Śląsk pomoże w procesie odbudowy Ukrainy po wojnie. „Siła energetyczna tego regionu jest ogromna"

- Ukraina nie czeka na zakończenie działań bojowych. Proces odbudowy kraju już się zaczął. Każdy kto odwiedza Ukrainę przywożąc pomoc, może zauważyć, że już domy mieszkalne są odbudowywane. To już trwa. Liczymy w tej sprawie też na pomoc Śląska - powiedział Wieczesław Wojnarowski, konsul honorowy Ukrainy w Krakowie.

Wojna na ukrainie

Niebawem minie rok od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wiele ukraińskich miast to dziś ruina, bo rosyjskie rakiety nie przestają bombardować tego kraju od 12 miesięcy. Wielu Ukraińców przed wojną uciekło do Polski i do śląskich miast: do Katowic, Gliwic, Chorzowa czy Rudy Śląskiej.

- Chciałem podziękować wszystkim Polakom i Ślązakom, którzy podstawili swoje ramię, żeby pomóc moim rodakom w tak trudnej chwili. Jesteście fantastyczni. Naród ukraiński nigdy tego nie zapomni - powiedział na antenie Radia Piekary Wieczesław Wojnarowski, konsul honorowy Ukrainy w Krakowie. Dodał, że przyjechał do województwa śląskiego, żeby spotkać się z wojewodą oraz marszałkiem i porozmawiać o dalszej współpracy na rzecz pomocy ukraińskim obywatelom w Polsce.

Odbudowa Ukrainy potrwa lata, ale nikt nie zamierza czekać na koniec wojny

Jak będzie wyglądać Ukraina, gdy wojna już się skończy? To oczywiście zależy od wyniku tego konfliktu. Na pewno kraj trzeba będzie odbudować, ale to dzieje się już w tej chwili.

- Ukraina nie czeka na zakończenie działań bojowych. Proces odbudowy kraju już się zaczął. Każdy kto odwiedza Ukrainę przywożąc pomoc, może zauważyć, że już domy mieszkalne są odbudowywane. To już trwa - powiedział Wojnarowski w Rozmowie Dnia. Dodał, że ukraiński parlament przyjął specjalną ustawę, która daje przywileje polski przedsiębiorcą, co ma pomóc w rychłej odbudowie zrujnowanego kraju. Ile potrwa odtworzenie zniszczonych budynków, infrastruktury itd.? Zdaniem Bartosza Cichockiego, konsula RP w Kijowie odbudowa Ukrainy może zająć dekady.

- Przestały istnieć całe miasta. Jest pytanie czy ich odbudowa będzie celowa, jeśli tam nie uda się odbudować przemysłu. Ludzie przecież muszą gdzieś pracować - zauważył Cichocki. Według niego, takim przykładem jest zrównany z ziemią kilkusettysięczny Mariupol.

Śląski udział w procesie odbudowy Ukrainy

Jak śląska administracja może pomóc w odbudowie kraju naszych wschodni sąsiadów? Zdaniem Wojnarowskiego, kluczowe będzie szczególnie wsparcie w zakresie energetyki

- Śląsk jest potężnym regionem w sprawach gospodarczych i przedsiębiorczych. To może być jeden z bardzo ważnych tematów w moich rozmowach z przedstawicielami regionu - powiedział konsul honorowy Ukrainy w Krakowie.

Cała rozmowa do zobaczenia i posłuchania poniżej

IMG 20230108 WA0006

Może Cię zainteresować:

Ukraińscy żołnierze są zmęczeni, ale morale nie spada. Wkrótce będzie pierwsza rocznica wojny

Autor: Jacek Skorek

08/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon