Rybnik przedwojenny, ale w kolorze! Barwy dodane archiwalnym zdjęciom ożywiają tamto miasto sprzed lat

Przedwojenny Rybnik - miasto pograniczne, miasto z ambicjami, miasto pełne życia. Zobaczcie je na fotografiach z Narodowego Archiwum Cyfrowego, które po pokolorowaniu pozwalają uchwycić i odczuć coś z klimatu tamtych minionych dni w latach 20. i 30. XX wieku.

Rybnik - miasto kontrastów. Miasto powstańczych tradycji, ale i miasto, w którym podczas plebiscytu w 1921 roku 71% mieszkańców oddało głos za Niemcami (dla kontrastu, w powiecie rybnickim większość głosów, tzn. 65%, padło za Polską). Miasto, w którym 3 lipca 1922 wraz z formalnym przejęciem miasta przez władze polskie zakończyło się przejmowanie przez Polskę przyznanej jej części terenów Górnego Śląska i miasto, w którym we wrześniu 1939 wielu z entuzjazmem witało niemieckie wojsko.

Dwudziestolecie miedzywojenne było dla Rybnika okresem rozwoju. Miastu przybywało mieszkańców. A także nowych dróg i miejskiej zieleni, dzięki której Rybnik zatriumfował w ogólnopolskim konkursie na ukwiecone miasto i zyskał miano "miasta kwiatów i ogrodów". Stanął w nim nowy Urząd Miasta, a jego wieloletni główny pracownik, słynny burmistrz Władysław Weber, snuł plany rozbudowy miasta godne prawdziwej europejskiej metropolii.

W Rybniku tamtych lat wykonano wiele fotografii,, na których zarejestrowano jego architekturę, mieszkańców i mające miejsce w Rybniku wydarzenia. Wykorzystując możliwości, jakie daje wspólczesna technologia - pokolorowaliśmy niektóre z nich. Warto było!

Katowice lat 60. w kolorze

Może Cię zainteresować:

Wszystkie kolory Katowic. Fotograf z USA zrobił te niesamowite zdjęcia miasta w latach 60.

Autor: Tomasz Borówka

05/06/2023

Ulica Zwycięstwa w Gliwicach rok 1975

Może Cię zainteresować:

Zwycięstwa w Gliwicach była piękną ulicą nawet za PRL-u. Jeździły tramwaje, świeciły neony. Zamiast banków były kawiarnie

Autor: Redakcja

06/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon