Śląska lista Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Europarlamentu. „Lokomotywa” i zaskoczenia. Z Zabrza do Brukseli?

Podczas konwencji w Kielcach Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało swoje listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. „Jedynką” na w województwie śląskim jest Jadwiga Wiśniewska, ale przeglądając nazwiska kandydatów PiS z okręgu numer 11 warto zwrócić uwagę na pozycje numer 2 i 5. Tak, to Patryk Jaki i Małgorzata Mańka-Szulik.

Fot. X/ Jadwiga Wiśniewska
Jadwiga Wiśniewska

Przy „jedynce” niespodzianki nie było. Pochodząca z Myszkowa Jadwiga Wiśniewska jest europosłanką od 2014 roku, zaś w wyborach w 2019 roku uzyskała trzeci najlepszy wynik w kraju (409 373 głosy). 9 czerwca znów będzie „wyborczą lokomotywą” Prawa i Sprawiedliwości na liście z okręgu 11.

Jaki: „Nie stać nas na unijnych potakiwaczy”

Kolejne miejsca na liście? No cóż… Po tym, jak ze Śląska w wyborach do Sejmu po raz kolejny startował Mateusz Morawiecki, na listach PiS pojawił się kolejny „spadochroniarz”, tym razem pochodzący nie z Wrocławia, a z Opola. Patryk Jaki. W 2019 roku w wyborach do Europarlamentu startował w okręgu małopolsko-świętokrzyskim, jako kandydat Solidarnej Polski. Tym razem ubiegać się będzie o reelekcję ze Śląska.

– Jako nr 2 ze Śląska startuję do Parlamentu Europejskiego. W tej kadencji wróci sprawa Traktatu zabierającego Polsce suwerenność po 35 lat wolności i rozwoju. Dlatego nasza reprezentacja musi walczyć odważnie i bez kompleksów. Nie stać nas na unijnych potakiwaczy – zdążył już zapowiedzieć w mediach społecznościowych Jaki.

Z Zabrza do Europarlamentu?

Po czterech kadencjach na stanowisku prezydenta Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik przegrała w kwietniu wyborczą batalię – w dogrywce – z Agnieszką Rupniewską, startującą z KWW Koalicji Obywatelskiej. Przypomnijmy – Małgorzata Mańka-Szulik startowała dotąd w wyborach z własnego komitetu i zawsze podkreślała fakt bycia „bezpartyjną prezydent”.

– Jako bezpartyjna prezydent jestem otwarta na współpracę z wszystkimi, którym na sercu leży dobro Zabrza – pisała w mediach społecznościowych przed drugą turą.

Wprawdzie tym razem nie o Zabrze tu chodzi, ale deklaracja współpracy była? Była.

Lista PiS w okręgu numer 11

Na liście znaleźli się także między innymi Izabela Kloc (europosłanka od 2019 roku), pochodzący z Bielska-Białej Grzegorz Puda (były minister rolnictwa i rozwoju wsi i minister funduszy i polityki regionalnej), Ewa Malik, Dorota Tobiszowska czy były wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Lista kandydatów PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego:

  • 1. Jadwiga Wiśniewska,
  • 2. Patryk Jaki,
  • 3. Izabela Kloc,
  • 4. Grzegorz Matusiak,
  • 5. Małgorzata Mańka-Szulik,
  • 6. Grzegorz Puda,
  • 7. Ewa Malik,
  • 8. Andrzej Kalata,
  • 9. Dorota Tobiszowska,
  • 10. Jarosław Wieczorek.
Michal gramatyka

Może Cię zainteresować:

Michał Gramatyka liderem śląskiej listy Trzeciej Drogi w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Mirosław Suchoń zostaje w Sejmie

Autor: Szymon Karpe

01/05/2024

Jerzy buzek

Może Cię zainteresować:

Jerzy Buzek nie wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jedynką na liście KO ma być Borys Budka

Autor: Maciej Poloczek

24/04/2024

Maciej kopiec

Może Cię zainteresować:

Kohut na liście Koalicji Obywatelskiej. Kopiec: "Biedroń działa na szkodę lewicy". Senator deklaruje głosowanie na kandydata KO

Autor: Szymon Karpe

29/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon