Śląskie miasta na zdjęciach z węgierskiego archiwum. Lata 40., 50., 60. w Bytomiu, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Chorzowie, Gliwicach. Genialne fotki!

Katowice z lat 50. i 60. XX wieku, Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku z lat 60. XX wieku czy Kochłowice w czasach II wojny światowej – to wszystko i wiele więcej można zobaczyć na zdjęciach z węgierskiego archiwum.

Przeglądanie węgierskiego archiwum to jak podróż w czasie. Na kilkudziesięciu zdjęciach możemy np. zobaczyć Katowice z lat 50.i 60. XX w. Fotografie z Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie pokazują m.in. nieistniejący już hotel PTTK i dawne kąpielisko „Fala”. Są też budujące się Tychy pod koniec lat 50. XX w., Gliwice z lat 60. XX w. czy Lubliniec z lat 70. XX w.

Śląskie miasta na zdjęciach z węgierskiego archiwum

Zaledwie jedno zdjęcie z Bytomia, zrobione w 1977 r. na ulicy Dworcowej, chyba przy okazji jakiegoś święta, bo jest tam sporo biało-czerwonych flag. Pozuje na ni dwóch młodych mężczyzn, może to turyści z Węgier? Z kolei z Zabrza są dwa z 1962 r., na których widać zaparkowany przed Domem Muzyki i Tańca wóz Telewizji Polskiej, przy którym do zdjęć pozuje prawdopodobnie telewizyjna ekipa. Ciekawostką są zdjęcia z Kochłowic i Chorzowa z czasów II wojny światowej. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Zdjęcia pochodzą z węgierskiego archiwum fotograficznego Fortepan. Strona ta została założona w 2010 roku przez Ákosa Szepessy’ego i Miklósa Tamásiego i początkowo zawierała zdjęcia znalezione przypadkowo na ulicach Budapesztu. Od tego czasu archiwum powiększyło się dzięki darowiznom od rodzin, fotografów amatorów i zawodowych, a także zbiorom publicznym. Zdjęcia na stronie są wybierane przez redaktorów. Opisy dołączone do zdjęć zostały opracowane i zredagowane przez wolontariuszy na podstawie informacji udostępnionych na Forum Fortepan.

Chorzów. Osiedle Pod Arkadami

Może Cię zainteresować:

Zanim zaczęto grodzić osiedla... Jest takie "nieznane" miejsce w Chorzowie z epoki wielkiej zmiany

Autor: Maciej Poloczek

28/03/2024

Archiwalne zdjęcia Rybnika przed II wojną światową

Może Cię zainteresować:

Rybnik przedwojenny, ale w kolorze! Barwy dodane archiwalnym zdjęciom ożywiają tamto miasto sprzed lat

Autor: Redakcja

23/05/2023

Orzegow ruda slaska 05

Może Cię zainteresować:

Stary Orzegów. Królestwo pięknej śląskiej cegły. Dawna koksownia, ufundowany przez Schaffgotschów kościół i urok richtig ślōnskij osady

Autor: Michał Wroński

30/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon