szeregów częstochowskiego pododdziału wierzchowiec dołączył jako 2-latek w 2011 roku.

Pierwszym opiekunem konia był sierż. szt. Jarosław Wysmołek, a po jego odejściu na emeryturę, funkcję przejął sierż. Maciej Połcik, dla którego konie są prawdziwą pasją. Policjant, zanim przejął funkcję opiekuna, od wielu lat jeździł konno.

Na początku 2017 roku sierż. Połcik zauważył, że wierzchowiec szybko się męczył. Dzięki jego interwencji okazało się, że koń cierpiał na schorzenie krtani. Choroba konia została szybko i właściwie zdiagnozowana. Od razu przystąpiono do rozpoczęcia leczenia - przeprowadzono operację. Wiosną 2017 roku wierzchowiec odzyskał siły i ponownie zasilił szeregi konnej policji. Obecnie pieczę nad zwierzęciem sprawuje st. sierż. Arkadiusz Cierpiał.

Konie rasy śląskiej można również zobaczyć na terenie skansenu w Chorzowie. To tam pod koniec 2020 roku umieszczono dwa "rumaki" - Barcelona to sześcioletnia klacz, a Pirat to pięcioletni wałach.

Konie Skansen Chorzów
Skansen w Chorzowie

Skąd wywodzą się konie śląskie?

Koń śląski wywodzi się od ogierów oldenbursko-fryzyjskich i miejscowych, śląskich klaczy. Ich hodowla rozpoczęła się pod koniec XIX wieku w stadach w Libiążu (woj. małopolskie) i Koźlu (woj. opolskie). Rasa jest jedną on z najcięższych europejskich typu gorącokrwistego. Konie śląskie są wykorzystywane w rolnictwie i transporcie. Układa się je także do jazdy wierzchem, a rasa odnosi duże sukcesy w powożeniu, czyli jednej z najstarszych konkurencji jeździeckich.

Koń śląski znalazł się na liście zagrożonych zasobów genetycznych. Obecnie jego hodowlą zajmuje się Stado Ogierów Książ i prywatni hodowcy z południowej Polski. Poza koniem śląskim starego typu hoduje się także konia śląskiego w nowym typie, czyli konia wierzchowego z domieszką krwi angielskiej.

By uczcić rasę konia śląskiego, Śląsko-Opolski Związek Hodowców Koni w Katowicach co roku organizuje Czempionat Koni Rocznych i Dwuletnich Rasy Śląskiej. W tym roku 25. jubileusz został zorganizowany w Porębie 25 czerwca. Zwycięzcami okazali się: Ogierki Roczne - Nim Dwa wł. Sylwa Kitel, Klacze Roczne - Bajla wł. Sylwia Kitel oraz Klacze Dwuletnie -Ambicja SK wł. Mazurek Grzegorz.

    Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu

    Może Cię zainteresować:

    Nie tylko Śląski Ogród Zoologiczny, nie tylko zwiedzanie. Kreatywne warsztaty, ciekawe zajęcia, a nawet terapia. Zobaczcie, gdzie można pojechać z dziećmi

    Autor: Tomasz Stankiewicz

    24/06/2022

    Sztolnia Królowa Luiza, Zabrze

    Może Cię zainteresować:

    Za gorąco? Na szczęście jesteśmy na Śląsku i w Zagłębiu. Tu podziemi, gdzie można się schłodzić, jest sporo

    Autor: Katarzyna Pachelska

    19/07/2024

    Subskrybuj ślązag.pl

    google news icon