Śnięte ryby znów w Odrze. „Nie są to ławice, ale pojedyncze okazy”. Na rzece, po czeskiej i polskiej stronie granicy, rozstawiono zapory

Już ponad 250 kg śniętych ryb wyłowiono z Odry w Chałupkach. Strażacy rozciągnęli na rzece zaporę, która ma za zadanie wyłapywanie padłych ryb. Jak podał wojewoda śląski nie są to ławice, a pojedyncze okazy. Śnięte ryby dotarły do Polski z Republiki Czeskiej, co potwierdził czeski minister środowiska.

Śnięte ryby w Odrze zauważyli w środę, 26 lipca 2023 r., pracownicy Wód Polskich ze zbiornika Racibórz Dolny i polderu Buków. Było to na wysokości wodowskazu w miejscowości Chałupki przy granicy z Republiką Czeską. Wody Polskie w komunikacie podkreśliły, że padłe ryby napływały ze strony naszych południowych sąsiadów, a na żadnym odcinku rzeki Odry, będącym w zarządzie RZGW w Gliwicach nie odnotowano śnięcia ryb.

– Pilnie skontaktowałam się telefonicznie z ministrem środowiska Republiki Czeskiej, Petrem Hladikiem, który potwierdził śnięcia ryb w Odrze po stronie czeskiej blisko granicy. Minister przekazał, że na miejsce udały się służby w celu poboru próbek do analiz. Jesteśmy w kontakcie. Będziemy informowani o wynikach badań i bieżącej sytuacji – podała w środę minister klimatu, Anna Moskwa.

Wojewoda śląski: Śnięte ryby w Odrze to nie ławice, a pojedyncze okazy

Po czeskiej i polskiej stronie granicy rozstawiono zapory, które mają powstrzymać spływanie śniętych ryb w dół Odry. W działaniach po polskiej stronie w środę brało udział około 100 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, Straży Rybackiej oraz pracownicy Wód Polskich. Patrolowali wody Odry od czeskiej granicy wyławiając kolejne ryby.

– Nie są to ławice, ale pojedyncze okazy. Łącznie wyciągnięto ok. 250 kg takich gatunków jak leszcz, brzana, świnka – informował w środę wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w komunikacie z czwartku informuje, że powiatowy lekarz weterynarii pobrał próbki śniętych ryb oraz wody z kolei pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach pobrali próbki wody do analizy. Działania na Odrze będą kontynuowane w czwartek, 27 lipca 2023 r.

AKTUALIZACJA:

Wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek, poinformował, że ustawione w środę na Odrze dwie zapory, siatka oraz jednostki pływajace nadal przechwytują płynące z Czech śnięte ryby. Do tej pory wyłowiono ich blisko 1,5 tony.

- Co ważne, w pobranych próbkach wody na tym odcinku Odry badania nie wykryły obecności złotej algi. Mamy nadzieję, że strona czeska także przeprowadzi takie badania. Inne parametry wody nie wykazują odchyleń - dodał wojewoda.

Kanał Gliwicki

Może Cię zainteresować:

Wody Polskie wzywają, by ograniczyć zrzut ścieków do Odry i jej dopływów. Ale nie chcą powiedzieć, do kogo konkretnie apelują

Autor: Michał Wroński

19/07/2023

Strażacy natlenianie Kanału Gliwickiego

Może Cię zainteresować:

W Kanale Gliwickim masowo giną ryby. Badania wykazały złotą algę. Czy Odrze znów grozi ekologiczna klęska?

Autor: Michał Wroński

12/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon