Śląska lista przebojów. I uwaga, nie ma na niej szlagrów. Jest za to porządny blues i... Paweł Kukiz

Myśleliście, że śląska lista przebojów to tylko „Wodzionka”, „Poszła Karolinka” i cały zestaw szlagrów, od których więdną uszy? Nic bardziej mylnego. To rock, blues, alternatywa i hip-hop najwyższej próby. Naszą listę otwiera nie kto inny, jak sam Paweł Kukiz, który napisał kiedyś śląską pieść patriotyczną. Zamykają ją legendy hip-hopu, czyli Fokus i Rahim. Sit back, relax and enjoy the flight.

Piotr Frydecki (Wikipedia); FB: Miuosh; FB: Paweł Kukiz
Jan Skrzek Miłosz Borycki i Paweł Kukiz

Śląska pieśń patriotyczna w wykonaniu Pawła Kukiza

„Ja się tutaj urodziłem i kocham ten Śląsk jak ty. Jestem Ślązakiem, du bist ein Schlesier, das ist unser Gemeinsinn” - śpiewał Paweł Kukiz w utworze „Silesian song” na pierwszym albumie zespołu Piersi „Piersi” w 1992 roku. Zatkało? Pewnie tak. Dziś Pawłowi Kukizowi bliżej do jego krajana ze Śląska Opolskiego, czyli Janusza Kowalskiego, ale „Silesian song” na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako „śląska pieśń patriotyczna”, jak mówił o niej sam wokalista.

Ślązak z wyboru, nie z pochodzenia

„Górniczo-hutnicza orkiestra dęta. Robi nam papa-rara. Robi nam papa-rara…” - śpiewał Jacek „Budyń” Szymkiewicz, lider zespołu Pogodno. Człowiek, który pokazał dobitnie, że Ślązakiem jest się z wyboru, a nie z pochodzenia. W końcu całe lata ludzie migrowali tutaj do pracy w przemyśle, a ten wybór, przyjęcie i ubogacenie kultury, jest znacznie lepszym wyznacznikiem śląskości niż fałszywe kryterium genetyczne, na którym opiera się większość narodowotwórczych fantazmatów. Niestety, Jacek Szymkiewicz zmarł w kwietniu 2022 roku.

Śląska muzyka alternatywna? To jest to

„Zatruj jak Ślązaka jodem, gdy z Chorzowa samochodem jedzie latem do Darłowa” - było o Jacku „Budyniu” Szymkiewiczu, więc musi być o BiFF, czyli zespole złożonym z muzyków związanych z Pogodno, na wokalu z tarnogórzanką - Anną Brachaczek. Jeśli mowa o śląskiej muzyce alternatywnej, to na pewno wpisuje się w nią utwór BiFF „Ślązak”.

„To był chop jak mało kto, z takim by się w ogień szło”

„Nie ma chopa, a wczoraj był z nami. Co tu dużo godać, taki już los” - śpiewał o mrocznej górniczej codzienności Jan „Kyks” Skrzek na swoim albumie „Górnik blues”. Niekwestionowana legenda muzyki na Śląsku. Pierwszy proekologiczny songwriter regionu, ale o tym za chwilę. Teraz posłuchajcie utworu „To był chop” Jana Skrzeka, który odszedł od nas w 2015 roku.

A teraz już wyjaśniam, o co chodzi z pierwszym proekologicznym songwriterem regionu. Odpowiedź jest prosta. To tekst najpopularniejszej piosenki Jana Skrzeka „O mój Śląsku”: „O mój Śląsku, umierasz mi w biały dzień. O mój Śląsku, niszczą cię twe fabryki. O mój Śląsku, niszczą twe serce, zielone płuca twej duszy”. Mówcie, co chcecie, ale nie znam nikogo, kto z taką czułością, troską i przejęciem śpiewałby o Śląsku. Za każdym razem kręci się łezka w oku.

Esencja śląskiego bluesa

„Po furmanie bat zostanie. Po hutniku trepy. Po górniku kilof, łata. A, a, a po chłopie cepy!” - tylko tyle i aż tyle. Marek „Makraon” Motyka z Patrykiem Filipowiczem i Dawidem Wydrą jako Marek Makaron Trio, czyli esencja śląskiego bluesa.

„Bo gdy otwieram oczy, to kocham to co widzę”

„Tu wolniej płynie życie wśród porażek i zwycięstw. Tu smak węgla i sadzy wśród słów leży na bicie” - to oczywiście Miłosz „Miuosh” Borycki i „Piąta strona świata”, którą zachwycała się cała Polska, a po bilety na koncerty z udziałem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia kolejki ustawiały się dobę przed otwarciem kas. W 2015 roku stałem w tej kolejce, byłem w NOSPRze, słyszałem i widziałem - WOW. Tyle komentarza. Gościnnie oczywiście legenda, o której pisałem wyżej, czyli Jan „Kyks” Skrzek.

„Masz przed sobą legendę”

„Rymy niepojęte. Brat, to PFK Squad. Masz przed sobą legendę. Szach i mat” - Fokus i Rahim. W zasadzie o hip-hopie ze Śląska nie można mówić bez ich udziału, w końcu to 2/3 legendarnej Paktofoniki, choć Śląsk raczej w swoich kawałkach przemycają, zamiast rymować o nim wprost. Oni mówią „Habitat”, ktoś inny powie „hajmat”. Nieważne. Ważny jest wyraz wdzięczności.

Rysiek Riedel w musicalu

„Kajś ty dziołcho łoczy miała, co ten pieron w sobie mioł?” - pytał Rysiek Riedel w musicalu Katarzyny Gärtner „Pozłacany warkocz” w 1980 roku. Ponoć nie do końca był zadowolony z tego, że zgodził się zaśpiewać po śląsku. W końcu w swojej twórczości nie eksponował nigdy pochodzenia, choć rozsławił pewien tyski pub - Jesiony.

Rammstein z Piekar Śląskich

Rammstein ma swoje „Du hast”, za to Oberschlesien ma swoje „Jo chca” i czuć tutaj wyraźną nutkę inspiracji. Zespół Marcela Różanki, ciekawostka - byłego bramkarza m.in. Ruchu Radzionków, pokazał, że ciężkie brzmienia doskonale komponują się z językiem śląskim.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Fabryka Pełna Życia

Powstaje mural w Fabryce Pełnej Życia. Tworzy go Paweł Ryżko

EC Szombierki

Czy miasta uratują zabytki przemysłu? Widzimy pięć przeszkód

Fest Festival

Jakie są szanse pozwu zbiorowego przeciwko festiwalowi Fest?

Sbb welcome

Słynny śląski zespół wśród komicznych bzdur w podręczniku

Procesja konna Gliwice

Wielkanocna procesja konna trafi na listę dziedzictwa

Tnmk 21062019 radoslaw kazmierczak dron 0294 1

Kulturalny ŚLĄZAG gorąco poleca te imprezy 22-24 lipca

Barbórka w środku lata

Barbórka w środku lata i dwa dni wydarzeń