W Kanale Gliwickim masowo giną ryby. Badania wykazały złotą algę. Czy Odrze znów grozi ekologiczna klęska?

Strażacy rozpoczęli natlenianie wód Kanału Gliwickiego. To reakcja na wykrycie w miniony weekend 450 kg martwych ryb w zachodniej części Kanału. Wstępne komunikaty wskazują na gwałtowny spadek zawartości tlenu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przyznaje, że wyniki próbek z soboty wykazują obecność złotej algi w Kanale Kędzierzyńskim oraz w dwóch lokalizacjach w Kanale Gliwickim.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Strażacy natlenianie Kanału Gliwickiego

Jeszcze niedawno pytani przez nas wędkarze uspokajali, że w kontekście Kanału Gliwickiego nie ma powodu do obaw i że kilkadziesiąt padłych ryb, zaobserwowanych tam w ostatnich tygodniach, jeszcze o niczym nie świadczy. Po tym weekendzie nastroje im zapewne mocno siadły. W sobotę (10 kwietnia) Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało bowiem o wykryciu w wodach Kanału Gliwickiego 450 kg padłych ryb. Stwierdzono je w między śluzami Sławięcice i Nowa Wieś oraz w rejonie śluzy Kłodnica, czyli w zachodniej Kanału znajdującej się już na terenie woj. opolskiego.

Przed weekendem złotej algi nie było, ale w weekend już była

Pierwszy komunikat resortu z 10 czerwca mówił o tym, że prawdopodobną przyczyną śmierci ryb był spadek zawartości tlenu w wodzie. Jak podano badania Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska ze środy (7 czerwca), realizowane w ramach monitoringu interwencyjnego, nie wskazują ani na obecność „złotej algi”, ani na obecność w wodzie wyrzucanych przez algę toksyn. Wyniki próbek pobranych już w sobotę, czyli po wykryciu martwych ryb, wykazały jednak obecność złotej algi w Kanale Kędzierzyńskim oraz w dwóch lokalizacjach w Kanale Gliwickim.

- Glon mógł się przemieścić wraz nurtem – stwierdza resort.

Podczas zwołanego na niedzielę przez wojewodę opolskiego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (udział w nim wzięli przedstawiciele m.in. urzędów wojewódzkich z Opola, Katowic i Wrocławia; Wód Polskich, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz straży pożarnej) podjęto decyzję o przeprowadzeniu ponownej kontroli pozwoleń wodnoprawnych zrzutów wód do kanałów oraz kontroli wody w okolicach wylotów zrzutów, ścisłym monitoringu kanałów oraz codzienny raportowaniu sytuacji w nich. Wojewoda uzgodnił ze strażą pożarną pilne rozpoczęcie natleniania wody na tych odcinkach kanału na których stwierdzono najniższy poziom nasycenia tlenem.

Minister ostrzega: każdy scenariusz jest możliwy

Przypomnijmy, że przez ostatnie tygodnie strażacy i wojskowi chemicy testowali w Kanale Gliwickim metody neutralizacji złotej algi przy pomocy preparatu do uzdatniania wody. To, na ile jest skuteczny, miały wyjaśnić badania w laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

- Wyniki testów laboratoryjnych prowadzonych przez polskich ekspertów są obiecujące – mówiła wówczas Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska. Dziś na antenie Radia Zet minister Moskwa stwierdziła, że udało się zrobić „wszystko, co mogliśmy zrobić” aby uchronić przed powtórką zeszłorocznej katastrofy na Odrze.

- Zdajemy sobie jednak sprawę, że może pojawić się każdy scenariusz. Już teraz mamy wysokie temperatury – zastrzegła minister Moskwa.

Kanał Gliwicki

Może Cię zainteresować:

Kopalniane „solanki” niszczą rzeki. Specustawa odrzańska tego nie zmieni, ekolodzy rozczarowani

Autor: Michał Wroński

02/06/2023

Kanał Gliwicki Panorama

Może Cię zainteresować:

Śląsk żąda dostępu do morza? To dlaczego na rynku w Gliwicach postawiono rzeźbę Neptuna?

Autor: Michał Wroński

09/06/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon