Solidarna Polska chce uratować górnictwo. Trzeba przyznać, że mają tam największego eksperta

Politycy Solidarnej Polski chcą uratować górnictwo. Zapowiedzieli projekt ustawy, która umożliwi szybką ścieżkę inwestycyjną i zatrzyma likwidację górnictwa w Polsce. Sęk w tym, że na jego wygaszanie zgodził się rząd Zjednoczonej Prawicy. Ale czy z takim ekspertem jak Janusz Kowalski coś może pójść nie tak?

Twitter: Solidarna Polska
Solidarna Polska

Politycy Solidarnej Polski zapowiedzieli przygotowanie ustawy o bezpieczeństwie energetycznym Polski, która ma umożliwić szybką ścieżkę inwestycyjną i zatrzymać likwidację górnictwa w Polsce.

- Trzy tysiące złotych za tonę (W sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej niespełna tysiąc złotych - przyp. red.). Obawy, że w czasie sezonu grzewczego może zabraknąć węgla, a nawet gazu. Kryzys jest realnym scenariuszem, który zagląda w oczy całej Unii Europejskiej. To efekt wojny, którą Władimir Putin prowadzi na Ukrainie oraz wojny energetycznej, którą prowadzi z całą UE, w tym z Polską - powiedział Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej.

- To, czego najbardziej Polsce trzeba, to inwestycje w wydobycie! - wtórował mu Janusz Kowalski.

- Solidarna Polska jest jedynym ugrupowaniem na polskiej scenie politycznej, które od wielu lat konsekwentnie kontestuje politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Dziś sytuacja wszystkich krajów UE jest bardzo trudna i widać, że cała polityka klimatyczna skompromitowała się - podkreślał Michał Wójcik.

Konkretów, jak ma wyglądać krok po kroku plan ratowania górnictwa, na razie brak. Przede wszystkim zastanawiające jest to, w jaki sposób Polska wycofa się ze zobowiązań dotyczących wygaszania branży, które rząd Zjednoczonej Prawicy podpisał w porozumieniu z Unią Europejską. Nie ma jednak wątpliwości, że z takim ekspertem jak Janusz Kowalski, który chciał otwierać KWK "Wieczorek" w Katowicach, która - przypomnijmy - została zamknięta z powodu wyczerpania pokładów węgla, wszystko jest możliwe.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Slascy europoslowie dyrektywa metanowa

Śląscy europosłowie wspólnie przeciwko dyrektywie metanowej

Jakub Chełstowski na COP27

„Zielony manifest” marszałka. Nie ma po co wracać do węgla?

Głowa świni sierpień 80

Protest związkowców "Sierpnia 80" pod siedzibą PGE [ZDJĘCIA]

Węgiel się nie pali

Sprowadzany do Polski węgiel się... nie pali. Serio

Chimneys gcd793e96a 1920

Dodatek na węgiel czyni cuda: piece się ludziom rozmnożyły

Nie dla Transformacji Eneregetycznej

"Nie" dla powstania spółki węglowej na Śląsku

IMGW ostrzega przed burzami

Dziś burze z gradem! IMGW wydał ostrzeżenie