Śląsko-brytyjsko-urugwajski team zdobył wyróżnienie w konkursie na przebudowę d. hotelu Cracovia w Krakowie na Muzeum Designu i Architektury

W Krakowie rozstrzygnięto konkurs na przebudowę dawnego Hotelu „Cracovia” na nowe Muzeum Designu i Architektury. Śląsko-brytyjsko-urugwajski team architektów w składzie Wojciech Fudala, Justyna Boduch, Jonathan Woodroffe, Dominic Papa i Martín Gómez Platero zdobył wyróżnienie. Zobaczcie, jak wg nich powinien wyglądać ten zaniedbany dziś acz monumentalny przykład modernistycznej architektury czasów PRL-u.

Hotel „Cracovia” powstał w latach 60. XX wieku wg. projektu Witolda Cęckiewicza, stając się najnowocześniejszym i najbardziej luksusowym hotelem w Krakowie. Bywali tam prezydenci, politycy, gwiazdy oraz setki turystów z całego świata. W czerwcu 2011 roku, ze względu na brak spełnienia współczesnych norm, hotel „Cracovia” został wyłączony z użytku. Miasto planowało go rozebrać i sprzedać działkę deweloperom, jednak spotkało się to z głośnymi protestami mieszkańców.

Przebudowa monumentalnego hotelu na Muzeum Architektury i Designu

W efekcie, hotel „Cracovia” został objęty nadzorem konserwatorskim, a w 2016 roku wykupiło go Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Muzeum Narodowego w Krakowie. Postanowiono stworzyć tam Muzeum Architektury i Designu.

Na przebudowę monumentalnego obiektu w centrum Krakowa rozpisano konkurs architektoniczny. Jego organizatorem było Muzeum Narodowe w Krakowie, we współpracy z krakowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Do udziału w konkursie zostało dopuszczonych ponad 30 uczestników.

Jak napisano w opisie konkursu „Nowy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK) w dawnym hotelu „Cracovia” służyć ma prezentacji designu i architektury XX i XXI wieku oraz stanowić modelowe centrum wspierania przemysłów kreatywnych, związanych z tymi dziedzinami twórczości. Ideą nadrzędną planowanej działalności będzie połączenie i synergia typowych funkcji muzealnych z nowoczesną infrastrukturą dedykowaną wsparciu przemysłów kreatywnych, ze szczególnym uwzględnieniem designu i architektury. Urzeczywistnienie tej idei będzie realizowane poprzez współpracę z sektorem nauki i przedsiębiorcami, w celu wprowadzania do gospodarki innowacyjnych rozwiązań, w tym cyfryzacji oraz promocji MŚP z tych branż. W efekcie powinna powstać przestrzeń dla rozwoju współpracy badawczo – rozwojowej (B+R) i wdrożeniowej instytucji kultury sektora publicznego z sektorem przemysłów kreatywnych (w tym MŚP i NGO) i z sektorem nauki." Budżet, jaki przeznaczono na realizację przebudowy to 400 mln zł.

W konkursie zwyciężyło, zdobywając I nagrodę, Biuro Projektów Lewicki Łatak z Krakowa.

Zwycięski projekt przebudowy Hotelu Cracovia w Krakowie
Zwycięski projekt przebudowy Hotelu Cracovia w Krakowie

Śląsko-brytyjsko-urugwajski team architektów zdobył wyróżnienie

W konkursie wziął udział również śląsko-brytyjsko-urugwajski team:

  • Wojciech Fudala,
  • Justyna Boduch,
  • Studio Woodroffe Papa,
  • Gómez Platero Arquitectos.

I to z sukcesem, bo za swój projekt zdobył wyróżnienie.

- Aby nadać krakowskiej ikonie modernizmu nowe życie, postawiliśmy w naszym projekcie na połączenie przeszłości z przyszłością - wyjaśniają architekci. - Staraliśmy się zachować urok dawnego hotelu, a jednocześnie wprowadzić najnowocześniejsze technologie, stwarzając zupełnie nowe i nieoczekiwane możliwości dla odwiedzających i dla twórców. Jednym z naszych założeń jest podziemna promenada, dzięki której powstanie miejska oś, rozciągająca się od Muzeum Narodowego, przez zupełnie nowy miejski ogród i kino "Kijów", aż do rzeki Wisły. Końcowy efekt potęguje też rozbudowa i nadbudowa tylnej części budynku, czyli dawnej hotelowej restauracji. Ma ona na celu przekształcenie jej zwartego i introwertycznego charakteru w otwarty i rozpoznawalny punkt w przestrzeni miejskiej Krakowa - dodają.

Końcowy efekt potęguje też rozbudowa i nadbudowa tylnej części budynku, czyli dawnej hotelowej restauracji. Ma ona na celu przekształcenie jej zwartego i introwertycznego charakteru w otwarty i rozpoznawalny punkt w przestrzeni miejskiej Krakowa. (Interesujesz się śląską architekurą? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

„Przebudowa dawnego hotelu „Cracovia” do funkcji instytucji kultury: Muzeum Designu i Architektury oraz Modelowego Centrum Wspierania Przemysłów Kreatywnych”

Projekt: Architekt Wojciech Fudala, JBA - Justyna Boduch Atelier, Studio Woodroffe Papa, Gómez Platero Arquitectos
Autorzy: Wojciech Fudala, Justyna Boduch, Jonathan Woodroffe, Dominic Papa, Martín Gómez Platero
Zespół projektowy: Carolina Gilardi, Arturo de los Santos, Florencia Köncke, Diego Míguez, Sabrina Julián, Facundo Calvo
Konsultant ds. odtworzenia elewacji: Ryszard Nakonieczny
Konstrukcja: Carolina Pereiro Davione, Ricardo Magnone
Zrównoważony rozwój: Louise F. Wille, Rahul Nair
Powierzchnia zabudowy: 5 400 m2
Powierzchnia użytkowa: 24 700 m2

Plac Wolności w Katowicach jak Plac Zwcyięstwa w Paryżu

Może Cię zainteresować:

Wojciech Fudala: Gęsta zabudowa oraz zieleń mogą ze sobą współgrać. Popatrzcie na Plac Wolności w Katowicach

Autor: Wojciech Fudala

15/05/2022

Domus dom meblowy katowice jurand jarecki 01

Może Cię zainteresować:

Domus w Katowicach przy ul. Mickiewicza. Pierwszy na Śląsku nowoczesny dom meblowy zachwycał przestrzenią i światłem

Autor: Katarzyna Pachelska

19/11/2023

Chorzów Wizualizacja osiedla na terenie byłej rzeźni

Może Cię zainteresować:

Osiedle mieszkaniowe na terenie byłej rzeźni miejskiej w Chorzowie. Decyzja w rękach radnych

Autor: Maciej Poloczek

20/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon