Śląsk mistrzem Śląska? Tu gra się najlepszy hokej. No, może nie na świecie, ale na pewno w Polsce i Czechach

W Polskiej Hokej Lidze od pięciu sezonów dominują kluby z Tychów, Jastrzębia-Zdroju i Katowic. Co więcej, za naszą południową granicą też rządzą Ślązacy. Z Trzyńca! I od razu dodajmy: HC Oceláři ma swoich wiernych kibiców także u nas.

HC Oceláři Třinec/ Lukáš Filipec
HC Oceláři Třinec mistrzem Czech

HC Oceláři Třinec niedawno po raz trzeci z rzędu wygrał czeską ELH (Extraliga Ledního Hokeje). Pewnie miałby na koncie jeszcze jeden tytuł, ale sezon 2019/20 nie został dokończony z powodu pandemii. W finale tegorocznych play-offów zespół z Trzyńca – przypominamy: miasta położonego w historycznych granicach Śląska Cieszyńskiego, na granicy Pogórza Morawsko-Śląskiego i Pogórza Śląskiego – pokonał w sześciu meczach Spartę Praga. Właściwie tylko prażanie stawili ekipie z Trzyńca większy opór, bo w ćwierćfinale i półfinale HC Oceláři gładko wygrało w czterech meczach z HC Ridera Vítkovice i BK Mladá Boleslav.

Dla hokejowych kibiców po naszej stronie granicy kolejny tytuł Oceláři to jednak żadna nowość. Na Facebooku jest strona fanów HC Oceláři Třinec z polskiej części Górnego Śląska. „Momy to! Trzeci majster z rzędu! Masarykowy puchar zostowo na Górnym Śląsku!” – ucieszyli się kibice HC Oceláři z HCO Fans Gōrny Ślōnsk, którzy jeżdżą na mecze mistrza Czech. Warto przy okazji wyjaśnić, że od sezonu 2012/13 trofeum za mistrzostwo Czech nazwano Pucharem T. G. Masaryka. To kopia pucharu z 1924 r., ufundowanego przez ówczesnego prezydenta Czechosłowacji Tomáša Masaryka dla zwycięskiej reprezentacji mistrzostw świata w 1933 roku, które odbyły się w Pradze. Dla porządku: oryginalny puchar zgarnęli Amerykanie, którzy w finale, po dogrywce, pokonali Kanadyjczyków.

W składzie HC Oceláři w zakończonym niedawno sezonie było czterech Polaków – Aron Chmielewski (zdobył z czeskim klubem trzeci tytuł), Alan Łyszczarczyk, Filip Komorski i Bartosz Ciura (trzej ostatni grali głównie w filialnym HC Frydek-Mistek). Wprawdzie żaden z nich nie pochodzi ze Śląska, ale warto przypomnieć, że w zespole prowadzonym od kilku lat przez Václava Varadę, w tamtym „pandemicznym”, niedokończonym sezonie 2019/20, grał Wojtek Wolski – zabrzanin z kanadyjskim paszportem, który w 13 meczach zdobył aż 17 punktów (10 goli i 7 asyst).

W czeskiej Extraliga Ledního Hokeje od trzech lat „rządzi” śląski zespół z Trzyńca, a w Polskiej Hokej Lidze – od pięciu lat śląskie zespoły z Tychów, Jastrzębia-Zdroju i Katowic. Tyszanie trzy razy z rzędu, w sezonach 2017/18, 1018/19 i 2019/20, sięgali po tytuł mistrzowski, w sezonie 2020/21 – uczynili to hokeiści z Jastrzębia-Zdroju, natomiast w 2021/2022 – zespół z Katowic.

Wniosek stąd prosty. W tej części Europy najlepiej gra się w hokeja na Śląsku. Oczywiste. Aż dziw bierze przy tym, że nikt w śląskich strukturach Polskiego Związku Hokeja na Lodzie nie wpadł na pomysł organizacji meczu o... mistrzostwo Śląska. HC Oceláři Třinec kontra GKS Katowice? W Spodku komplet gwarantowany.

Hokeiści GKS Katowice zdobyli tytuł po 52 latach przerwy

Może Cię zainteresować:

Hokeiści GKS Katowice są mistrzami Polski, ale przed rokiem niewiele na to wskazywało. „Każdy nieudany sezon jest sytuacją, z której trzeba wyciągnąć wnioski. Tak zrobiliśmy w zeszłym roku”

Autor: Grzegorz Lisiecki

14/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon