ŚLĄZAG na zdrowie. Logopeda Bożena Mikłasz-Sendecka o problemach z wędzidełkiem u dzieci

Logopeda Bożena Mikłasz-Sendecka o problemach z wędzidełkiem u dzieci. ŚLĄZAG na zdrowie

Z jakimi problemami trafiają dzieci do logopedy? Bożena Mikłasz-Sendecka wyjaśnia, że najczęściej z kłopotami z wędzidełkiem. - Najwięcej problemów sprawiają wędzidełka podjęzykowe tylne - mówi logopeda z chorzowskiego Instytutu Rozwoju Dziecka Tervita. Czy decydować się na zabieg podcięcia wędzidełka? Czy da się skorygować tę wadę innymi metodami? Dlaczego prawidłowe działanie wędzidełka jest tak ważne? Posłuchajcie!

Bożena Mikłasz-Sendecka jest magistrem filologii Uniwersytetu Śląskiego.

- Z zawodu jestem logopedą i tłumaczem języków południowosłowiańskich - mówi specjalistka z chorzowskiego Instytutu Rozwoju Dziecka Tervita. - Specjalizuję się w diagnozie i terapii logopedycznej dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Dekada spędzona na Bałkanach w różnych ośrodkach terapeutycznych i zamiłowanie do języków obcych ukierunkowały mnie w stronę pracy z dziećmi i osobami starszymi. Praktyka w przedszkolu prowadzonym metodą Marii Montessori poszerzyła moją wiedzę na temat rozwoju małego dziecka. Praca z osobami cierpiącymi na choroby otępienne dała mi podstawę do napisania dla nich praktycznego podręcznika - dodaje Bożena Mikłasz-Sendecka.

Na co dzień zajmuje się diagnozą oraz terapią dzieci i dorosłych. Pracuje z pacjentami wentylowanymi mechanicznie.

Prowadzi:

  • terapię dyslalii (poprawa artykulacji, korekta wad wymowy),
  • terapię dyzartrii (pomoc osobom, które mają uszkodzoną część ruchową ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego i w nieprawidłowy sposób artykułują głoski, mają zaburzenia oddychania czy fonacji),
  • diagnozę i terapię zaburzeń karmienia,
  • masaż logopedyczny wewnętrzny i zewnętrzny,
  • terapię afazji, alalii, opóźnionego rozwoju mowy,
  • terapię dla dzieci mających trudności w pisaniu i czytaniu

Ustala też indywidualny program terapii oraz dobiera prawidłowych ćwiczeń, które usprawniają pracę narządów artykulacyjnych oraz pomaga w poprawianiu zdolności komunikacyjnych osób z problemami neurologicznymi.

Otyle dziecko zdjecie stockowe

Może Cię zainteresować:

ŚLĄZAG na zdrowie. Dietetyczka Martyna Zwierzak-Powroźnik o otyłości dziecięcej

Autor: Katarzyna Pachelska

01/05/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon