Śląskie lodziarnie jak z bajki. Kolorowo, pomysłowo, geometrycznie. To robota trójki projektantów

Oryginalny design śląskich lodziarni Lodowato to efekt prac projektantów z katowickiej pracowni musk kolektyw. Teraz Lodowato przybyła też kawiarnia z prawdziwego zdarzenia. Mamy zdjęcia.

Wszystko zaczyna się od sufitów. To z nich zwisają różnokolorowe kule, rury, kwadraty, linie, które pełzają ku dołowi i wyjściu, tracąc przy okazji nieco swoją intensywność. Na pierwszym planie stoi intensywnie czerwona lada, obłożona małymi płytkami. Tu nie ma szans na "don't look up".

Wnętrza przyciągające przechodniów do środka

Malutkie punkty sprzedaży lodów śląskiej marki Lodowato są w centrach miast - w Katowicach przy Dworcowej, w Mikołowie przy Rynku, w Tychach przy Grota Roweckiego. Sprzedają wytwarzane na miejscu lody i serwują kawę. Wyrosły (pierwszy był w Katowicach) kilka lat temu na fali mody na lody rzemieślnicze.

Oryginalny wystrój lodziarni to efekt współpracy właścicieli z katowicką pracownią musk kolektyw, czyli Józkiem Madejem, Katarzyną Sąsiadek i Weroniką Kiersztejn. Główną wytyczną dla projektantów było, by wnętrza przyciągały klientów do środka.

Jako pierwszy metamorfozę przeszedł lokal przy Dworcowej w Katowicach.

- Chcieliśmy, aby nowe wnętrze nie było rewolucją i nadal kojarzyło się z marką, ale jednocześnie aby dawało powiew świeżości, czegoś nowego i zaskakującego. Brzmi to trochę jak zaprzeczenie, jednak projektanci często muszą mierzyć z abstrakcyjnymi wytycznymi - mówią projektanci z muska. Problemem była wysokość lokalu, za duża w stosunku do reszty przestrzeni. - Postawiliśmy na dekorację w dużej skali, czyli instalację ze zwieszanych kul, w którą zostało wkomponowane oświetlenie - dzięki temu zabiegowi lokal wydaje się niższy i przyjemniejszy w odbiorze - tłumaczą projektanci.

Kolejne lodziarnie Lodowato skorzystały z tego, co projektanci wymyślili na początku. Wciąż główną rolę grały geometryczne formy, ale w przypadku tyskiej lodziarni przy Grota Roweckiego są to kwadraty, w Mikołowie - tuby, a w kolejnym tyskim punkcie, przy Żwakowskiej - hipnotyzujące linie.

Kawiarnia z prawdziwego zdarzenia Nad Jeziorem

W Tychach, przy Jeziorze Paprocańskim, Lodowato otworzyło już nie tylko lodziarnię, ale kawiarnię z prawdziwego zdarzenia, nazywając ją Nad Jeziorem 75, od nazwy ulicy, przy której się znajduje.

- Od początku miało być inaczej. To lokal, gdzie klienci oprócz lodów konsumują również kawy, ciasta i inne wypieki; spotykają się ze znajomymi, spędzają czas z rodzinami - mówi Józek Madej z musk kolektyw. - W związku z tym zachowaliśmy wszystkie elementy, które wykorzystywaliśmy w poprzednich lokalach (dominanta przyciągająca wzrok w postaci oświetlenia, kolory identyfikacji Lodowato), ale w nowy, świeży sposób tak, by wnętrze było bardziej przytulne i domowe - dodaje.

Oczywiście coś musi się dziać przy suficie - to przecież wyznacznik wystroju Lodowato. W przypadku Nad Jeziorem, wiszące różnorodne lampy tworzą przestrzenną strukturę oraz wizualnie łączą parter z antresolą. Dodano zieleń, rośliny są podwieszone na obydwu piętrach lokalu oraz toalecie. Całość wnętrza jest ocieplona wykończeniami z drewna.

Nie zabrakło też odniesień do identyfikacji wizualnej Lodowato - uważni obserwatorzy wypatrzą ją w ladzie zrobionej z mozaiki w kolorach Lodowato oraz wielkoformatowej gradientowej tapecie na ścianie szczytowej.

ZOBACZ TEŻ:

Dom na jednym poziomie w Żorach w woj. śląskim

Może Cię zainteresować:

Dom na jednym poziomie, ale z wiszącą sypialnią, powstał na Śląsku. Zaprojektowała go tyska pracownia Roberta Skitka

Autor: Katarzyna Pachelska

25/03/2022

Dom Szajtrów Katowice Małeccy 5

Może Cię zainteresować:

Dom Szajtrów w Katowicach - dom jednorodzinny, którego piętro "lewituje" nad salonem. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom

Autor: Katarzyna Pachelska

11/07/2022

Lodowato2

Może Cię zainteresować:

Lody rzemieślnicze w centrum Katowic 2022. Sezon już się zaczął. Adresy, ceny lodów, smaki, godziny otwarcia

Autor: Katarzyna Pachelska

27/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Tarnowskie Góry lokal przy rynku

Zarząd Nieruchomości wynajmie lokal przy tarnogórskim rynku

Tarnowskie góry rynek

Tarnowskie Góry. Lokal przy Rynku czeka na najemcę

Miejsce po ławce z polską flagą

Ławka-mem zniknęła z Parku Śląskiego. Śpij słodko, aniołku

Czeladź cechownia

Cechownia kopalni "Saturn" w Czeladzi dostała nowe życie

Magda Gessler w Brylanciku

"Kuchenne rewolucje" w Chorzowie. Brylancik. Emisja 27.10

Budowa alejki na Szynolu

Miasto rozbuduje istniejące tereny rekreacyjne

Szyldy na dworcowej

Uchwała krajobrazowa jeszcze w tym roku?