W Kanale Gliwickim masowo giną ryby. Badania wykazały złotą algę. Czy Odrze znów grozi ekologiczna klęska?

Strażacy rozpoczęli natlenianie wód Kanału Gliwickiego. To reakcja na wykrycie w miniony weekend 450 kg martwych ryb w zachodniej części Kanału. Wstępne komunikaty wskazują na gwałtowny spadek zawartości tlenu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przyznaje, że wyniki próbek z soboty wykazują obecność złotej algi w Kanale Kędzierzyńskim oraz w dwóch lokalizacjach w Kanale Gliwickim.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Strażacy natlenianie Kanału Gliwickiego

Jeszcze niedawno pytani przez nas wędkarze uspokajali, że w kontekście Kanału Gliwickiego nie ma powodu do obaw i że kilkadziesiąt padłych ryb, zaobserwowanych tam w ostatnich tygodniach, jeszcze o niczym nie świadczy. Po tym weekendzie nastroje im zapewne mocno siadły. W sobotę (10 kwietnia) Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało bowiem o wykryciu w wodach Kanału Gliwickiego 450 kg padłych ryb. Stwierdzono je w między śluzami Sławięcice i Nowa Wieś oraz w rejonie śluzy Kłodnica, czyli w zachodniej Kanału znajdującej się już na terenie woj. opolskiego.

Przed weekendem złotej algi nie było, ale w weekend już była

Pierwszy komunikat resortu z 10 czerwca mówił o tym, że prawdopodobną przyczyną śmierci ryb był spadek zawartości tlenu w wodzie. Jak podano badania Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska ze środy (7 czerwca), realizowane w ramach monitoringu interwencyjnego, nie wskazują ani na obecność „złotej algi”, ani na obecność w wodzie wyrzucanych przez algę toksyn. Wyniki próbek pobranych już w sobotę, czyli po wykryciu martwych ryb, wykazały jednak obecność złotej algi w Kanale Kędzierzyńskim oraz w dwóch lokalizacjach w Kanale Gliwickim.

- Glon mógł się przemieścić wraz nurtem – stwierdza resort.

Podczas zwołanego na niedzielę przez wojewodę opolskiego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (udział w nim wzięli przedstawiciele m.in. urzędów wojewódzkich z Opola, Katowic i Wrocławia; Wód Polskich, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz straży pożarnej) podjęto decyzję o przeprowadzeniu ponownej kontroli pozwoleń wodnoprawnych zrzutów wód do kanałów oraz kontroli wody w okolicach wylotów zrzutów, ścisłym monitoringu kanałów oraz codzienny raportowaniu sytuacji w nich. Wojewoda uzgodnił ze strażą pożarną pilne rozpoczęcie natleniania wody na tych odcinkach kanału na których stwierdzono najniższy poziom nasycenia tlenem.

Minister ostrzega: każdy scenariusz jest możliwy

Przypomnijmy, że przez ostatnie tygodnie strażacy i wojskowi chemicy testowali w Kanale Gliwickim metody neutralizacji złotej algi przy pomocy preparatu do uzdatniania wody. To, na ile jest skuteczny, miały wyjaśnić badania w laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

- Wyniki testów laboratoryjnych prowadzonych przez polskich ekspertów są obiecujące – mówiła wówczas Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska. Dziś na antenie Radia Zet minister Moskwa stwierdziła, że udało się zrobić „wszystko, co mogliśmy zrobić” aby uchronić przed powtórką zeszłorocznej katastrofy na Odrze.

- Zdajemy sobie jednak sprawę, że może pojawić się każdy scenariusz. Już teraz mamy wysokie temperatury – zastrzegła minister Moskwa.

Kanał Gliwicki

Może Cię zainteresować:

Kopalniane „solanki” niszczą rzeki. Specustawa odrzańska tego nie zmieni, ekolodzy rozczarowani

Autor: Michał Wroński

02/06/2023

Kanał Gliwicki Panorama

Może Cię zainteresować:

Śląsk żąda dostępu do morza? To dlaczego na rynku w Gliwicach postawiono rzeźbę Neptuna?

Autor: Michał Wroński

09/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Anna Moskwa

Dodatki węglowe: pieniędzy 3 razy za mało, roboty za dużo

Kanał Gliwicki

Przedłużono zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego

Kanał Gliwicki

Wojewoda zakazał korzystania z wód Kanału Gliwickiego

Chimneys gcd793e96a 1920

Dodatek na węgiel czyni cuda: piece się ludziom rozmnożyły

Węgiel

Trzy tony węgla po promocyjnej cenie. Za tyle dopłaci rząd

Węgiel kamienny

Ceny węgla? Związkowcy ostrzegają, ministrowie uspokajają

PKM Autobusy elektryczne

Metropolia coraz bliżej dotacji na autobusy elektryczne