"Śląski węgiel jest słabej jakości". Prezes PiS rozwiewa złudzenia w górnictwie. Zapomnijcie o inwestycjach

W trwającym kryzysie węglowym na Śląsku pytań i wątpliwości jest dużo więcej niż odpowiedzi. Kilka z nich, zupełnie zaskakujących, udzielił w Radomiu prezes PiS, Jarosław Kaczyński. "Nierentowne kopalnie muszą zostać zamknięte", "wydobycie na Śląsku się nie opłaca", "węgiel ze Śląska jest słabej jakości". Możecie się zatem domyślić, jak będzie z obiecywanymi wcześniej inwestycjami w śląskie górnictwo.

Kaczynski Radom

Inwestycje w śląskie górnictwo, gdy cała Europa cierpi na niedobory węgla? Zapomnijcie o tym. Prezes Jarosław Kaczyński podczas ostatniego spotkania z wyborcami w Radomiu powiedział, że śląskie kopalnie są nierentowne, a te w których na 1200 metrach wydobywa się węgiel "po prostu się nie opłacają".

- Nie możemy w ramach gospodarki rynkowej utrzymywać kopalni, które przynoszą stałe straty, bo to znaczy, że z własnej kieszeni musimy do tego dopłacać — zaznaczył prezes Kaczyński i dodał, że węgiel ze Śląska na ogół "jest średniej jakości, często nawet słabszej", a perspektywiczne zasoby to mamy co najwyżej na Lubelszczyźnie. Czego nie rozumiecie?

Śląski węgiel marnej jakości, śląskie kopalnie nierentowne. Inwestycje? Nie opłaca się!

Prezes Prawa i Sprawiedliwości rozwiał wątpliwości w sprawie podejścia rządu w stosunku do śląskich kopalń. Zgodnie z umową społeczną mają one zostać zamknięte do 2049 roku. I tak zapewne się stanie, a niewykluczone nawet, że będzie to już szybciej, bo rząd, ustami prezesa partii rządzącej, chyba całkowicie skreślił przyszłość śląskiego górnictwa. Polityka rządzących w tej sprawie nie ulega zmianie nawet w obliczu wojny i kryzysu energetycznego.

W Radomiu prezes PiS był pytany o to czy rząd zamierza otwierać zamykane za czasów PO kopalnie. Jarosław Kaczyński podkreślił, że "cena węgla spada, można sądzić, że będzie spadała i nie chodzi o rynek polski, tylko o rynek światowy". Czyli co? Kryzys minie i kopalnie znów będą nierentowne? To nie opłaca się ich ponownie otwierać, lepiej zasypać.

Przypomnijmy jeszcze tylko, że związkowcy z Sierpnia 80 i Solidarności w listopadzie organizują protesty w Warszawie, domagając się m.in. inwestycji w śląskie górnictwo i taniej energii. Z dużą dozą pewności możemy stwierdzić, że inwestycji to się jednak nie doczekamy, ale może ta tania energia? Wszak w Radomiu prezes stwierdził, że rząd stawia obecnie na energetykę odnawialną — na offshore, czyli morską energetykę wiatrową oraz na atom.

Bogusław Zietek o cenach węgla jesienią

Może Cię zainteresować:

Bogusław Ziętek: Jesteśmy frajerami, którzy wydali 20 miliardów złotych na sprowadzenie do Polski milionów ton błota

Autor: Arkadiusz Nauka

16/09/2022

Dominik Kolorz

Może Cię zainteresować:

Solidarność ogłosiła pogotowie protestacyjne w woj. śląskim. "Rząd PiS odleciał"

Autor: Patryk Osadnik

07/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon